מלוי אשכול ועד ביבי וגנץ | ממשלות האחדות לאורך ההיסטוריה בפוליטיקה הישראלית

כמה ממשלות אחדות הוקמו ,מי צלחה ומי כשלה, והאם ממשלת האחדות הנוכחית בדרך הנכונה:

מלוי אשכול ועד ביבי וגנץ | ממשלות האחדות לאורך ההיסטוריה בפוליטיקה הישראלית שמיר ופרס

ממשלת האחדות הראשונה היתה הממשלה ה-13 בראשות ראה"מ לוי אשכול, ממשלה זו כיהנה בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, בעקבות משבר מנהיגות שחייב את אשכול למנות את משה דיין, לתפקיד שר הביטחון ולצרף לממשלתו את תנועת החרות, יריבתו של המערך.


ב-1 ביוני 1967 צירף אשכול לקואליציה את הסיעות רפ"י וגח"ל והקים את הממשלה, הממשלה כונתה ממשלת ליכוד לאומי וכללה גם את בגין, כשר בלי תיק, מטרת הממשלה היתה לחזק את ביטחון הציבור בגלל המצב טרום ששת הימים.


ממשלת האחדות השניה: ממשלות ה-14 וה-15, בראשות ראה"מ גולדה מאיר, פעלו בתקופת הכנסת השישית והשביעית. הממשלה הראשונה קמה במרץ 1969, לאחר פטירתו של לוי אשכול, ותפקדה כתשעה חודשים בלבד באותו הרכב שבו פעלה הממשלה שקדמה לה, וזאת בצל מלחמת ההתשה, שהחלה בתחילת אותה שנה.


לקראת הבחירות לכנסת השביעית חברו מפלגת העבודה ומפ"ם להקמת המערך השני, וזכו יחדיו ל-56 מנדטים. בשל המצב הביטחוני, גולדה רצתה שהממשלה תתבסס על אותו הרכב קואליציוני שקדם לה, וצירפה לקואליציה את בגין, שנקט בקו אקטיבי אל מול התפיסות הזהירות של משה דיין והרמטכ"ל חיים בר לב. לאחר הגעת מצרים וישראל להסכמות שהביאו לסיום מלחמת ההתשה, ב-4 באוגוסט 1970, פרשו שרי גח"ל מהממשלה.


ממשלת האחדות הבאה הוקמה, על ידי אריאל שרון בתקופת הכנסת ה-15, זאת לאחר שהביס את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בתום כהונה קצרה במיוחד. לאחר שברק התפטר מהכנסת החליף אותו באופן זמני פרס, מה שהוביל את מפלגת ישראל אחת, שכללה את העבודה, מימד וגשר, לממשלת אחדות עם הליכוד, בה כיהן פרס כשר החוץ, בעוד שבנימין בן אליעזר מונה לשר הביטחון.


ממשלת האחדות של שרון ופרס זכורה כזו שהחלה במדיניות הסיכולים הממוקדים, ויצאה למבצע "חומת מגן", לאחר תקופה שכללה פיגועי טרור קשים. ואולם, במהלך הפריימריז בעבודה, בשנת 2001, בהן הפסיד בן אליעזר למצנע, הונהג קו שמאלי שהתנגד לממשלת האחדות, מה שהביא להחלטת מפלגת העבודה לפרוש מהממשלה בנובמבר 2002. בעקבות צעד זה הוחלט להקדים את הבחירות.


ההפתעה של מופז ונתניהו: ממשלת האחדות השלישית, ב-10 בפברואר 2009 נערכו הבחירות לכנסת ה-18 עקב התפטרותו של אהוד אולמרט מראשות הממשלה וכשלון המגעים להקמת ממשלה חדשה. לאחר הבחירות קיבלה קדימה, בראשות ציפי לבני, 28 מושבים, בעוד שהליכוד הגיע ל-27 מנדטים בלבד. עם זאת, בסופו של דבר נתניהו היה זה שזכה להמלצתם של 65 ח"כים.


במאי 2012, לאחר שהפסידה בפריימריז לראשות מפלגה, החליטה לבני לפרוש ממפלגתה והרמטכ"ל לשעבר שאול מופז תפס את מקומה.


באותה עת קידמו נתניהו וליברמן מהלך לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות, אך בצעד מפתיע החליט מופז להיענות להצעתו של נתניהו ולהצטרף לממשלתו, מה שגרם לביטול הבחירות. הצטרפותו של מופז, תמורת תפקיד של שר בלי תיק והמשנה לראש הממשלה, הגיעה לאחר שהאחרון כינה את נתניהו "שקרן" והתחייב שלא יישב בממשלתו. ואולם, לאחר כחודשיים בלבד, ב-17 ביולי 2012, פרשה קדימה מהממשלה על רקע חילוקי דעות בנוגע לחוק הגיוס.


והאחרונה: ממשלת האחדות הנוכחית גנץ-ביבי, הוקמה בעקבות נגיף הקורונה והרצון להפסיק את מערכות הבחירות הנשנות ללא הכרעה.


עד כה, זוהי ממשלת האחדות הגרועה ביותר! נגיף הקורונה הלך ונהיה יותר גרוע מאז האחדות, האחדות לא באמת אחדות, ובחירות ככל הנראה בדרך...


חיים כהן -מנהל 'בית ספר לפוליטיקה' בטלגרם.

הוחלט סופית: הכנסת מפוזרת
"עוזב היום בבושת פנים": הפוליטיקאים מגיבים לפרישת בנט
גפני בתגובה להגשת ההסתייגויות של ליברמן על חוק התפזרות הכנסת
סקר הבחירות: הגוש החרדי עם 15 מנדטים
"איך הגלגל מסתובב לו": מקלב על ליברמן בעניין חוק המטרו
"הניתוח הצליח אבל החולה מת": פרוש על המסקנות בנושא מירון
סמוטריץ׳ בהישג ענק לרוכשי הדירות
"לכל שבת יש מוצאי שבת": הנאום של אבוטבול בחוק הטלפונים הכשרים
הנדל רוצה לחנך את החרדים: מקלב במתקפה חריפה כנגד שר התקשורת • צפו
חוק הקומה הכשרה עבר בקריאה ראשונה