דיווח: איראן הקימה מפעל לייצור אורניום מתכתי

ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי על פי דו"ח סודי של האו"ם, הרפובליקה האסלאמית החלה לקדם את ייצור החומר - שמשמש כמעט אך ורק לפיתוח נשק גרעיני

דיווח: איראן הקימה מפעל לייצור אורניום מתכתי המתקן להעשרת אורניום בו אירע פיצוץ לפני מספר חודשים

הרפובליקה האסלאמית החלה בבנייה של מתקן לייצור סידרתי של מתכת אורניום, רכיב מרכזי בליבה של כלי נשק גרעיניים, כך עולה מדו''ח סודי של הסוכנות לאנרגיה אטומית, שנחשף היום (רביעי) על ידי העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

על פי הדיווח שמפרסמת נטע בר בישראל היום, איראן הודיעה לסוכנות בשנת 2019 כי בכוונתה לבנות מתקני ייצור סידרתי למתכת אורניום במתקן הסמוך לעיר איספהאן. לטענת האיראנים, החומר נחוץ להם עבור כור גרעיני לצרכי מחקר בטהרן. מומחים סיפרו לעיתון כי איראן טרם החלה בייצור החומר אך היא קרובה לכך.

הסיבה לכך שהדיווח מעורר חשש בקהילת המודיעין העולמית היא שהוא יכול להעיד על כל שאיראן נמצאת בשלב הסופי של בניית פצצות אטום, כשנמצא בידה די חומר גרעיני מועשר. אורניום מועשר הוא חומר מוצק ויציב המשמש בעיקר לייצור מוטות דלק עבור תחנות כוח גרעיניות או כליבה עבור כלי נשק גרעיניים.

איראן החלה בשנה החולפת להפר עוד ועוד מהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין עם שש המעצמות והחלה בפיתוח והתקנת צנטריפוגות מתקדמות, הגבירה את קצב ושיעור העשרת האורניום ובנתה מתקני גרעין תת קרקעיים חדשים.

50,000 ש''ח: חרדי נשדד בביתר עילית
צפו: התאונה שקטעה את המרדף
הסלמה בדרום: שתי רקטות שוגרו לעבר אשדוד
בניגוד לקבינט: גנץ מלבין את הבניה לערבים ביו''ש
מסר לאיראן? ארה"ב העבירה את ישראל לאחריות פיקוד מרכז
משפחתו של אבי הרלב: "משוכנעים מהרגע הראשון שאבי נרצח"
תיעוד: כך נעצרו המתנקשים בגי'פ הצבאי
הידרדרות ביחסים בין ריאד לירושלים מאחורי הקלעים?
"ישראל נערכת לעימות אפשרי עם איראן"
אינדונזיה: לפחות שבעה הרוגים ברעידת אדמה