"הילדה שלי צריכה להיות חשופה ל-30 שוטרים שאומרים תתכוננו לפינוי"

ח"כ משה אבוטבול: "אנו זוכרים מראות קשים כשפינו אנשים מתוך בתים בגוש קטיף. עד היום ילדים מתקשים להקים בתים"

"הילדה שלי צריכה להיות חשופה ל-30 שוטרים שאומרים תתכוננו לפינוי"

"הפיצוי שנת"ע מעניקה לחלק ממפוני כפר שלם מגוחך, משום שהוא מאפשר להם לשכור דירה לשנה אחת, אולי שלוש שנים", אמר יו"ר ועדת הפנים, ח"כ ווליד טאהא, בדיון על פינוי משפחות כפר שלם ללא פיצוי הולם, שהתקיים היום לבקשת הח"כים שרן מרים השכל, קטי שטרית ואיתמר בן גביר.

חגית קובריגה שרעבי, נציגת התושבים: "יש בין התושבים שמיועדים לפינוי זוג נכים 130 % שצמודים לשתי מטפלות. הדירה שלהם מונגשת לנכים. הם זכאים לפיצוי של 1,700,000. אין סיכוי שימצאו דירה מתאימה בסכום כזה. רק להנגיש דירה עולה יותר מהפיצוי. המאמצים היחידם שנת"ע עושים זה להוציא אותנו מהבתים.

אני נשואה לבן משפחה שהמדינה הושיבה פה ב-49. בדרך לכאן אני מקבלת שיחה, שהבת שלי בבית פותחת חלון וראוה 30 שוטרים מציצים בחצרות ואומרים תתכוננו לפינוי בכוח. למה הילדה לי צריכה להיות חשופה לדב כזה? למה להפחיד? התושבים שם כי המדינה הושיבה אותנו שם ב-48-9. גדלנו בלי כלוםבנינו בתים מאפס ועשינו את כפר שלם למה שהיא".

ח"כ משה אבוטבול: "המעקב שלנו צמוד. אנו זוכרים מראות קשים כשפינו אנשים מתוך בתים בגוש קטיף. עד היום ילדים מתקשים להקים בתים".

ח"כ קטי שטרית: "לפני שבוע הגשתי הצעת חוק. ראינו מראות מזעזעים בגבעת עמל. אבו כביר הבא בתור. ב-1948 שמו שם אנשים. ב-1956 הם ביקשו לרכוש את הקרקע, אבל לא נתנו להם, כי כבר אז חשבו שיפנו את המסכנים. בצהלה היו עושים את זה? פה חשבו שיש מסכנים שאין להם פה. נותנים להם 3000 ₪ למ"ר, כשלקיבוצים נותנים שטחים מסביב לכינרת. יש סוג א' ויש סוג ב'".

ח"כ שרן השכל:,לפני שבוע וחצי ראינו מה קרה בגבעת עמל אחרי שנים של ניסיונות להגיע להבנות לראות אנשים מבוגרים מפונים מביתם זה קורע לב. בכפר שלם מבינים שיש תאריך לפינוי. יש שם 20 משפחות שנותרו ללא נענה. צריך לנסות להביא לסוג של מתווה. הם כבר דורות על השטח. להימנע מהמראות שראינו, לנסות לפתור. מה ניתן לעשות כדי להגיע לפשרה עם הנותרים, לאחר שרוב האנשים כבר פוצו ופונו".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "מי שקבע את הקריטריונים זה אותו גוף שקבע את ערך הקרקע בשדה דוב?"

יו"ר הוועדה, ח"כ ווליד טאהא: "האם רמ"י הוא הבעלים על הקרקע? האם אנשים רכשו את הקרקע? האם שילמו?" תום פישר משרד המשפטים: "ככל שאנו יודעים, לא. אין להם זכות בעלות בקרקע". ח"כ קטי שטרית: "נתנו להם בכלל אפשרות? בצהלה לא מנעתם את זה". תום פישר: "המדינה לא מכירה בבעלות שלהם. בגלל שאין להם זכויות בנכסים, ישלהם זכויות מסויימות בקרקע, ובגלל שמפקיעים להם את הזכות הזו, אז הם מקבלים פיצויים. הזכויות במקרקעין נגזרות מהנוכחות בקרקע, ולכן הוותק משנה".

יאיר ארז, מנהל אגף תקציבי פיתוח במשרד התחבורה: "נת"ע היא זרוע ביצועית של הממשלה. מי שקבע את הקריטריונים עשה זאת לפנים משורת הדין. אין לתושבים זכויות בקרקע". ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "כמו לקיבוצים. להם נתנו זכויות בקרקע". ארז:,את הקריטריונים קבעה רמ"י, בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל. זו קרקע מדינה. חוק המקרקעין מדבר על מי שיש לו זכות בקרקע. לתושבי כפר שלם אין זכויות".

יו''ר הוועדה ח''כ ווליד טאטהא
חוצפה: סירב למכור תצלום - המיסיונרים תובעים את הצלם
ניקו את בורות הטבילה - לא תאמינו מה מצאו בפנים
השוטר העליל תקיפה על העצור - מח''ש סגר את התיק
דרישה: לפתוח בחקירה פלילית נגד הפרופסור שהסתיר את שולחיו לכנסת
קרה באמת: חתול פלש לרכב ונעל את עצמו מבפנים • צפו
אושר בקריאה ראשונה: הוצאה לפועל לא תבטל החזקת רישיון נהיגה
היכונו לקראת סופת חול חזקה
חוק הרכב העצמאי: יאפשר 400 מוניות אוטונומיות בישראל
מס על מיצים טבעיים? משרד הבריאות מציג נתונים בניגוד לדעת המומחים
כמה תלונות יש על הדואר? תלוי את מי תשאלו