חושש מפיזור הכנסת: זו תוכניתו של גנץ להקמת ממשלה

נחשפת תוכנית המחנה הממלכתי להקמת ממשלה • במפלגה מעריכים: החרדים ינסו למנוע בחירות שישיות למרות ההכחשות

חושש מפיזור הכנסת: זו תוכניתו של גנץ להקמת ממשלה שר הביטחון גנץ

24 שעות לפני הבחירות תוכניתו של יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ להקמת ממשלה נחשפת - כל זאת אם נתניהו לא ישיג 61 מנדטים.

כידוע, לאחר הבחירות הנשיא הרצוג צפוי להטיל את המנדט על אחד המועמדים לפי מספר ההמלצות וסיכוייו להקים ממשלה. המועמד הראשון שעליו יוטל המנדט יזכה ל־28 ימים לנסות להקים ממשלה. אם לא יצליח המנדט יחזור לנשיא, שצפוי על פי רוב להטיל את המנדט על המועמד השני לעוד 28 ימים. לאחר מכן יחזור המנדט לכנסת ל־21 ימים, והח"כ שיצליח להשיג 61 חתימות הוא שיקבל את המנדט להקמת ממשלה.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', תוכנית גנץ, המחנה הממלכתי יעשה הכל כדי שלפיד יקבל ראשון את המנדט. במפלגה חוששים שאם נתניהו יקבל את המנדט ראשון ולא יצליח ולאחריו לפיד לא יצליח - יפעלו השניים לפיזור הכנסת בהסכמה ולהליכה לבחירות שישיות לפני שהמנדט יחזור לכנסת.

מטרת המחנה הממלכתי היא לאפשר ללפיד להקים ממשלה כפי שהוא טוען שהוא יכול, כדי לשלול ממנו את הטיעון להתנגד לממשלה של גנץ לאחר מכן. על פי התוכנית, לפיד לא יצליח כי מפלגתו של גנץ תסרב להקים ממשלה בהשתתפות חד"ש־תע"ל או בתמיכתן מבחוץ.

לאחר שלפיד לא יצליח, יקוו במחנה הממלכתי שנתניהו יקבל את המנדט ובהיעדר 61 לא יצליח להרכיב, תוך התחייבות ששום גורם במפלגתם לא יסכים לשבת עם נתניהו בשום תרחיש.

בסופו של דבר, המחנה הממלכתי בונים על כך שנתניהו ימשוך את המנדט עד הרגע האחרון, והם, במקביל, יתפרו ממשלה יחד עם החרדים בדגש על יהדות התורה - כדי להגיע מוכנים עם 61 חתימות בזמן שהמנדט חוזר לכנסת.

מדובר בתוכנית מורכבת שעדיין עלולה להיתקל במכשולים. במחנה הממלכתי מאמינים שהחרדים לא ילכו לבחירות שישיות משיקולי תקציבים, דאגה לישיבות, רצון לחוק גיוס מוסכם והבחירות המוניציפליות, שאליהן הם רוצים להגיע מעמדת שלטון.

ח"כ זאב אלקין צוטט בכנס באילת: "אם הוא (נתניהו) יהיה מוכן להיות יו"ר ועדת חוץ וביטחון בממשלה עם הליכוד - אין לי בעיה", תוך שהוא רומז לקונסטלציה שבה הליכוד יהיה בממשלה ללא נתניהו.

"מה הבעיה עם גנץ?"

באופן פומבי, ביהדות התורה ובש"ס מכחישים הליכה עם גנץ לאחר הבחירות, אך גורמים חרדיים מסבירים את הנעשה מאחורי הקלעים: "הסיבה היחידה שגפני וגולדקנופף אומרים שהם ילכו עם נתניהו גם לאופוזיציה, היא כדי למנוע את הזליגה של החרדים הצעירים העובדים לבן גביר. החרדים לא ישבו תחת לפיד או בממשלה עם ליברמן, אבל מה הבעיה בגנץ?"

אך אין צורך בציטוט גורמים שאינם רוצים להזדהות כדי להבין מה באמת קורה עם החרדים. בשלהי הממשלה האחרונה, בחודש מאי, לפני היציאה לבחירות, אמר יו"ר דגל התורה משה גפני ב"קול ברמה": "באופוזיציה צריכים לעשות חשבון נפש ולראות מה בדיוק עושים". כשנשאל אם נתניהו יוכל להביא 61 מנדטים בבחירות חדשות, השיב: "אמרתי חשבון נפש, התכוונתי גם לזה". זה לא סוד שגפני קיים מגעים עם גנץ כדי להקים ממשלה של הליכוד וגנץ בניסיון למנוע בחירות.

ברדיו 103 צוטט גולדקנופף אומר: "אם יש סיטואציה ששום דבר לא יכול להיות ואנחנו צריכים ללכת עם גנץ - אז נחשוב על זה. אני לא פוסל אף יהודי". בחודש אוגוסט בראיון אחר לחדשות 12 לא פסל שיתוף פעולה עם גנץ ואמר: "אני לא יודע להגיד, יש את מועצת גדולי התורה".

בעיה נוספת בתוכנית של גנץ היא "אפקט בנט". בשנה האחרונה כולם ראו מה המחיר ששילמו חברי ימינה על כך שפירקו את המחנה הלאומי. כמעט כל חברי הרשימה מלבד העריקים של הליכוד צפויים למצוא את עצמם מחוץ לכנסת הבאה. הסבירות להזזת נתניהו בליכוד נמוכה, ולא בטוח שהחרדים יסיכימו לשלם מחיר כזה לטובת ממשלה לא הומוגנית אשר דינה בדרך כלל להתפרק מהר.

דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות
פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון
אם בג"ץ יפסול את דרעי, הוא עשוי להתמנות לתפקיד רה"מ החליפי
"סתם מתגרים בכל העולם": גפני על עליית בן גביר להר הבית
"פוגע בסביבה ובבריאות": ויכוח סוער סביב ביטול מס החד פעמי
"יוקר המחיה לא מפסיק לעלות": נתניהו מכנס דיון כלכלי עם סמוטריץ'
פרוש ימונה לשר לענייני ירושלים ויהיה אחראי על מירון
דרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות באופן רשמי
אחרי הקמפיין נגד בנט ולפיד: נתניהו יעביר מיליארדים לערבים
נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת