מפתיע: בר מצווה לבן החמולה הערבית מלוד

בכל שנות הסבל של אביגיל מבעלה הנכרי, היה דבר אחד שהחזיק אותה: בנה הפעוט • היום הבן חגג את בר המצווה שלו בטקס צנוע אך רווי דמעות של אושר

מפתיע: בר מצווה לבן החמולה הערבית מלוד ניצחון האם היהודייה: יאיר עולה לתורה, היום

החיים של אביגיל היו קשים מרגע שנולדה. כבת לאם יהודייה ולאב דרוזי, בילדות שלה לא היה אף פעם אי אחד של שפיות. המריבות התכופות בין הוריה שגרמו לפרצי אלימות שהופנו גם כלפיה היו משהו שנחרט בה להמשך חייה. בעודה בת חמש עשרה התייתמה מאביה וכשנאלצה לטפל באמה ששקעה בדיכאון היה זה רק עניין של זמן עד שתיפלט לרחוב.

מי שזיהה זאת היה צעיר ערבי מלוד, בן לאחת החמולות המוכרות והמסוכנות בעיר, שהציע לה חיים חדשים בתמורה לחיים הקשים שעברו עליה מרגע לידתה ועד אותו היום. אחרי שהשניים התחתנו בבית דין שרעי, הם עברו לגור בווילת הפאר הלא חוקית של משפחתו בשכונת הרכבת בלוד וחייה הפכו לסיוטיים עוד יותר.

הבעל הערבי נעל אותה בבית והיא ספגה מסכת חיים קשה עוד יותר ומתמשכת, שלא פסקו גם אחרי שילדה את בנם הבכור.

מה שחילץ אותה היה ניסיון נואל שלו לסבך את חייה עוד יותר: הוא שלח אותה לעבוד בחברת כוח אדם, רק כדי שיוכל להציג תלושי משכורת מסודרים שלה ולקחת בשמה הלוואות בסכומי עתק. כשהעיקולים ומכתבי ההתראה מהבנקים החלו להגיע, היא הבינה שאם לא תברח כעת, לא יהיה לה כל עתיד.

באמצעות עמיתה למקום העבודה, יצרה האם קשר עם יד לאחים ומספר ימים לאחר מכן חולצה עם בנה, כאשר השניים הועברו למקום מבטחים.

שיקומה היה ארוך מאוד. לאורך השנים ידעה אביגיל עליות ומורדות במצב הרוח, אחרי הסבל הרב שעברה, אבל בסופו של דבר עלתה על הדרך המלך ופתחה בחיים חדשים, הפעם באמת.

מה שעזר לה לצוף מעל הקשיים היה יאיר - בנה מהבעל מהחמולה בלוד. הבן שנימול לבקשתה על ידי אנשי יד לאחים אחרי החילוץ, קיבל ליווי צמוד של חונכים שליוו אותו בשנים האחרונות כדי לעזור לו להשתלב בסביבת מגוריהם החדשה בשרון ובבית הספר בו למד.

היום (חמישי) התרחש רגע מרגש במיוחד כאשר יאיר חגג את בר המצווה שלו בבית הכנסת ובית חב"ד 'צמח צדק' בפתח תקווה. יאיר עלה לתורה וקרא את הברכות כבקי ורגיל, כשבעזרת הנשים מתייפחות מבכי של התרגשות אמו והעובדת הסוציאלית שליוותה אותה לאורך השנים.

בסעודת המצווה שנערכה מאוחר יותר הודתה האם ליד לאחים ולחונך המסור הרב ישראל רסקין שמלווה את בנה, ואמרה: "כשספגתי אלימות קשה רק בגלל שאני יהודייה, כשבני יאיר מחבק אותי בבהלה, הבטחתי שאעשה הכול כדי לגדל אותו כיהודי בן חורין, הרחק מהאלימות שנכפתה עלי. 13 שנה חיכיתי לרגע המאושר הזה – לסגור את המעגל ולהכניס אותו לעול מצוות. הוא ניסה לתלוש אותו מהידיים שלי כמה פעמים באיומים ובתביעות בבתי המשפט אבל לא ויתרתי. ידעתי שהוא העתיד שלי".

לסיום אמרה: "היום בשבילי הוא יום גדול, כאילו נולדתי מחדש. התמונה שלו עולה לתורה והופך ליהודי בוגר תעמוד מולי כל החיים, ותתמוך בי ברגעים הקשים".

בני ברק: ילד נפצע מהתנגשות ברכב חונה
"מגיע גם לחרדים": בשורת הענק של ליאון לעשרות אלפי ירושלמים
בני ברק: אצבע של ילדה בת שנה נקטעה במלואה
ברדק: שובו של מיסטר גולדבלום
אלו המדינות העויינות ביותר ליהודים באירופה
החידושים, הטרנדים וכל מה שצריך לדעת לקראת 'עונת השיפוצים' ‎‎
מחסור חמור בעובדים זרים בישראל: "הבעיה רחוקה מלהיפתר"
טרגדיה בבני ברק: נפטרה הפעוטה בת 4 חודשים שאיבדה את ההכרה
"מאד חוששים שמדובר בחטיפה": אביו של משה קלינרמן בכנסת
טיפים ועצות לריענון הבית