גפני: "תקציב המדינה לא יעבור בוועדת הכספים"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "תקציב המדינה לא יעבור בוועדת הכספים אם לא יכלול סעיפי תמרוץ וטיפוח לתלמידי המוסדות המוכרים הלא רשמיים"

גפני: "תקציב המדינה לא יעבור בוועדת הכספים" בימה - המעודכנים מעדכנים

ועדת הכספים קיימה היום (ב') "דיון מהיר" בנושא: השבת שעות הטיפוח לתלמידי המוכש"ר, והעברת מתווה לתקציב שוויוני לגני חינוך מיוחד לתלמידי המוכש"ר לתלמידי המוסדות המוכרים הלא רשמיים לשנת 2020 ובנוסף להסדיר את התקצוב בבסיס התקציב לשנים הבאות.

ח"כ יוסף טייב: "ילד הוא ילד, למה משנה איפה הוא לומד. מחודש ינואר קוצצו השעות, אני מקבל עשרות פניות, גם של ילדים עולים, לצערי הם לא מקבלים מענה, בעקבות כך נכנסתי לסיפור. הוועדה תבעה שהתקציב יעבור, לצערי הכל תקוע. האוצר התחייב להביא את זה מתחילת שנת הלימודים, זה לא קורה. אני מבקש לראות איך אנחנו פותרים את הסוגיה הזו אחת ולתמיד, אני מבקש לתקן את העוול שנעשה בעבר".

ח"כ יעקב טסלר: "הגיע היום לעשות קץ לאפליה הזו, אנחנו לא מסתפקים ב-70 אחוז, הובטח כמה וכמה פעמים שאוטוטו זה קורה. יש לסיים את הסאגה פעם אחת ולתמיד".

ח"כ שלמה קרעי: "הנושא הזה על השולחן עוד מעט שנתיים, הדבר הזה לא תוקן לצערי. אנחנו אוכלים את פירות הבאושים של מה שהיה אז בכנסת עד היום. נאמר לנו שפעולות שנמשכות בשנת 2020 ימשיכו לקבל את התקצוב גם בהסכמים הקואליציוניים, כך מסגרות כ-60 אחוזים בלבד מהתקציב, הפערים לא מתקבלים על הדעת. אני קורא שלא יעבור שום דבר עד שהדבר יטופל".

ח"כ קטי שטרית: "הורים בבתים חרדים משלמים אלפי שקלים כדי להשלים את הפערים, זה חייב להיפסק. ילדים חרדים לא מקבלים מה שילדים אחרים מקבלים במגזרים השונים באוכלוסייה".

אברהם פינזל, מנהל "חכמת שלמה": "זה שילד בצהרונים אצלנו מקבל רק חצי שניצל כי הוא חרדי לזה התרגלנו, זה שמספרים שאנחנו מקבלים 55 אחוז תקצוב שבפועל אנחנו מקבלים בקושי 20 אחוז מילד בחינוך הכללי התרגלנו, אבל נערכנו לפי תקציב מסוים, ואנחנו משלמים שכר לפי זה, ופתאום בא שר חינוך ובאבחת חרב מבטל את זה, אנחנו לא מבינים איך לא מזמן קיבלנו את הכסף הזה".

משה שגיא, סמנכ"ל משרד החינוך, הגיב לטענות חברי הכנסת: "שעות הטיפוח הגיעו בכל השנים האחרונות במסגרת הסכמים קואליציוניים. מינואר 20 הנושא לא תוקצב, אנחנו תחת תקציב המשכי ובמסגרתו אי אפשר להכניס נושאים שאינם בבסיס התקציב, לכן לא ניתן להכליל את הנושא הזה"

עוד הוסיף: "אני מזכיר שלמוכש"ר יש פריבלגיות משלו שאין בחינוך הרשמי, יש לו אוטונומיה, יש את החיוב לליבה – כל זה מופיע בחוק, המשרד לא יכול להתנהל שלא לפי החוק לגבי ההעדפה של החינוך הציבורי. המוכש"ר מקבל 75 אחוז, מוסדות הפטור זה 55 אחוז, הפועל היוצא נקבע גם לגבי דברים אחרים. המציאות היום שהתקציב נשחק באופן דרמטי, ובסופו של דבר, הוא כל הזמן פוחת".

נציג משרד האוצר, ציין כי נושאי התמרוץ והטיפוח נכללים בהסכמים קואליציוניים, אך בהסכם האחרון שנעשה, הנושא אינו נכלל ולא נעשתה כל דרישה לתקצובם. לעומתו ח"כ יצחק פינדרוס סתר: "הייתה דרישה ולא הסכמתם לה".

יו"ר הוועדה, ח''כ משה גפני סיכם את הדיון: "בהסכם הקואליציוני הקודם ביקשנו שסעיף תמרוץ וטיפוח יכנס לבסיס, בגלל המורים, מורות והתלמידים, אשר מוכרחים לקבל את הכסף הזה. היום משום מה, האוצר התעקש – שזה 84 מיליון ₪ שהולך לכל המגזרים בציבור הישראלי, ואמרו לנו שיכניסו את זה. אני מודיע בזאת כי לא יעבור כאן תקציב אם סעיף תמרוץ וטיפוח לא יהיה בפנים, לא יכול להיות אם הילדים האלה יופלו לרעה".

ארונו של הפילנתרופ שלדון אדלסון הגיע לישראל
חברת הדירוג Fitch אישררה את דירוג האשראי של ישראל ברמת +A
ח״כ אבוטבול בביקור בארגון פעמונים
בעקבות משבר הקורונה: תכנית הצלה לעצמאים ובעלי העסקים
בצל ההגבלות על המשק: ארכה בדיווח למע"מ
נזקי הקורונה: מעל 5 מיליארד הפסד לכלכלה
נתוני שב''א: זינוק ברכישות אונליין
7 מיליארד ₪ עלות הנזק מהחמרת הסגר לשבועיים הבאים
עד כמה השפיעה הקורונה על החברות לביטוח אשראי?
בעקבות הקורונה: ועדת הכספים אישרה את תוכנית המענקים לעסקים