עשרות חיילים עתרו לבג"ץ: "תנו לנו לגדל זקן בצה"ל"

אנשי המאבק למען פטור מזקן בצבא עתרו בטענה למדיניות מפלה ובדרישה לאשר לכל חייל לגדל זקן: "מעמיק את השסע בחברה" • בצה"ל מכחישים

עשרות חיילים עתרו לבג"ץ: "תנו לנו לגדל זקן בצה"ל" אילוסטרציה

עשרות חיילים מיחידות שונות בצה"ל הגישו הבוקר עתירה לבג"ץ נגד מה שהם מכנים "מדיניותו הלא חוקית והמוכחשת של צה"ל והרמטכ"ל לצמצום דראסטי ומסיבי של כמויות ההיתרים לגידול זקן ברחבי הצבא, עד כדי שלילתם כמעט לחלוטין".

בסך הכל ישנם 17 עותרים ו-29 מצהירים, שצירפו עדויות, ראיות ומסמכים צבאיים שמתארים מדיניות שהחלה לפני מספר חודשים שהופעלה ביחידות רבות ואלו שללו למשרתים המזוקנים את ההיתר בצורה גורפת. כך מדווח חנן גרינווד בישראל היום.

במקביל, נחסמה האפשרות לרוב המכריע של המשרתים לקבל פטור זקן ללא כל הצדקה או הליך תקין והוגן לטענתם.

העותרים תוקפים בחריפות רבה את צה"ל ומכנים את ההתנהלות בה "תרבות שקר" שהשתרשה בצבא. "העדויות והראיות שהוגשו לבג"ץ בשלושה כרכים עבי כרס – לא יכולים להשאיר מקום לספק בדבר קיומה של המדיניות החדשה". מגישי העתירה טוענים, בין היתר, כי "השקר הגלוי פוגע במשמעת הרבה יותר מכל זקן".

העותרים הם לא עומדים לבדם, מדובר במדגם קטן אך מייצג של "אלפי, אם לא רבבות חיילים חיילים ומשרתים אשר זכויותיהם נפגעו במהלך החודשים האחרונים נוכח הנחיות והוראות הרמטכ"ל והמדיניות החדשה שהנהיג ללא סמכות, ללא תשתית עובדתית ראויה וללא הצדקה עניינית".

עוד הם אמרו כי "מדיניות זו הובילה לתסיסה וטרוניה רבה בקרב המשרתים בצה"ל, אשר זכויותיהם נרמסות בעקבות מדיניות זו, ואשר עדים לפער המתסכל בין ההצהרות הרשמיות של המשיבים לעומת המצב המתרחש בפועל". יצוין כי בצה"ל מכחישים בתוקף את קיומה של מדיניות מעין זו.

המאבק למען פטור זקן מתנהל מזה שנה וחצי, והינו ממומן על ידי קמפיין המונים. במסגרת המאבק נאספו כ-7,000 חתימות בעצומה ונעשתה עבודת שטח על מנת להגיע לחיילים ואזרחים ברשתות החברתיות.

חלק נרחב מהעתירה תוקף את האפליה לטענתם בין דתיים לחילונים. חייל דתי, הם אומרים, מקבל פטור זקן על רקע דתי כמעט באופן אוטומטי ולעומת זאת חיילים חילונים נתקלים בסירוב מיידי.

יצויין כי בשנה האחרונה היו לא מעט טענות מצד חיילים דתיים להתנכלות, כך שלא ברור שהטענה הזו נכונה במאת האחוזים. בנוסף זועמים העותרים על כך שקצינים בכירים מקבלים אישור לזקן בעוד חיילים זוטרים לא, ואף אספו 200 שמות של קצינים, בהם בכירים ביותר, שהינם עטורי זקן.

העתירה, שמשתרעת על פני יותר מ-65 עמודים, הוגשה לבג"ץ על ידי מובילי המאבק – בר פינטו וגלעד לוי, והוכנה על ידי עורכי הדין אפרת נחמני-בר וליאור שטלצר ממשרד עו"ד נחמני-בר.

פינטו, סרן במיל', שמוגדר כמנהל המאבק, מסר כי "מצער שדווקא בימים אלו צה"ל מחליט לנהל את המלחמות שלו נגד החיילים המזוקנים ולא נגד האויבים האמיתיים. הם באו לשרת ולהגן על המדינה, ולאף מפקד בצבא אין את הסמכות להחליט שהזקן הוא לא חלק מזהות החיילים. מקומם ומעציב שבצבא העם בו דתיים וחילוניים נלחמים כתף אל כתף מול אויב משותף – צה"ל בוחר במודע לייצר אפליה בין המשרתים ועוד משקר על קיום המדיניות במצח נחושה. במקום לגשר וליצור שוויון איפה שניתן – הרמטכ"ל מעמיק את השסע בחברה שכבר ככה מפולגת".

"אין סיבה שחייל שהזקן הוא חלק מזהותו יצטרך לבחור בין לפצוע את עצמו בפנים לבין לשקר לרב הצבאי בפנים", מסר גלעד לוי, המכונה "המזוקן", שהינו רס"ל במיל' וכיום מוביל את המאבק.

ואמר לסיום: "הגיע הזמן שצה"ל יעסוק במקצועיות של החיילים ויפסיק להיטפל לחיילים המגדלים זקן. כלוחם ומפקד חוויתי את האפליה החמורה שכל מי שנחשב "לא מספיק דתי" נפגע ממנה. היום עשרות אלפי חיילים עומדים איתנו ודורשים – תנו לנו לגדל זקן".

בג''ץ מונע את הרס בית רוצח אסתר הורגן ז''ל
עושק המילונים: כך עלו על עקבותיהם של הלווים הבלתי חוקיים
כמעט אסון: נתפסו חוטפי החרדי
ברגע האחרון: האמירויות חתמו על עסקת ה-F-35 עם ארה"ב
ירושלים: בן מיעוטים תקף קטין
גנב, חזר ונתפס: הסיפור מאחורי גנב האופניים
מחקר INSS: הישראלים מסמנים-איראן האיום הגדול ביותר
50,000 ש''ח: חרדי נשדד בביתר עילית
צפו: התאונה שקטעה את המרדף
הסלמה בדרום: שתי רקטות שוגרו לעבר אשדוד