שר החקלאות: "הקצנו תקציב לבסיסי מתנדבים למג"ב, זה טרם יצא לפועל"

ועידת החוסן החברתי-כלכלי יצאה לדרך על רקע גל הטרור • אלקין: "כל משפחה בישראל יכולה לאמץ משפחה עולה מאוקראינה ולקבל מדמי השכירות הממשלתיים"

שר החקלאות: "הקצנו תקציב לבסיסי מתנדבים למג"ב, זה טרם יצא לפועל" שר החקלאות עודד פורר

בברכת נשיא המדינה יצחק הרצוג ובמעמד סגן ראש הממשלה ושר המשפטים גדעון סער, ועידת החוסן של "ישראל היום" נפתח הבוקר (רביעי) בבנייני האומה בירושלים. זוהי ועידה רבת משתתפים שתעסוק בחוסן הכלכלי-חברתי של ישראל, תחת השם "ועידת החוסן הכלכלי-חברתי-תעסוקתי".

הוועידה עוסקת בשאלה כיצד ניתן לשפר את החוסן הכלכלי-חברתי-תעסוקתי בישראל במישור הלאומי והאישי. זאת, במסגרת הצורך להוביל התאוששות לאומית ממשבר הקורונה, בדומה לתהליך שעוברות מדינות רבות בעולם.

בוועידה יתקיימו ארבעה מושבים מרכזיים. מושב החוסן הכלכלי יעסוק בדרכים לחזק את משקי הבית בארץ אחרי המשבר ובסקירת מצבו של המשק כיום. מושב זה יתחיל בשיחה בין שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה לכתבת יפעת ארליך.

בפתח הוועידה, נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא דברים: "חוסן חברתי וחוסן כלכלי הם שני מושגים הכרוכים זה בזה. הם משפיעים זה על זה, הם משלימים זה את זה, והם בעיקר מעסיקים בשנים האחרונות יותר ויותר ישראליות וישראלים. החוסן הכלכלי והחוסן החברתי תלויים באופן ישיר במשק הבית הישראלי, שלא רק מושפע מהמצב במשק, אלא גם משפיע עליו באופן עמוק".

עוד אמר: "השנים האחרונות היו מאתגרות במיוחד בניהול משק בית משפחתי בישראל, שכן זה מתמודד יום-יום עם יוקר המחיה, עם מחירי הדיור, עם הכנסות שאינן גדלות, עם בניית תוכניות פנסיה לעת זקנה וכמובן עם העליות של בריאות וחינוך. יותר ויותר ישראלים, מכל החברה ומגזריה, מרגישים מוטרדים ושואלים שאלות כמו 'איך גומרים את החודש?', 'האם נצליח לרכוש דירה משלנו?' ו'איך נוכל להבטיח לילדינו עצמאות כלכלית?'".

עוד טען כי: "נבחרות ונבחרי הציבור שלנו עוסקים בנושא הזה לא מעט, וזה בוודאי מבורך. על כולנו לתת את דעתנו על השאלות החיוניות האלה. בדיוק משום כך, אני מברך על כל הזדמנות – כדוגמת הוועידה הזו – לדון ולהעמיק באתגרים הבוערים הללו, במטרה לנסות ולקדם צעדים שישמרו על החוסן הכלכלי של משקי הבית, וכמובן על החוסן הלאומי של כולנו".

שר החקלאות עודד פורר התייחס לפיגוע בבני ברק, ואמר כי הוא מצפה מהשר לביטחון הפנים עמר בר-לב להתערב בתוכניתו להקמת בסיסי מתנדבים למשמר הגבול: "הקציתי תקציב של שלושה מיליון שקלים לשם כך, אך זה עוד לא בוצע. אני לא מבין למה העסק הזה תקוע".

הוא דיבר גם על יוקר המחיה, באומרו כי המחירים ימשיכו לעלות כל עוד לא יהיה יבוא: "על כל 10 שקלים שאנחנו משלמים, 6.4 שקלים הולכים למקטע החקלאי – חלק מזה נובע מכך שאין תחרות".

עוד אמר שר החקלאות כי לא יהיה מחסור בביצים לקראת חג הפסח: "יש ניסיון להלך אימים על הציבור כדי לייצר תחושת לחץ. פתחנו מדינות נוספות לייבא מהן ביצים". הוא אמר גם כי הוא מצפה מכל חברי הכנסת, גם אלו מהאופוזיציה, להילחם נגד יוקר המחיה: "אני לוביסט של אזרחי ישראל, שמגיע להם לקבל פירות וירקות במחירים שפויים".

בהמשך הוועידה התקיים פאנל בהנחיית שיר זיו שכותרתו: "העסק של כולנו, עסקים בסערת המשבר" בהשתתפות חוה זינגבוים בעלים ומנכ"ל תאגיד הקוסמטיקה "חוה זינגבוים", רן גואטה מנכ"ל התיאטרון הקאמרי, והגר יהב מנכ"לית נשיאות המגזר העסקי.

בתום הפאנל, עלה לראיון שר השיכון והבינוי זאב אלקין, שהתייחס לפיגוע אמש בכך שאמר כי "פעמים רבות המחבלים הם מסתננים ולא עובדים מורשים".

הוא התייחס למשבר הדיור, ואמר: "הלוואי ודירה חדשה הייתה עולה מיליון שקלים המחירים הם הרבה יותר גבוהים, ואחד הדברים הראשונים שעשיתי היה להביא את המדינה לוותר על חלק מההכנסות על הכסף בטענה שצריך לתת הנחות לזוגות צעירים".

