יו"ר ועדת הכלכלה: הבאנו בשורה דרמטית למשק

היו"ר ביטון הזהיר: לא יהיה חוק בלי פתרון שיאפשר לנייד עובדי מכון התקנים להשתלב באכיפה באופן פשוט

יו"ר ועדת הכלכלה: הבאנו בשורה דרמטית למשק

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, רון מלכא, הציג הערב בוועדת הכלכלה את ההסכמות בעניין רפורמת הייבוא, ואמר: "אנחנו חושבים שכבלים המתח נמוך, כאלה שנכנסים לבתי האזרחים השתכנענו שיש סכנה מסוימת ונרצה להשאיר אותם במצב של בדיקה של כל משלוח, באשר לשאר המוצרים תהייה בדיקת דגם לפי התקן הישראלי".

היו"ר ביטון הוסיף כי הכבלים, בהם כאלה שמייצר מפעל סינרג'י, יוחרגו מהרפורמה, והמוצרים הנוספים – דוודים, טרמוסטטים ומוצרי השחזה – יישארו במסלול היבוא הרגיל של בדיקה לשנה מתחילת החוק ומיד בתום השנה יועברו ליבוא במסלול של בדיקת דגם.

בנוסף לכך הוסכם, בהתאם לבקשת היו"ר ביטון, כי ככל ששרת הכלכלה תבקש להחריג מוצרים נוספים וועדת החריגים לא תמכה, אם הממשלה תאשר את בקשת השר, בניגוד להמלצת ועדת החריגים, הוספת החריגים תצטרך להיות באישור ועדת הכלכלה. זאת למעט צווים זמניים ודחופים שבסמכות השרה לקבוע. בעניין זה הזכיר היו"ר ביטון כי תפקיד הוועדה הוא לפקח על עבודת הממשלה.

באשר לניוד העובדים, גם כן לבקשת היו"ר ביטון, אמר נציג אגף התקציבים, הראל שליסל, כי מחר תהייה ישיבה בנושא בממשלה ויש ניסיון להקדימה להיום.

היו"ר ביטון הבהיר: "לא יהיה חוק בלי שמירה על העובדים האלה. לא נשאיר אותם כסרח עודף של החוק הזה. מכון התקנים נהג פה באיפוק וקיבל את הדין, כל מה שהוא ביקש זה אפשרות לנייד אותם בפשטות. לא יהיה חוק בלי זה ולא יהיה חוק אם לא תגמרו את זה תוך 24 שעות".

נציגת משרד המשפטים, עו"ד יעל דקל שפריר, אמרה כי הסוגיה של פטור ממכרז היא מאוד חריגה. על כך הגיב היו"ר ביטון: "שאף אחד לא יסביר לי עכשיו שהממשלה לא יודעת לעשות את זה ולא יודעת לעשות את זה מהר. אנחנו לא ישנים בלילה בשבילכם ועכשיו אתם לא תישנו בלילה בשביל העובדים, שיוכלו להצטרף לאכיפה במסלול פשוט. כשאני שומע שזה יכול להיות פתיר עוד מלפני שבוע ושבועיים והיום מסבירים לי את הקשיים – אז לא יהיה חוק".

לעניין תקנים ייחודיים לישראל, שלא מבוססים על רגולציה זרה, הציע האוצר אפשרות להוספת התקנים המקוריים לרפורמה לאחר שהממונה על התקינה יעשה בדיקה על רגולציה זרה, ויוודא שקיימת יכולת פיקוח ואכיפה.

היו"ר ביטון אמר כי מחר יימשך הדיון בפרק התמרוקים והודה למנכ"ל משרד הכלכלה, לכל אנשי המקצוע וחברי הכנסת שהשתתפו בדיונים. "עוד לא תם ולא נשלם כי צריך להצביע על זה, אבל הבאנו בשורה דרמטית למשק הישראלי. זה המוביל הארצי של הייבוא. אנחנו מזרימים בצינור הרבה מוצרים, אבל לא את כל מה שרצינו, לאט לאט הצינור יתרחב ואנחנו נהייה כאן כדי לפקח", סיכם היו"ר ביטון.

יו''ר וועדת הכלכלה ח''כ ביטון
אושר בטרומית: ניתן יהיה לשלם בתשלומים גבוה מ-250 ש"ח
משרד השיכון: חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות
משרד האוצר: לאן נעלמו 33 מיליון שקלים כספי פיקדון של עובדים זרים?
אושר סופית: העלאת מס הרכישה על דירה שנייה
סוכם: דמי הקיום של החיילים יועלו ב-50%
האם המגזר החרדי הוא הדבר הבא בשוק ההייטק הישראלי?
ועדת הכספים אישרה את החוק להעלאת מס רכישה על דירה שנייה
כצפוי: שר האוצר חתם על הצו המטיל מס קניה על סיגריות אלקטרוניות
שאלת המיליארד דולר: כמה כסף שילמו מפעלי ים המלח על רווחי מס יתר?
בנק ישראל: מגבשים סל משכנתאות אחיד ונתון להשוואה