82 עובדים מהמעבדות הרפואיות הגישו תביעה לביהמ"ש נגד השרים אדלשטיין וגנץ

82 עובדים מהמעבדות הרפואיות הציבוריות וממעבדות בריאות הציבור, הגישו לביהמ"ש תביעה נגד השרים אדלשטיין וגנץ • דורשים לעבוד במעבדות הקורונה הפרטיות. "פוגעים בנו בזכות יסוד לחופש העיסוק"

82 עובדים מהמעבדות הרפואיות הגישו תביעה לביהמ"ש נגד השרים אדלשטיין וגנץ מעבדות הקורונה

82 מעובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות וממעבדות בריאות הציבור, רובם מקרב העובדים הצעירים במערכת, הגישו בשעה האחרונה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבימ"ש לעניינים מנהליים, תביעה כנגד שר הבריאות, שר הביטחון ומנכ"לי משרדיהם, בדרישה לביטול התנאי האוסר על עובדי המעבדות הציבוריות לעבוד במעבדות הקורונה הפרטיות שהוקמו לאחרונה.

מתוך כתב התביעה: "יש להורות על ביטול התנאי, שנקבע במכרז של משרד הבריאות ומשרד הביטחון, להקמת מעבדות פרטיות לבדיקות קורונה (להלן: "המכרז"), ולפיו יתחייבו המעבדות הפרטיות, אשר יוקמו לפי המכרז, שלא להעסיק אצלן עובדי מעבדות ציבוריות, אלא לאחר תקופת צינון של 3 חודשים – תקופה אשר בפועל מונעת מעובדי המעבדות הציבוריות להיקלט לעבודה במעבדות הפרטיות לבדיקות קורונה. זאת מכיוון שהתנאי במכרז נקבע שלא כדין, בחוסר סמכות, תוך פגיעה חמורה בזכות לחופש עיסוק של העותרים עובדי המעבדות הציבוריות, בחוסר סבירות, תוך הפלייתם לעומת עובדי מעבדות פרטיות, ותוך שרבוב שיקול זר של משרד הבריאות כמעסיק.

מצ"ב כתב העתירה המנהלתית.
מספר התיק: עת"מ 25187-09-20 משה לוי ו-81 אחרים נגד שר הבריאות ואחרים.

מעבדות הקורונה

רקע: במעבדות הרפואיות הציבוריות בארץ ובמעבדות בריאות הציבור, מועסקים פחות מ- 3,000 עובדים.
לפי דו"ח מקצועות הבריאות של משרד הבריאות בשנת 2018 מתברר כי העשור האחרון אופיין בנטישת המקצוע, ובירידה של כעשירית בהיקף העובדים, בשל תנאי שכר רעים ביחס לכלל מקצועות הבריאות, ומנגד בעלייה ניכרת בעומסי העבודה על רקע גידול האוכלוסיה בישראל והזדקנותה, וכן בשל התקדמות המדע והרפואה וכניסת בדיקות חדשות למעבדות, בתחומי רפואה מגוונים.

זהו גם המקצוע שעובדיו נחשבים למבוגרים ביותר מבין כלל מקצועות הבריאות. בסקר של משרד הבריאות בתחילת 2020 נמצא כי כמחצית מהעובדים במעבדות במערכת הציבורית, בכל טווחי הגיל, הביעו רצון לעזוב את המקצוע ולמצוא אפיקי תעסוקה רווחיים יותר.

רק כ- 30% מעובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות עד גיל 45. אין כמעט עתודת כוח אדם צעיר למלא את השורות. הצעירים שמגיעים אליהן לסטאז', נוטים לעזוב ולחפש עבודה במעבדות פרטיות, או בחברות פרמצבטיות או אחרות, בסקטור הפרטי, בו תנאי השכר גבוהים משמעותית.

מעבדות הקורונה

ביום ראשון השבוע הוכרזה הפסקת שביתת עובדי המעבדות הציבוריות, לאחר שהושג סיכום בתיווך ההסתדרות על תוספת לשנה של 35 מיליון ₪ לעובדי המעבדות הציבוריות ששבתו (כ- 2,000 במספר).

התביעה הייצוגית הוגשה היום לביהמ"ש על ידי עו"ד ליאור כץ, המייצג את 82 העותרים, לאחר שני מכתבי פניות מוקדמות, שלא הועילו.

מעבדות הקורונה
הלימודים נפתחים בירושלים • ומי ילמד בשטחים הפתוחים?
הילד נעל את אחיו הפעוט כשהם לבדם ברכב • מנהל המוקד חילץ אותם
150 אלף מחשבים ו-70 אלף כשרים יחולקו לתלמידים • שר החינוך גלנט פתח בצפת
רה"ע צפת לשר החינוך: "תנו לנו את המנדט לנהל את העיר" • צפו
הסיפור המופלא והמלא של הצלת החיים הנדירה של נועה הקטנה מבני ברק
בעקבות הקורונה: ראש העיר מציל את בחורי הישיבות
יאיר לפיד: אלעד, המקום האדום ביותר בארץ, הרחובות מלאים בילדים
5 ילדים שיחקו בשקית רעל להדברה ופונו לביה"ח
נחשפו הקלטות השר מהקבינט: "25,000 תלמידים חרדים חזרו ללימודים, אני מצדיע"
שר האוצר: "אני מוטרד מאוד מהתנהגות משרד הבריאות"