סער נגד בלינקן: "אמירתו על המתנחלים לא נכונה"

על רקע המצב הביטחוני והפיגועים האחרונים, אמר שר המשפטים וסגן ראש הממשלה גדעון סער בראיון לאריאל כהנא כי "ישנה פעילות אינטנסיבית של כל המערכות בכל המכלולים הרלוונטיים, מרחב התפר ושב"חים, וכן תפוצת הנשק הבלתי חוקי במגזר".

נוסף על כך, סער אמר כי ישנו עיבוי של כוחות במרחב הציבורי וגיוס פלוגות מג"ב במילואים ומתנדבים. כמו כן, הוא ציין כי תהיה עצירה מסוימת של אימונים: "אנחנו באירוע עם אינטרס לייצר גל טרור דרך הרשתות החברתיות. אנחנו פועלים להסרת תכני הסתה מהרשתות החברתיות. כשהבאתי את חוק הפייסבוק, זעקו שאני רוצה לסתום פיות, אבל כשיש צונאמי של הסתה, אנחנו נבצע ונמנע הסתה ברשתות. הממשלה הקודמת מנעה העברת חוק בנושא ההסתה ברשתות החברתיות, ובכל זאת עשינו בתשעה חודשים יותר ממה שעשו בעשור שלם בנושא. זה בטיפול ובפעילות אינטנסיבית".

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין  
שר הבינוי והשיכון זאב אלקין

בהקשר להסתה ברשתות החברתיות, הזכיר סער את ימי מבצע "שומר החומות": "כשהאשימו אז את ראש הממשלה דאז נתניהו במה שעשו אויבי המדינה, אמרתי שזה חמור ולא נכון. כשרוצים לרצוח יהודים משחר הציונות, אסור להשתמש בזה באופן פוליטי, אסור להגיד שזה קורה בגלל הממשלה - אלו דברים שיש להדוף אותם, כי הם משרתים את גורמי הטרור לזרוע פילוג. מספיק לנסות להשתמש בניסיון של אויבי ישראל לפגוע בנו. אנחנו צריכים לעמוד במבחן הזה ביחד".

לגבי יוקר המחיה והמצב הכלכלי של משקי בית בישראל, אמר סער כי בכובעו כשר משפטים יביא "למהלך של הורדת ריבית הפיגורים – סכומי עתק עבור הרבה אזרחים. בנוגע למחירי הדלק, אני חושב שצריך להוריד את המיסוי. נכון שיש עלייה עולמית, זה אולי לא בשליטה שלנו, אבל רמת המיסוי היא בשליטתנו. רמת המיסוי כאן היא מהגבוהות בעולם, המדינה יכולה לספוג את הפגיעה בהכנסה הזו".

כשנשאל על האפשרות לשינוי בממשלה, ענה שר המשפטים: "אני לא רוצה להיכנס לפוליטיקה ביום הזה, שהוא מאוד קשה לעם ישראל. כרגע עלינו האחריות להתמודד עם המצב הלא פשוט הזה, ונעשה את זה. הציפייה שלי, וכך גם נהגתי באופוזיציה, היא לגלות אחריות. כולנו הרי ביחד. זה חשוב להתמודדות שלנו, כי האויבים שלנו רואים סדקים ומריבות בלתי פוסקות".

שר המשפטים אמר עוד כי הוא אינו מסכים עם הדברים של מזכיר המדינה האמריקני בלינקן השבוע בנוגע לאלימות מתנחלים: "אם הייתי רואה אותו הייתי אומר לו כי המתיישבים באזור יהודה ושומרון הם מושא לאלימות, הם ספגו אלימות וטרור בלתי פוסקים – לכן יש באמירה הזאת משהו לא נכון. אנחנו מגנים כל אלימות, אבל המתיישבים הם מושא לאלימות".

היערכות בירושלים

גם משה ליאון, ראש עיריית ירושלים, דיבר בוועידה, ואמר כי עירו נערכת לתקופת הרמדאן באמצעות תגבור מערך האבטחה בעיר: "מקווה שנעבור את התקופה הזו בשלום. כרגע אין ביטול של שום פעילות עירונית".

הוא הוסיף: "ירושלים היא עיר מעורבת. רובם ככולם לא רוצים טרור ורוצים לחיות בתוכנו. יש תמיד מקרים קיצוניים, ונעשה הכל כדי שלא ישפיעו על הכלל בירושלים. ירושלים היא בבואה של מדינת ישראל. לצערי הרב, עשרות שנים מזרח העיר הוזנחה על ידי ממשלות ישראל לדורותיה. בשלוש השנים שלי בתפקיד, אני משקיע רבות במזרח ירושלים. אני משקיע עם הממשלה מיליארדים של שקלים בחינוך, יש לכך דרישה מצד ההורים. אני אופטימי מאוד לגבי העתיד של ירושלים".

האבטחה על יוסי דגן - יותר משר בממשלה
הג׳יפ הממוגן הקל שיהווה תחליף לרכב ה'קרקל' הוותיק
כתב אישום נגד פלסטיני קטין שיידה אבנים על מכוניות
נשיא המדינה יצחק הרצוג ביקר בצה"ל
שמונה מבוקשים נעצרו הלילה באוגדת יהודה ושומרון
מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי