ישראל ואיחוד האמירויות השלימו את המשא ומתן להסכם סחר חופשי

95% מהמוצרים הנסחרים בין המדינות כלולים בהסכם ויהיו פטורים ממכס באופן מיידי או הדרגתי: מוצרים מזון, חקלאות, קוסמטיקה, ציוד רפואי, תרופות ועוד

ישראל ואיחוד האמירויות השלימו את המשא ומתן להסכם סחר חופשי לפיד באיחוד האמירויות

שרת הכלכלה והתעשייה, אלופה במיל' אורנה ברביבאי, ושר המדינה לסחר חוץ של איחוד האמירויות, ד"ר ת'אני אל זאיודי, הכריזו הבוקר (ו') על סיום המשא ומתן להסכם אזור סחר חופשי מקיף בין המדינות.

בחודש ספטמבר 2020 נחתמו הסכמי אברהם אשר ביססו את היחסים הדיפלומטיים בין מדינת ישראל לאיחוד האמירויות הערביות. כשנה לאחר מכן, בחודש נובמבר 2021 החל המשא ומתן על הסכם סחר חופשי בין הצדדים אשר הגיע היום, 01 באפריל 2022, לסיומו.

הנושא נדון בפגישתם של ראש הממשלה, נפתלי בנט, ויורש העצר, שייח' מוחמד בן זאיד, באבו דאבי בדצמבר האחרון, בה סוכם על האצת המגעים לחתימה, וכן בפגישתם מצרים בשבוע שעבר – בה סיכמו המנהיגים על השלמת ההסכם בתוך ימים.

מדובר בהסכם סחר חופשי מלא וראשון אל מול מדינה ערבית, המתקיים זמן קצר כ"כ לאחר כינון היחסים הדיפלומטיים. דיוני המו"מ נמשכו 5 חודשים וכללו 4 סבבי מו"מ ועבודה מאומצת על מנת להשלים את הדיונים מהר ככל הניתן. בראש המשא ומתן מהצד הישראלי עמד אוהד כהן, ראש מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, וצוות המו"מ כלל נציגים ממשרד הכלכלה והתעשייה, משרד ראש הממשלה, משרד החקלאות, מינהל המכס ברשות המיסים, משרד החוץ ומשרד המשפטים. מדובר בהסכם מקיף ומשמעותי, אשר כולל בין היתר, סוגיות הנוגעות לסחר בסחורות לרבות רגולציה ותקינה, מכס, סחר בשירותים, שת"פ, רכש ממשלתי, סחר אלקטרוני ושמירה על זכויות קניין רוחני.

היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות טומנים בחובם פוטנציאל כלכלי רב במגוון תחומים, בין היתר בשל הקירבה הגיאוגרפית והתרבותית בין העמים וכן בשל מאפייניה הייחודיים של איחוד האמירויות, שהינה הכלכלה השנייה בעולם הערבי (אחרי ערב הסעודית) ושוק המייבא בהיקף של מאות מיליארדי דולרים עם משקל גדול למוצרי טכנולוגיה ופתרונות מתקדמים בהם לישראל יש יתרון יחסי.

מאז כינון הסכמי אברהם, גדל משמעותית הסחר בין איחוד האמירויות הערביות לבין ישראל והגיע בשנת 2021 להיקף של כ- 900 מיליון דולר. פוטנציאל הסחר הכלכלי בין שתי הכלכלות גדול בהרבה ומשתרע על פני תחומים רבים, לרבות ייצוא פתרונות בתחום האנרגיה, הבריאות הדיגיטלית והציוד הרפואי, מים (התפלה / טיהור /חיסכון וניהול חכם), פתרונות חקלאיים, פתרונות סייבר, טכנולוגיות בתחום הפינ-טק ויצוא יהלומים.

היתרונות המרכזיים של ההסכם: היקף ההטבות ההדדיות על מוצרים אשר הוסכמו בין הצדדים מכסה למעלה מ-95% מספרי המכס של שני הצדדים וכולל, בין היתר, הורדות מכסים כמעט על כל המוצרים התעשייתיים, וכן הטבות במוצרי מזון וחקלאות.

ההסכם גם מקדם את תחום הסחר בשירותים בין המדינות, זאת על ידי הבטחת ודאות רגולטורית בתחומים כגון סחר אלקטרוני, שירותים מקצועיים ועסקיים, שירותי הפצה (סיטונאות וקמעונאות), מחשוב ועוד.

הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול