לראשונה בישראל: יוקם מוקד חירום רפואי לאומי מאוחד

הצעת החוק של ו"ר יהדות התורה חה"כ משה גפני וסילמן לאיחוד מוקדי החירום הרפואיים עבר בקריאה טרומית במליאת הכנסת

לראשונה בישראל: יוקם מוקד חירום רפואי לאומי מאוחד אילוסטרציהאמבולנס איחוד הצלה

עוד נכתב: הסנכרון והתיאום בין כונני הרפואה מהארגונים השונים, ובין הארגונים עצמם, לוקים בחסר ולעיתים אף אינם מתקיימים כלל, והדבר עלול לפגוע במתן מענה חירום מידי בעת אירוע בו הגעת כונני הרפואה למקום האירוע מהירה יותר מאשר הגעת צוות אמבולנס למקום. איחוד מוקדי החירום הטלפונים יקל על האזרחים, שכן בעת מצוקה הם לא יצטרכו לזכור יותר ממספר טלפון אחד ויוכלו לקבל סיוע מהיר מכונני הרפואה."

יוזמת החוק יו"ר ועדת הבריאות חה"כ עידית סילמן: "הצעת החוק שאנו מעבירים היום תציל בעתיד חיי אדם אנו מסדירים לראשונה בחקיקה את ההפעלה של מוקד החירום הלאומי המאוחד לכל אירגוני החרום וההצלה הרפואים בישראל.מהיום כונני הפעלת החרום יופעלו אך ורק בהתאם לזמינות למיקומם ולכשירותם המקצועית וללא קשר לשיוך האירגוני"

יוזם החוק יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני: "מדובר על מאבק ארוך שנים שעיקרו הצלת חיי אדם והיכולת שגם איחוד הצלה וגם מגן דוד אדום יפעלו יחד בשיתוף פעולה להצלת חיי אדם".

עוד אמר: "ההתנגדות שהייתה כל השנים הייתה שלא לגופו של עניין, המשמעות היום שזה עבר בקריאה טרומית היא צעד גדול קדימה כדי להביא למציאות שבה כל איש רפואה שקרוב למקום שבו צריך להציל חיי אדם יקבל את כל המידע הרלוונטי לשם כך, ולא משנה לאיזה ארגון הוא משתייך. אני מודה לקב"ה שהגענו לרגע הזה, ואני מודה ליוזמת החוק ח"כ עידית סילמן. אנחנו מתקדמים למציאות של "איחוד" הצלה, שהחשיבות של זה היא חשיבות בלתי רגילה".

גפני וטיבי

מאבק עיקש וארוך שנים מתקרב לסיומו: מליאת הכנסת אישרה כעת פה אחד, בתמיכת הקואליציה והאופוזיציה, את הצעת חוק איחוד מוקדי החירום הרפואיים (מגן דוד אדום ואיחוד הצלה) למספר מאוחד. הצעת החוק של גפני, סילמן, ינון אזולאי ואחרים תעבור לוועדת הבריאות של הכנסת לשם הכנתה לקריאה ראשונה.

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לאיחוד מוקדי החירום הרפואיים הטלפוניים, התשפ"ב-2021 של חברת הכנסת עידית סילמן וקבוצת חברי כנסת, והצעה דומה של ח"כ משה גפני וקבוצת חברי כנסת. 37 חברי כנסת תמכו ללא מתנגדים והצעה תועבר לוועדת הבריאות.

מוצע כי המוקדים הטלפונים של ארגוני הסיוע לטיפול רפואי מיידי, יאוחדו למוקד חירום רפואי אחד בחיוג 101, שיזניק כוננים מכל הארגונים לפי שיקולים מקצועיים. מוצע לאסדר את פעילות המוקד והקשור בפעילותו ולקבוע את השתתפות המדינה בתקצוב הפעלת המוקד, ולחייה פיקוח ובקרה של משרד הבריאות על המוקד באמצעות מינוי ממונה. מוצע לקבוע כי על הכוננים יחולו חבויות מטפל לפי חוק זכויות החולה, וחובות שמירת סודיות, וניתן יהיה לקבוע בתקנות הוראות לעניין הכיסוי הביטוחי שלהם.

בדברי ההסבר נכתב: "במדינת ישראל קיימים כיום מספר מוקדי חירום רפואיים טלפוניים נפרדים, של אגודת מגן דוד אדום ושל ארגוני מתנדבים וארגוני הצלה אחרים, כשלכל אחד מהם מספר טלפון בעל חיוג מקוצר אחר ואנשי מקצוע בתחומים הרלוונטיים מאיישים כל מוקד".

ח"כ גפני אמר במליאת הכנסת: "אני עומד כאן ואומר ל-6,000 מתנדבי 'איחוד הצלה' היקרים, ולכם 1000 בעלי האמבולנסים בישראל - לא תצטרכו יותר להמתין מתחת לכתובת מסויימת חסרי אונים, בלי לקבל מידע רפואי מציל חיים, בגלל איזה מוקדן שקיבל הנחיה שכזאת, אנחנו נכנסים היום לעידן חדש והיסטורי במדינת ישראל, שבו כל כונן יקבל את מלוא המידע הרפואי בשביל להציל חיים. ואני אומר לכם, אל תאמינו להודעות האלה של "ניצחון", תאמינו לי שאם היה כזה לא הייתי עומד כאן היום ומביא את החוק ביחד עם ח"כ סילמן, אנחנו נדון בו לעומק בועדת הבריאות ונקדם אותו לטובת אזרחי מדינת ישראל."

מד''א הגיבו להצעת חוק מוקדי החרום הטלפוניים וטענו כי צעד זה מוקיר את מד''א: "אנחנו מעריכים מאוד את החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה. השרים בחרו להוקיר את פעילות מוקד מד״א וצוותיו המסורים ולעגן בחקיקה כי מוקד 101 של מד״א ישמש המוקד הלאומי של מדינת ישראל והוא יהיה כפוף לפיקוח משרד הבריאות. עיקרון הפעלת הכוננים ימשיך לפעול כפי שמתבצע היום - בהתאם לזמינותם, מיקומם וכשירותם המקצועית. אנחנו מבקשים להודות לשר הבריאות ניצן הורביץ שעמד על כך שהשירות הרפואי שיינתן לאזרחי ישראל ימשיך להיות ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, כפי שהיה עד היום".

משרד הבריאות: "רמת תחלואה משמעותית במחלות הסרטן במחוז אשקלון"
לא יגבה תשלום על פינוי באמבולנס בפטירה טרם אשפוז והנחה לקשישים
הצוותים הרפואיים פתחו בשביתה: "נחריף את הצעדים עד שמישהו יתעורר"
"רופאים מספקים מרשמים לתרופות ממכרות תחת איומים"
המחקר קבע: העלייה בדלקת קרום ושריר הלב אינה במחלימי הקורונה
מחקר חדש: עלייה דרמטית במספר ליקוי ראייה לאחר תקופת סגרים
סכנה לאנושות מתחת לקרח: האם המגפה הבאה תגיע מאנטרקטיקה?
"החיסיון על תביעות רשלנות רפואית פוגע בכולנו"
מקרה שני של אבעבועות הקוף התגלה בישראל
80 נדבקים ב-12 מדינות: נגיף אבעבועות הקוף ממשיך להתפשט