"בהצלחה בקייב": כך הוליכו שולל את פוטין לפני הפלישה לאוקראינה

סקרים שהזמין ארגון הביון שכפוף לקרמלין הראו בזמן אמת שהאוקראינים ינהלו קרב בלימה עיקש, אך ב-FSB נותרו שבויים בקונספציה שניתן יהיה להקים משטר בובות תוך י...

"בהצלחה בקייב": כך הוליכו שולל את פוטין לפני הפלישה לאוקראינה פוטין ונשיא אוקראינה

סקרים שהזמין ארגון הביון שכפוף לקרמלין הראו בזמן אמת שהאוקראינים ינהלו קרב בלימה עיקש, אך ב-FSB נותרו שבויים בקונספציה שניתן יהיה להקים משטר בובות תוך ימים בודדים • בימים שלפני הפלישה התפנו במודיעין לחיפוש דירות בשכונות יוקרה בקייב כדי להיערך להצפה של העיר בפקידים רוסיים שינהלו את בת החסות. כך פורסם ב'ישראל היום'.

"הוושינגטון פוסט" חשף בסוף השבוע את היקף העיוות של התמונה המודיעינית שסופקה לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין בימים ובשבועות הגורליים שלפני הפלישה לאוקראינה.

לפי הדיווח, גוף הביון המרכזי במדינה שכפוף לקרמלין, ה-FSB, העלה הילוך בכל הנוגע לניסיון לשים דריסת רגל במדינה השכנה כבר בשנת 2019, וכי ככל הנראה הדבר מלמד כי התכנית לפלוש באוקראינה נהגתה עוד שנים קודם להחלטה עצמה בפברואר 24 השנה.

כאמור, ה-FSB הגביר את מאמץ האיסוף כלפי השכנה ממערב ומספר הסוכנים האמונים על כך זינק מ-30 ל-160 מ-2019 ועד קיץ 2021, וכדי להשיג מטרה זו הועקנו תנאים מפליגים ודיור חינם כדי שהסוכנים יצטרפו, כולל על-ידי "גניבתם" מגופים אחרים בתוך הארגון. מטרתם העליונה: חדירה מודיעינית כה עמוקה כדי שניתן יהיה "לערוף את המשטר בקייב" בהינתן הפקודה ולהקים משטר שיהיה למעשה בובה רוסית.

אך כאמור, למרות כל המאמצים האלו, הנשיא פוטין קיבל מידע שכלל לא תאם את המציאות בשטח, שהובילה לכך שבחלוף שישה חודשים של קרבות דווקא אוקראינה בצד עם המומנטום.

בין היתר הצליחו ב-FSB לטפח מערכת קשרים ענפה של סוכנים בתוך אוקראינה, שעוד לפני הפלישה ניסו לחבל במוכנות הצבאית של אוקראינה, אך במקרים רבים הם לא עשו פעילות כלשהי בעלת ערך לקרמלין.

גורם רוסי בכיר ב-FSB, איגור קובלנקו, היה כל כך בטוח שהמשימה לעריפת המשטר תצליח, עד כדי כך ששישה ימים לפני הפלישה כבר מצא דירה יוקרתית שבה ישתכן בקייב כדי לנהל מקרוב את משטר הבובות. לפי הדיווח, ה-FSB אמר לסייען שאיתר עבורו את הדירה בקייב שעליו לארוז את חפציהם ולעזוב את קייב, ולהשאיר את המפתחות מאחור.

כאמור, בשורות ה-FSB היו בטוחים שיש להם מודיעין איכותי שיספק את הסחורה לפוטין, ולכן בימים שלפני הפלישה לא התעסקו במשימת המודיעין אלא בחיפוש דירות עבורם והסייענים שלהם והתכוננו ל"הצפה של אוקראינה" בפקידים רוסים שיישלחו לקייב כדי לנהל את מדינת החסות שצפו להקים.

"בהצלחה בנסיעה המוצלחת!" אמר אחד הקצינים ב-FSB לקצין אחר כשהוא יצא לאוקראינה כדי לנהל את המדינה. גורם מודיעיני אמריקני בכיר אמר ל"וושינגטון פוסט": "הרוסים טעו באופן קולוסלי, הם בנו מערך מלחמתי שלם למטרות אסטרטגיות שהיו מעל להישג ידם".

אם לא די בכך, מה שמפתיע הוא שהארגון ככל הנראה שמר לעצמו נתונים שהראו שהמלחמה תיכשל, כולל סקרים שהוא עצמו הזמין שהראו שהאוקראינים נחושים להתנגד לכיבוש הרוסי ולא יקבלו אותם כמשחררים. "אך למרות כל זאת, ה-FSB המשיך להזין את הקרמלין בתחזיות ורודות שההמונים באוקראינה יקבלו בשמחה את הצבא הרוסי עם זרי פרחים", כך נכתב בדיווח של ה"פוסט" בין היתר על סמך שיחות עם גורמים מודיעיניים במערב. ה-FSB אף צידד בתכנית מלחמה שמבוססת על מתקפת בזק על קייב שתפיל את הממשל שם תוך ימים בודדים, ושהנשיא ולודימיר זלנסקי ימות או ייתפס, או לכל הפחות יברח לחו"ל, ושאת החלל השלטוני שייווצר ימלא ה-FSB.

לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל