בנט במליאה: "אנחנו נותנים הזדמנות לדור שלם של חרדים"

במהלך דיונים על התקציב במליאת הכנסת זעמו חברי האופוזיציה על העלאת המיסים • ח"כ מקלב: "מי שלומד תורה ישלם מס מעונות גבוה"

בנט במליאה: "אנחנו נותנים הזדמנות לדור שלם של חרדים"

מליאת הכנסת קיימה דיון בהשתתפות ראש הממשלה על פי בקשתם של 40 חברי הכנסת בנושא "תקציב אנטי חברתי, שמעלה מיסים ופוגע בחלשים, קשישים, ילדים, תינוקות, נכים, חקלאים, נשים עובדות ונוסעי התחבורה הציבורית". לאחר שנכח בכל הדיון כפי שמחייב התקנון ושמע את חברי הכנסת שהשתתפו בו, עלה ראש הממשלה בנט להשיב לדברים.

דבריו נשל בנט קטעו שוב ושוב על ידי חברי כנסת מן האופוזיציה שקראו לעברו קריאות ביניים כאשר רבים מהם הורחקו מהדיון לאחר שנקראו לסדר שלוש פעמים בהם חברי הכנסת דוד אמסלם, פטין מולא, שלמה קרעי, מאי גולן, משה אבוטבול, יואב בן צור, איתמר בן גביר ויעקב אשר. בתום הדין התקיימה הצבעה על הודעת ראש הממשלה ולאחר הצבעה שמית תמכו בהודעה 54 מול 52 שהתנגדו.

ראש הממשלה בנט אמר: "כשראיתי את נושא הדיון לא יכולתי שלא לגחך. באמת אין גבול לחוסר המודעות העצמית שלכם. מכיוון שהממשלה הנוכחית משוחררת מהכבלים הקואליציוניים והאינטרסנטים שכבלו אתכם, הממשלה העבירה כבר בקריאה ראשונה את התקציב הכי חברתי שהיה פה שנים".

עוד טען: "אנחנו מעבירים תקציב, זה משהו שלא קרה במדינת ישראל מאז מרץ 18. לא עבר תקציב שלוש וחצי שנים כי כל פעם לקחו את התקציב שבוי לצרכים פוליטיים, לראשונה מזה שלוש וחצי שנים יכולנו לשבת יחד להתבונן בצרכים, להיות קשובים לאזרחים ולנתב את משאבי המדינה בצורה נכונה. אני רוצה להודות ליוזמי הדיון, חשוב שהציבור יכיר את העשייה של הממשלה".

עוד טען כי: "עגלה בסופר של כל משפחה ישראלית מגיעה עם תג מחיר מהגבוהים בעולם. משך שנים המחירים פה נוסקים. בזה אפשר לטפל רק על ידי עידוד תחרות. התכנית שלנו בתקציב תקל על יבוא, על רישוי עסקים, ותביא בסופו של דבר להורדת מחירים. זוהי מדיניות מתמשכת שלנו, יחד עם שר האוצר, ונראה עוד ממנה בקרוב".

לאחר שממשלת בנט מקדמת את רפורמת הכשרות והעלאת המחירים טען בנט כי הממשלה נותנת הזדנמנות לחרדים: "אנחנו נותנים הזדמנות לדור שלם של חרדים. כולם יודעים כבר שנים שזה המהלך הנכון, אבל מפחדים. אנחנו לקחנו גלולת אומץ, ופשוט עושים. נכון, ויתרנו פה על עקרון חשוב של שיויון בנטל ההגנה על מדינת ישראל".

בנט הדגיש בעניין: "זה כואב. אבל המדינה חייבת להתבונן קדימה, אל העתיד. צריך שיהיה פה דור יצרני שעובד לפרנסתו ודואג לילדיו."

אחריו עלה יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ואמר: "כשהייתי ילד הייתי יושב על כיסא בסלון ומשחק כאילו אני טייס, הייתי צועק אמא אני טייס. כשבנט יושב על כיסא ראש הממשלה הוא אולי ראש ממשלה בתואר אבל לא ראש ממשלה אמיתי, זה פתטי ואפילו מסוכן. הכל זה בכאילו וכולם מבינים את זה. אין לבנט מנדט, אזרחי ישראל אומרים את זה בבירור. אחרי אתרוג וליטוף אדיר, בנט בקושי עובר את אחוז החסימה".

