בצל הרגישות הביטחונית: היערכות לשריפות ביו"ש

כוננות גבוהה לקראת מזג אוויר קיצון שיתחיל מחר • המטרה: מניעת שריפות ברחבי יהודה ושומרון ובאזור ירושלים • מפקד מחוז יו"ש בכבאות והצלה: "חשוב שהציבור יתכונן"

בצל הרגישות הביטחונית: היערכות לשריפות ביו"ש השריפה סמוך לירושלים

חשש ביהודה ושומרון משריפות ענק כתוצאה ממזג האוויר הקיצוני שיפקוד את אזורנו החל ממחר וצפוי להימשך עד סוף השבוע, עם שרב כבד, יובש ורוחות מזרחיות ערות, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

ימים דומים צפויים גם בשבוע הבא, מה שמעלה את הסיכויים עוד יותר לתרחיש של שלל שריפות ברחבי יהודה ושומרון ואף באזור ירושלים. רק בשנה שעברה כילתה שריפת הענק שפרצה בהרי ירושלים כ־11 אלף דונם, ובשריפה נוספת באזור הבקעה, לאורך הגבול עם ירדן, נאבקו לוחמי האש במשך כמה ימים בלהבות הענק.

בכבאות והצלה מחוז יו"ש נערכים לכל תרחיש. השבוע הם יערכו תרגיל מחוזי מסכם, לאחר שכל תחנות הכיבוי תרגלו ושיפרו בשבועות האחרונים את המענה המבצעי כדי לוודא מוכנות מלאה. כשברקע חודש הרמדאן שהחל השבוע, יחד עם המתח, הרגישות וההתערערות במצב הביטחוני, וההשוואה המתבקשת לתקופת "שומר החומות" אשתקד, תמיד קיים החשש בקרב גורמים ביטחוניים כי גם תקופה זו עלולה לשמש זרז למציתים למיניהם.

בשנה שעברה, במהלך עשרת ימי מבצע שומר החומות, התמודדו לוחמי האש ביו"ש עם עשרות שריפות לאומניות ביום, אשר פרצו, בין השאר, מהשלכת בקבוקי תבערה ומהבערת צמיגים בשטחים הקרובים להתנחלויות, בצבר אירועים שלא זכורים כמותם ובהקפצות משריפה לשריפה בלי הפסקה, ימים ולילות.

באירועים הבולטים: השריפה הגדולה במורדות בת עין וגבעות שבגוש עציון, שריפה גדולה בין צור הדסה לביתר עילית, ושריפה גדולה בהר חברון, אשר הביאה לפינוי היישובים תלם ואדורה.

"חשוף עדיף משרוף"

25 אחוזים מאירועי השריפות שבהם נאבקו לוחמי האש בשנה שעברה היו כתוצאה מהצתה מכוונת. מדובר במספר גבוה, בשטח שבו ההנחה היא כי הסיבות לשריפות יהיו תנאי השטח ומזג האוויר השרבי ולא הצתה מכוונת. השטחים המיוערים הגדולים ביהודה ושומרון, אשר מקיפים את היישובים, מהווים נקודת תורפה שכן הם מאפשרים התפשטות מהירה מאוד של האש בשטח עצמו וגם לגובה.

שריפה סמוך לביתר עלית

חלק מההיערכות של גורמי הכיבוי וההצלה לתרחישים אלה כולל הידוק שיתוף הפעולה עם צה"ל והמשטרה, העלאת תצפיות משותפות וקיום סיורים יזומים בשטח באזורים המועדים לפורענות, במטרה לאתר כל ניסיון מקדים לבצע הצתה מכוונת וכדי שהמענה יהיה מהיר ומקצועי.

היות שמדובר בשטח עצום בגודלו, של כחצי מיליון מטרים רבועים, שעליו מתפרסים כ־12 תחנות כיבוי בלבד, הקימו בכבאות והצלה מחוז יו"ש 33 יחידות מתנדבים, אשר תפקידן לתת מענה מהיר לאירועי שריפה. הן למעשה מגשרות על הפער בין הצורך במענה ראשוני ומיידי לשריפה שמתפשטת במהירות לבין המרחק של התחנות מהזירה וזמן ההגעה העלול להיות ארוך מאוד.

לכולם ברור כי השילוב של מזג האוויר הקיצוני עם המצב הביטחוני מעלה את הסיכון. בהתאם לכך, כאמור, תוגברו הכוחות בשטח לתקופה הקרובה.

התחזית הכללית מדברת גם השנה על עלייה של כעשרה אחוזים באירועי השריפות ברחבי הארץ. הסיבות לכך קשורות למשבר האקלים שפוקד את כל העולם, לא רק את ישראל, ולתנאים בשטח.

מפקד מחוז יו"ש בכבאות והצלה, טפסר שיקו בר דב, אומר כי ערנות הציבור ועבודה מקדימה לסילוק גורמים שעלולים להביא להתגברות מהירה של האש כשהיא פורצת, הן חשובות ויכולות להציל חיים.

"חשוף עדיף משרוף", הוא אומר ומוסיף: "חשוב שהציבור יתכונן לקיץ הזה ויגלה זהירות וערנות. יש לנכש את העשבים מסביב לבתים, לדלל את הצמחייה בשטחים הפתוחים, להכין דרכי גישה כדי ליצור קווי אש ולא להדליק אש בשטח. אל תגידו 'יהיה בסדר, לי זה לא יקרה'".

אמש: פלסטיני גנב רכב ופצע 4 שוטרים
הלילה: נעצרו 13 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון
ירושלים: מחבל ניסה לדקור שוטר ונמלט להר הבית
תחת מתקפת אש כבדה: נעצרו 17 מבוקשים
ביידן לא מחכה: לפיד רמז שיקשיח עמדות מול איראן
עצוב: פעוטה נחנקה ונפטרה בשכונה החרדית
סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד