בוסו תוקף במליאה את בג"ץ: הרגולטור היחיד להלכה זו הרבנות

חה"כ אוריאל בוסו תוקף במליאת הכנסת את החלטת בגץ להכיר בגיור הרפורמי והקונסרבטיביים

בוסו תוקף במליאה את בג"ץ: הרגולטור היחיד להלכה זו הרבנות אוריאל בוסו

חה"כ אוריאל בוסו התייחס כעת במליאת הכנסת על סערת הגיורים הרפורמים ותקף: "הרגולטור היחיד להלכה זו הרבנות הראשית לישראל שבימים אלו חוגגת מאה שנים להיווסדה עוד לפני הקמת המדינה, מאותה סיבה ששר הדתות לא יחליט על מי זכאי לרישיון נהיגה ומי לא, כל אחד יפעל מכח סמכותו על הנושאים עליהם הוא אמון ובמקרה הזה הגוף המוסמך היחיד זה הרבנות הראשית"

לדברי ח"כ בוסו: "תנועת ש"ס תעמוד על כך בכל ממשלה שתקום שנושא הגיור יחוקק על כל המשתמע ללא שום אופציה של התערבות של גורם אחר יהיה אשר יהיה".

כזכור וכפי שדווח מעל 'בימה' זו - בית המשפט העליון קבע כי לעניין חוק השבות יש להכיר כיהודים במי שבמהלך שהותם בישראל עברו גיור בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית.

לטענת בג''ץ, ההחלטה עומדת מאחורי 15 שנות עתירה בהם נדרש מחברי הכנסת למנוע זאת, אולם חברי הכנסת לא טיפלו בעניין וזו התוצאה.

מטעם הבג''ץ נמסר כי ההחלטה באה: "לאחר למעלה מ-15 שנים שבהן בית המשפט המתין ללא הועיל להכרעת המחוקק בסוגיה זו".

יש לציין כי בשנת 1970 תיקנה הכנסת את חוק השבות והוסיפה לו את סעיף 4ב הקובע כי "לעניין חוק זה, "יהודי" - מי שנולד לאם יהודיה או שנתגייר, והוא אינו בן דת אחרת".

למרות חיוב התורה לגיור על פי ההלכה, הכנסת בחרה שלא לאמץ את הצעת חלק מחבריה להוסיף למונח "שנתגייר" את המילים "לפי ההלכה" או "לפי הרבנות הראשית", ומכאן נפתח הפתח לפרצה הנוראה הזו.

מאז נדונו בבית המשפט העליון הליכים רבים שעסקו בפרשנות המונח "שנתגייר", ופעם אחר פעם קרא בית המשפט לכנסת לומר את דברה בנושא. ואולם מאז שנחקק התיקון בשנת 1970 ועד היום, בחרה הכנסת שלא לנקוט עמדה מפורשת בשאלה מה משמעותו של המושג "שנתגייר" בחוק השבות.

עוד טען בג''ץ ביחס לקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות כי: "הקהילות הלא-אורתודוכסיות שבהן התגיירו העותרים הן קהילות מבוססות בישראל, והן בעלות זהות יהודית משותפת וידועה ומסגרות קבועות של ניהול קהילתי".

בנוסף, טען בג''ץ כי: "קהילות אלו, כפי שכבר נפסק, הן "חלק מהזרמים המרכזיים של היהדות בעולם".

לסיום הבג''ץ הכריע שגיור שלא על פי ההלכה יתקבל בעקבות חוסר חקיקה של חברי הכנסת: "כל עוד לא קבע המחוקק אחרת, יש להכיר כיהודים לעניין חוק השבות במי שהתגיירו בקהילה רפורמית או קונסרבטיבית בישראל".

מנדלבליט דחה את בג''ץ מהתערבות להרכבת הממשלה של נתניהו
"השר אוחנה תומך בעליה חופשית להר מירון"
גפני: להטיל סנקציות על ח''כ גלעד קריב
הצעת חוק: לאסור על בג"ץ להתערב בתקנות הכותל המערבי
הישג: תקציב הישיבות הקדושות לא יפגע
ח''כ גפני: גלעד קריב הוא פרחח ידוע מאז ומתמיד
הקורונה נעלמת ואיתה ההגבלות • כל הפרטים
בנט: "הקרקס של בחירות חמישיות מסמן לאויבים שלנו שאנחנו בהתפרקות"
אמסלם זועק: "אני לא מתכוון להיות שותף לתאטרון האבסורד הזה!"
יו"ר ועדת הקורונה לשעבר זועמת במכתב נגד הגבלות הקורונה