עוד זעם: "א היה דבר כזה בתולדות המדינה שאחרי שלושה חודשים בלבד ראש ממשלה מכהן מתנדנד כמו עלה ברוח על סף אחוז החסימה. הציבור לא קונה את הבלוף הזה. הציבור מביע אי אמון חד משמעי בבנט. כולם רואים שאין לו דרך, חזון, הישגים, אידאולוגיה. הוא פשוט לא מנהיג. שרי הממשלה לא סופרים את בנט ורואים את הריאליטי החדש – המירוץ למוקטעה".

עוד זעם על ההסכמים עם אבו-מאזן: "אתם החזרתם את אבו מאזן לחיים, הוא מחוזר על ידי שרי ממשלת ישראל כפי שלא קרה מאז אוסלו, הריאליטי הזה היה מצחיק אלמלא היה עצוב ומסוכן".

לסיום תקף את בנט: "התחפש לטייס לא הופך אותך לטייס ולהתחפש לראש ממשלה לא הופך אותך לראש ממשלה. המטוס של ממשלת לפיד בנט מקרטע בלי קברניט דלי תכנית טיסה בלי יעד ועם על כך הרבה ידיים על ההגאים, וכשיש לך מצב כזה סופו של המטוס הזה להתרסק. אבל יש תקווה, יש מטוס אחר שמחכה על המסלול, אנחנו ננהג אחרת. אנחנו נפיל את הממשלה הגרועה הזו ונחזיר את מדינה לגבהים שהיא הייתה בהם ושהיא ראויה לשוב אליהם".

יוזם הדיון ח"כ אורי מקלב אמר בפתח הדיון: "אתם מבאים לכאן עליה של עשרים וחמישה אחוזים בנסיעות התחבורה הציבורית, כל אזרח מעל גיל שמונה עשרה ישלם יותר על הנסיעות שלו, זה לא עליית מחירים? אלו מיסים המנסים לכסות על הסכמים קואליציוניים וקניית השלטון בסכומי עתק. ומעל הכל המס על לומדי התורה, מי שלומד תורה ישלם מס מעונות גבוה, איזה הגיון כלכלי יש בזה לאותם הנשים שעובדות, שהם תורמות למשק, איזה תועלת כלכלית יש בזה? לזרוק אותם לעוני ולפגוע בפרנסה שלהם?".

ראש הממשלה בנטח''כ מקלבבנט נואם מעל נתניהו ואדלשטייןיו''ר האופוזיציה נתניהו

ח"כ אופיר אקוניס: "נפתלי זה גדול עליך. מה זה גדול? ענק. התפקיד הזה ממש לא נתפר למידותיך. בניגוד למה שאמרת כאן, מעלה דוכן הזה, כשהצגת את ממשלתך: " הממשלה הוטלה עלינו", התפקיד הזה ממש לא הוטל עליך, אדוני. לא הייתה לך תמיכה ציבורית לתפקיד ראש הממשלה, אין לך כעת תמיכה ציבורית לתפקיד הזה, וארבעה חודשים לאחר שהושבעת כאן, מעל לדוכן הזה, לתפקיד – ברור שאין לך כל תמיכה מהציבור הישראלי."

ח"כ יעל רון בן משה: "אני קצת לא מבינה את נושא הדיון. אנחנו, שהיינו שותפים שלכם, ועשינו כל מאמץ להעביר את התקציב, נתקלנו פעם אחר פעם בשיקולים לא ענייניים, שיקולים שאינם טובת מדינת ישראל, שהביאו אותנו לנקודה הזו. אתם הייתם מפלגת השלטון ודאגתם שלא יהיה תקציב. האין חוצפה גדולה מזו להטיח עתה בנו, שעושים מאמץ כל כך גדול להחזיר את המדינה למסלולה, בהאשמות האלה מתי נגיע לדיונים ענייניים? מתי תסתכלו פנימה?".

ח''כ אופיר אקוניס
"הכנסת הפכה סופית לקרקס"
"די": פורוש צועק על חברי הקואליציה • צפו
בנט מפתיע: "אני ראש הממשלה שהכי פחות מושפע מקבוצות לחץ"
בעקבות דרישת ח''כ ארבל: ליברמן יכנס לקבינט הקורונה
"פוטנציאל הרס ופגיעה קשה בביטחון ישראל": ארבל במכתב ליו''ר הכנסת
דרעי: "לא מבין את העיתוי ומה המטרה והתועלת שבעניין הזה"
בן גביר ליו''ר ועדת חוץ וביטחון: "תפטר את היועצת שלך"
ח"כ יברקן: "קרוב בעצמי למרוד בהוראות שלכם ולא להתחסן"
אזולאי שואל: "חלק מהתוכנית שלכם לצמצם את כוחו של הציבור החרדי?"
מקלב: "פתרונות של מפלגה אתאיסטית"