מדינות המפרץ מתקרבות לאיראן: "ביידן ערער את הברית האזורית"

בכירים באבו דאבי: מאז כניסת ביידן לבית הלבן, בסעודיה ובאמירויות החליפו דיסקט ביחס למגעים עם טהרן

מדינות המפרץ מתקרבות לאיראן: "ביידן ערער את הברית האזורית" דובאי

במהלך החודשים האחרונים, ולמעשה מאז חילופי הממשל בארה"ב עם כניסתו של הנשיא ביידן לבית הלבן, נוקטים בריאד ובאבו דאבי אסטרטגיה חדשה בכל הנוגע ליחסי החוץ עם איראן ולחידוש המגעים הדיפלומטיים.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', תחילה היו אלו הסעודים שערכו בבגדד סדרת מפגשים חשאיים עם בכירים איראנים, שבהם נטל חלק השגריר הסעודי בעיראק. בהמשך פתחו גם האמירותים בדיאלוג עם האיראנים, ואף מינו לאחרונה את שר החוץ לשעבר, הדיפלומט הבכיר אנוואר גרגאש, לקידום הדיאלוג עם טהרן.

גרגאש, שנפגש עם סגן שר החוץ האיראני ומי שממונה על תוכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית עלי בגרי, הצהיר בתום הפגישה עם הבכיר האיראני שביקר באבו דאבי כי "המפגש נועד להביא לייצוב היחסים ולהפחתת המתיחות מול איראן". הדיפלומט האמירותי הבכיר הוסיף כי משלחת של בכירים מהאמירויות תגיע בקרוב לביקור גומלין בבירת איראן.

מכוונים גם לדמשק

באמירויות לא הסתפקו בחידוש הדיאלוג עם טהרן. לאחר שיחת טלפון שקיים נסיך הכתר מוחמד בן זאיד עם הרודן בשאר אסד, שוגר לדמשק שר החוץ האמירותי לטובת פגישה מתוקשרת עם הנשיא הסורי. כל זאת, חרף המחאות החריפות מצד וושינגטון כי איחוד האמירויות עלולה לעמוד בפני סנקציות חריפות עקב "חוק קיסר" האמריקני, שמעניש גופים שמנהלים קשר כלכלי עם סוריה.

באמירויות טענו שההתקרבות לדמשק נועדה להרחיק את המשטר הסורי המשתקם מלפיתת זרועות התמנון האיראני. נוסף על כך, באבו דאבי הדגישו כי הם מעוניינים ביחסים טובים עם כל מדינות האזור, וכי במסגרת מדיניות אפס העימותים שנוקטת איחוד האמירויות הגיע השבוע נסיך הכתר בן זאיד לביקור נדיר בטורקיה, שם נפגש עם הנשיא הטורקי ארדואן וחתם עימו על שורה של הסכמים לשיתופי פעולה מסחריים, כלכליים ודיפלומטיים.

אולם כעת גורמים בכירים באבו דאבי וגם בריאד מבהירים את הסיבה העיקרית לתפנית בעמדת סעודיה ואיחוד האמירויות כלפי טהרן ואסטרטגיית אפס העימותים. הקואליציה האזורית האנטי־איראנית שהתגבשה במהלך כהונת טראמפ - אשר הגיעה לשיאה עם חתימת הסכמי אברהם וכללה את ישראל, בחריין, איחוד האמירויות וסעודיה - התפרקה ואינה קיימת עוד הלכה למעשה. "נכון שנערכו לאחרונה אימונים ותרגילים צבאיים משותפים שנועדו גם להעברת מסר ברור לטהרן", אמר גורם בכיר באבו דאבי בשיחה עם "ישראל היום", "אך הקואליציה שהתגבשה בעידוד טראמפ וממשלו, ושהיתה למעשה ברית הגנה אזורית לא רשמית בגיבוי האמריקנים בין ישראל למדינות המפרץ, החוששות מכך שמשטר האייתוללות הקיצוני יחזיק בנשק גרעיני - התאיידה".

"ביידן לא מכבד"

לדברי גורמים בכירים באבו דאבי ובריאד, מה שהביא לתפנית ביחסים הדיפלומטיים מול איראן הוא האג'נדה של ביידן בנוגע למזרח התיכון ולסוגיית האיום האיראני גם מבחינת מדינות האזור. "אנחנו עדיין לומדים את טיב היחסים עם הממשלה החדשה בישראל והעומדים בראשה. אבל ישראל, חרף השינויים בשלטון, עמדה בכל ההתחייבויות מולנו", אמר מקור בכיר באבו דאבי ל"ישראל היום".

עוד הוסיף המקור כי "הבעיה היא ביידן וממשלו, שעשו הכל כדי למסמס את הישגי טראמפ בכל הנוגע לנורמליזציה עם ישראל ולתקוע טריז בברית ההגנה האזורית שנרקמת בין המדינות באזור אל מול האיום האיראני. כך, למשל, בהשעיית ההסכם למכירת מטוסי ה־F-35 לאמירויות, וכן בהתנגדות של וושינגטון ובהטלת וטו על מכירת אמל"ח שאנו זקוקים לו. לא הופתענו מהניסיון של סעודיה לקדם דיאלוג חיובי עם טהרן לנוכח היחס הלא מכבד של ביידן וממשלו כלפי בית המלוכה הסעודי והממלכה בכלל".

עיניים לסודאן

הנסיגה האמריקנית המבוהלת מאפגניסטן, אומר הבכיר האמירותי, לא תרמה לתחושת הביטחון של בעלות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון. אולם האופן שבו מתנהל ממשל ביידן כלפי סודאן ותגובת וושינגטון להפיכה שביצע במדינה ראש מועצת המעבר, הגנרל עבד אל־פתאח אל־בורהאן, רק הגבירו את החשש בקרב המדינות החתומות על הסכמי אברהם - ובכללן סודאן - כי ברגע האמת הנשיא האמריקני וממשלו לא יעניקו להן את התמיכה והגיבוי הנדרשים.

"ממשל ביידן עושה את כל הטעויות האפשרויות שעלולות לדחוף את סודאן לחוסר יציבות פוליטי, ואף לפרישתה של ח'רטום מהסכמי אברהם", אומר הבכיר. "הגנרל אל־בורהאן פעל לסלק את כל הגורמים הפוליטיים במדינה, שחתרו נגד המועצה הצבאית ושיתפו פעולה עם גורמים אסלאמיים קיצוניים שרצו לתפוס את השלטון. מי שעמד בראש ההתארגנות הזו היה ראש הממשלה עבדאללה חמדוכ וגורמים פוליטיים קיצוניים כמו אנשי מפלגת הבעת' ופעילים פוליטיים אסלאמים.

"במקום שהאמריקנים יתמכו במהלכים שביצע אל־בורהאן לצורך הקמת ממשלה ליברלית, הם כפו עליו לשחרר את חמדוכ ממעצר והזהירו אותו שאם לא יאפשר לו להרכיב ממשלה, וושינגטון תטיל סנקציות קשות על סודאן. לאל־בורהאן לא נותרה ברירה אלא לקבל את התכתיב האמריקני.

"אם סודאן תיקלע שוב להפיכה שבה ידם של ארגוני הג'יהאד והאסלאם הקיצוני תהיה על העליונה, איש לא יופתע מכך שהם ישליכו לפח האשפה של ההיסטוריה את הסכם הנורמליזציה עם ישראל".

"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל
"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול
פיגוע במרכז טורקיה: לפחות ששה הרוגים ו-53 פצועים