הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון

דברי ראש הממשלה יאיר לפיד בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת לאישור ההסכם הימי בין ישראל ללבנון: "אני שמח לפתוח ישיבת ממשלה מיוחדת זו, כדי לאשר את ההסכם ההיסטורי...

הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון

דברי ראש הממשלה יאיר לפיד בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת לאישור ההסכם הימי בין ישראל ללבנון: "אני שמח לפתוח ישיבת ממשלה מיוחדת זו, כדי לאשר את ההסכם ההיסטורי על הגבול הימי עם לבנון. זהו הישג כביר למדינת ישראל, והישג לממשלת ישראל.

זהו הסכם שמחזק ומבצר את בטחון ישראל ואת חופש הפעולה שלנו מול חיזבאללה והאיומים מצפון. יש קונצנזוס נדיר בכל מערכות הבטחון על החיוניות של ההסכם. שר הבטחון בני גנץ, צה"ל, מוסד, שב"כ והמל"ל, כולם כאחד חתומים על המהלך ועל תרומתו לבטחון ישראל ולצרכים המבצעיים שלנו.

זהו הישג מדיני, לא כל יום מדינת אוייב מכירה במדינת ישראל, בהסכם כתוב, למול כל הקהיליה הבינלאומית. לא כל יום ארצות הברית וצרפת מתייצבות מאחורינו ומעניקות ערבויות בטחוניות וכלכליות להסכם.

וכמובן, זהו הישג כלכלי. אתמול החלה ההפקה ממאגר כריש. ישראל תקבל 17% מהרווחים של מאגר כאנה-צידון, המאגר הלבנוני, מה שיכניס למשק המדינה כסף שישמש לרווחה ובריאות, חינוך ובטחון. אני מברך את שרת האנרגיה קארין אלהרר ואת הצוות שלה שניהלו בחכמה את הצד הזה של ההסכם.

הממשלה הניחה את ההסכם לפני 15 יום על שולחן הכנסת. נערך בכנסת הליך קפדני של בקורת ופיקוח, רובו בוועדת החוץ והבטחון, כולל החלקים החסויים שהוצגו בוועדת המשנה למודיעין. אני מודה ליו"ר הוועדה, ח"כ רם בן ברק, שניהל דיונים מעמיקים, מקיפים, וחסרי פניות.

כידוע, התהליך שהובלנו אותגר בבג"ץ בטענות שונות. בית הדין העליון קבע פה אחד שהממשלה ניהלה הליך תקין, ראוי וחוקי. האחריות היא עלינו, ולפיכך הסמכות היא בידינו. בידה של הממשלה.

תודה לכל העוסקים במלאכה: לראש הממשלה החליפי נפתלי בנט, לראש המל"ל איל חולתא, האדריכל האמיתי של ההסכם הזה, למנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז, למנכ"ל משרד האנרגיה ליאור שילת, למזכיר הממשלה שלום שלמה, למזכיר הצבאי אלוף אבי גיל, לראש הסגל דני וסלי, למנכ"ל משרד האנרגיה לשעבר אודי אדירי ולצוות של היועצת המשפטית לממשלה שליווה את התהליך כולו.

מדינת ישראל הרוויחה היום. בטחונית, כלכלית, מדינית ואנרגטית. יישר כוח לכולם".

לפיד בחתימת ההסכם הימי עם לבנון
האינפלציה בישראל בשיא של 14 שנים, מחירי הדיור זינקו ב-20.3% בשנה
הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול