ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"

שני טילי שיוט פגעו במסוף דגן בעיירת גבול במזרח פולין • ראש הממשלה מורביצקי כינס ישיבת חירום • רה"מ הונגריה החליט לזמן דיון דחוף של "מועצת ההגנה"

ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"

מתיחות באירופה: שני אזרחים פולנים נהרגו אמש (רביעי) מפגיעת טילים במבנה בעיירת גבול במזרח המדינה. כך דווח ב'ישראל היום' כאשר שני הטילים פגעו בטרקטור ובמסוף דגנים בעיירה פז'ווודוו במחוז הרוביז'וו במזרח המדינה.

נשיא ארה"ב ביידן ניסה במהלך הלילה להפיג מעט את המתיחות, ועדכן כי להערכת ארה"ב, לא סביר שמקור הטילים שפגעו היה מאדמת רוסיה. "הסכמנו לתמוך בחקירה הפולנית באשר למקור הטילים, ונבין בדיוק מה קרה", הודיע הנשיא.

ראש ממשל פולין, מתיאוש מורביצקי, כינס ישיבת חירום מיוחדת בהשתתפות נציגי משרד הביטחון, הצבא והמועצה לביטחון לאומי, בה הוחלט להעלות את רמת הכוננות הצבאית. נשיא פולין שוחח עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן.

בתוך כך, גם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, החליט לזמן דיון דחוף של "מועצת ההגנה". קודם להודעה, אורבן שוחח בטלפון עם מזכ"ל נאט"ו, ג'נס סולטנברג.

נשיא אוקראינה, ולודימיר זלנסקי, הגיב לתקרית ואמר כי "הטרור אינו מוגבל רק לגבולות המדינה שלנו. זה רק עניין של זמן עד שהטרור הרוסי ילך צעד אחד קדימה". עוד ציין כי מדובר בהסלמה משמעותית וכי יש צורך לפעול.

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, הבהיר בעבר כי כל מתקפה רוסית על מדינה החברה בברית נאט"ו, כמו פולין, תענה בתגובה נחרצת.

הפסקות חשמל בכל אוקראינה

רוסיה ירתה ביממה האחרונה יותר מ-100 טילי שיוט לעבר ערי אוקראינה, ולראשונה מזה כמה שבועות פגעה בתשתיות. הטילים פגעו גם במערב המדינה, בעיר לביב ובסביבותיה. הפסקות חשמל נרחבות נרשמו בערי אוקראינה בשל הפגיעה ברשת החשמל.

גם ללא סיוע מיתר חברות נאט"ו, צבא פולין מהווה אתגר משמעותי עבור רוסיה וספק אם במוסקבה יש מי שמעוניין להכניס את וורשה למלחמה. הפולנים מחזיקים במאות טנקים, רבים מהם מתוצרת גרמניה ובעלי שיכלולים מודרניים כמו מחשבי ירי ומערכות טעינה מתקדמות. בנוסף על כך, חיל האוויר הפולני מצויד בעשרות מטוסי F-16 מתוצרת ארצות הברית עם חימוש מתקדם.

מודאגים מההשלכות

היום התקיימה פגישתם של מנהיגי מדינות 20 הכלכלות החזקות בעולם (20G) בבאלי שבאינדונזיה. המנהיגים דנו בין היתר בפגיעות הנרחבות בכל רחבי אוקראינה. בשלב זה אין הוכחות שמדובר בכוונה רוסית לפגוע בפולין.

כאמור, ראש ממשלת פולין זימן ישיבה דחופה של השרים יחד עם נשיא פולין, אנדרי דודא וחברי המועצה לביטחון לאומי. הדיון אומר להתקיים בשעה עשר בערב (11 שעון ישראל). עם זאת דובר ממשלת פולין, פיוטר מולר, פנה לכלי התקשורת וביקש "שלא לפרסם מידע שאין לגביו אישור".

מוקדם יותר היום פקידי ממשלה אמרו ל"ישראל היום" כי הם מודאגים תמידית מהשלכות המלחמה באוקראינה. לדבריהם, "האפשרות של פלישה רוסית כל הזמן נמצאת ברקע. אנחנו לא שוכחים את העבר, לא את היותה של פולין מדינה בלתי עצמאית במשך 45 שנה כמעט, תחת השלטון הסובייטי ואם לא את האיום הנשקף ממנה כיום", אמר הגורם הממשלתי.

יצוין כי לפגיעה רוסית בשטח ריבוני של פולין עשויות להיות השלכות בינלאומיות חמורות. פולין חברה בברית נאט"ו. על פי אמנת נאט"ו, פגיעה בריבונותה של אחת מחברות הארגון מצדיקה את הפעלת סעיף הערבות ההדדית (סעיף 5) ולפיו פגיעה באחת מחברות הארגון מחייבת את התגייסותן של כל האחרות לבוא להגנתה באופן צבאי.

הנשיא ביידן הציג עוד בחודש ספטמבר איום מפורש על פוטין. הוא פנה למצלמה ואמר כי "אם אינץ' אחד של מדינות ייפגע זה אומר שיופעל סעיף 5".

עוד אמר הגורם ממשלתי לישראל היום כי "זו הפעם הראשונה שקורה דבר כזה, מאז תחילת המלחמה. אבל זה יכול להיות הכל. אולי פצצה. אולי חלקי פצצה. אולי משהו אחר. כרגע מחכים". האירוע התרחש בשעות אחר הצהרים ובכלי התקשורת תהו מדוע נדרשו למוריבצקי שעות כה רבות לכנס את הממשלה.

זירת הפגיעה
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל
"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול
פיגוע במרכז טורקיה: לפחות ששה הרוגים ו-53 פצועים
הישג לביידן: הסנאט יישאר בשליטת הדמוקרטים לשנתיים הקרובות