דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה

המפלה בגזרת לימאן שבצפון מחוז דונצק עוררה לחץ גדול בצמרת הרוסית והאשמות חסרות תקדים

דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה חורבן ברחובות אוקריאנה

עוד טלטלה בצבא הרוסי: במוסקבה מדווחים כי מפקד פיקוד מערב, הגנרל אלכסנדר ז'ורבליוב, הודח מתפקידו בחשאי לאחר הקריסה הרוסית בגזרת לימאן ושחרור העיר בידי האוקראינים. עם זאת, לפי שעה אין דיווחים קונקרטיים שיכולים לאמת באופן ודאי את ההדחה לכאורה. כך דווח ב'ישראל היום'.

המפלה בגזרת לימאן שבצפון מחוז דונצק עוררה לחץ גדול בצמרת הרוסית והאשמות חסרות תקדים. על פי ההערכות, הכוח שהחזיק בעיר היה אמור לסגת לכל המאוחר ביום חמישי האחרון כדי לא להספיק לצאת מהכיתור האוקראיני, אולם על פי ההערכות מישהו נתן פקודה להחזיק את לימאן עד הסוף, כדי לא לקלקל את החגיגות שתוכננו ליום שישי סביב סיפוח מחוזות חרסון וזפוריז'ה, וכן ה"רפובליקות" של דונצק ולוהנסק לפדרציה הרוסית. בסופו של דבר, האוקראינים שחררו את העיר ומספר החיילים הרוסים שנהרגו, נתפסו או נפצעו בגלל ההתעקשות נאמד בין 2,500 ל-5,500 איש.

אחרי נפילת לימאן, החלו להישלף הסכינים. רמזאן קדירוב, נשיא רפובליקת צ'צ'ניה (יחידה בתוך הפדרציה הרוסית) העלה בערוץ הטלגרם שלו פוסט שבו השתלח קשות במפקד פיקוד מרכז הרוסי, הקולונל-גנרל לפין, שהיה אחראי על גזרת לימאן. "... הקולונל-גנרל לפין הציב בכל גבולות הגזרה של לימאן מגויסים מהרפובליקה של לוהנסק ויחידות אחרות, אבל לא סיפק להם לא תקשורת, לא תיאם ולא אספקת תחמושת. [עודכנתי על כך] כבר לפני שבועיים, ואני בתורי מסרתי את הדיווח לרמטכ"ל ולרי גרסימוב. אבל הגנרל הבטיחני, שאינו מפקפק בכישורי לפין כמצביא ואינו סבור שבסביבות לימאן תיתכן התקדמות. שבוע אחר כך, לפין מעבר את המטה שלו לסטרובלסק, כמאה ק"מ מפקודיו, ואחר כך עובר ללוהנסק. איך אפשר לפקד באופן מבצעי על יחידות כשאתה נמצא 150 ק"מ מהן?.. המצער הוא לא שלפין חסר כישרון, אלא זה שנותנים לו גיבוי למעלה, במטכ"ל. לו זה היה רצוני, הייתי שולל מלפין את הדרגות ואת האותות, ושולח אותו עם רובה ביד לקו המגע למחוק בדמו את הבושה..."

כעבור זמן קצר הצטרף לקדירוב מקורבו של פוטין, האוליגרך יבגני פריגוז'ין, ומי שייסד את חברת שכירי החרב "ואגנר", שנלחמת באוקראינה תחת פיקוד משלה. "צריך לשלוח את הנמושות האלה יחפים לקו החזית", כתב פריגוז'ין על הקצינים הבכירים בצבא הרוסי.

בקרמלין לא יצאו להגנת הגנרלים, ונראה שהחליטו לגלגל את האשמה על הכשלים התורנים באוקראינה גם הפעם על בכירי הצבא. רק לפני כשבוע הודח סגן שר ההגנה והממונה על הלוגיסטיקה, הגנרל דמיטרי בולגקוב. כעת נראה לפי הדיווחים המסתמנים שהגיע תורו של מפקד פיקוד מערב לשלם מחיר.

בתוך כך, דיווחים שמגיעים מבוגרים צבאיים רוסים וחלקם גם מערוצי חדשות אוקראיניים מלמדים על שחרור של שורת כפרים נוספים במחוז חרסון שבדרום וכן של עיירה חשובה במחוז חרקיב שבצפון מזרח. במקרה הראשון מדובר בהגדלת הסיכון לכוח הרוסי בגזרה הצפונית של מחוז חרסון, ובמקרה השני - בהגברת הלחץ על הכוח הרוסי שנשאר במחוז לוהנסק.

לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל