מלחמה באוקראינה, שביתה בספרד: צפוי מחסור בביצים

דאגה לפסח: המשלוחים מספרד לא עלו לאוניות, ובישראל מחפשים חלופות בעולם • ייתכן גם מחסור בעופות • רמי לוי: "הייבוא חשוב להורדת מחירים"

מלחמה באוקראינה, שביתה בספרד: צפוי מחסור בביצים אילוסטרציה

ההכנות לפסח בעיצומן, ועל פי גורמים ברשתות השיווק, אם לא יוכרזו בקרוב המדינות שמהן ניתן יהיה לייבא ביצים כחלופה לאוקראינה - צפוי מחסור בתחום הביצים. כמו כן, ייתכן מחסור בתחום העופות אם לא יהיו מספיק ימי שחיטה. כך פורסם ב'ישראל היום'.

השבוע פורסם ב"ישראל היום" כי כל המשלוחים של מיליוני הביצים שהיו אמורים להגיע מספרד לא עלו על האונייה בסוף השבוע האחרון, בשל שביתת נהגי המשאיות בספרד, שהתקיימה על רקע העלייה במחירי הדלק.

איש העסקים רמי לוי אמר ל"ישראל היום": "אם יתחילו לייבא ביצים, לא יהיה מחסור. זה נכון שהיו צריכים לייבא מאוקראינה, אבל אני חושב שיפתחו את היבוא במקומות רבים שלא פתחו לפני כן.

עוד אמר: "בכל חג מגבירים את האספקה באמצעות יבוא, בעיקר מאוקראינה שכרגע נמצאת בלחימה, אבל אפשר להביא ביצים ממקומות כמו פולין, שלא פתחו אותם. משרד הבריאות ומשרד החקלאות צריכים לאשר את זה.

כשמייבאים זה זול יותר, כי המכסות זולות ב־30%-20%, וכן ביצים זולות יותר בחו"ל. זה מאוד חשוב להורדת המחירים".

ללוי יש גם ביקורת על תחום העופות. לדבריו, "בתחום העופות, המשחטות יכולות לדבר ביניהן ולייצר קרטל. הן מתאמות את השחיטה ביניהן, וככה יכול להיווצר מחסור. ענף הלול, משרד החקלאות ורשות התחרות מאפשרים להם לתאם את כמות השחיטה וימי השחיטה. אם הם לא יעשו את זה לא יהיה מחסור, והמחיר יירד".

גם יוסי שליו, סמנכ"ל הסחר והשיווק של טיב טעם, צופה מחסור: "בירקות ובפירות לא תהיה בעיה של מחסור, אבל המחירים יהיו גבוהים בגלל פגעי מזג האוויר. מבחינת העופות - אנחנו לא יודעים עדיין מה צפוי, כי המשחטות לא קבעו את תאריכי השחיטה שלהן. בשבוע הבא נדע יותר טוב. כמו כן, בעניין הזה לא צריכה להיות בעיה, כי יש גם עופות קפואים".

שליו מדגיש כי ככלל אין בעיה כעת, למעט מוצרים שמקורם מרוסיה ואוקראינה, כדוגמת שימורי דגים, עוגות, כוסמת, דגים מעושנים ושוקולדים.

לגבי מוצרים מאוקראינה, כבר עכשיו יש חוסרים. המלאי שלהם עד החג ילך ויצטמצם, כי אין אספקה חוזרת ואין ייצור. כמו כן, יש פקק אדיר בנמלים ועיכוב בפריקה של האוניות, מה שמשפיע על העלות למשק הישראלי, ולכן - על יוקר המחיה.

באשר לביצים אומר שליו, בניגוד ללוי, כי מחיר היבוא עלול ליצור בעיה: "הביצים הן מוצר מפוקח, ולכן רמת האיכות מבחינת המחיר עלולה להיפגע מכך".

אורי חנוכה, הבעלים והמנכ"ל של רשת המעדניות חוות נעמי, אמר: "משרד החקלאות אישר כמויות ליבוא, אבל אין מאיפה להביא. המחיר בספרד גבוה".

אילו שרשראות אשת חיל תוכלו להעניק לאישה שלכם?
מבוכים לדרכונים: אין תורים להנפקה
אושר בוועדה: מספר הטלפון של 'מרכז הרעלים' יונגש על גבי אריזות
רפורמה בחקלאות? מחיר האבטיח זינק ל-14 שקלים לק"ג
אלו הגבינות שימכרו במחיר נמוך ב-22% עד 36%
שר התקשורת קבע: תתאפשר ניידות מספרים מלאה בקווים הכשרים
משרד הבריאות השהה את תו התקן של מפעל שטראוס
נדל"ן על הירח? בקרוב מאוד
חשש: בעקבות סימני הסלמונלה במוצרים - הריקול בשטראוס יורחב
איפה הכי משתלם לקנות? נתוני "סל המוצרים הבסיסי" לפסח נחשפים