המטוס שיועד לראשי המדינה - עובר מנתב"ג למחסן

מטוס ראשי המדינה (כנף ציון) בו לא נעשה שימוש זמן רב, יעזוב את חניית התעשייה האווירית ויעבור לבסיס הקבע שלו בנבטים • המטוס נרכש לאחר שוועדה מיוחדת קבעה כ...

המטוס שיועד לראשי המדינה - עובר מנתב"ג למחסן מטוס

מטוס ראשי המדינה (כנף ציון) בו לא נעשה שימוש זמן רב, יעזוב את חניית התעשייה האווירית ויעבור לבסיס הקבע שלו בנבטים • המטוס נרכש לאחר שוועדה מיוחדת קבעה כי יש הצדקה לרכוש מטוס ייעודי לנסיעות ראש הממשלה, נשיא המדינה ושר החוץ.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', מטוס ראשי המדינה יועבר בימים הקרובים מהתעשייה האווירית בנתב"ג למתחם שהוכן עבורו בבסיס נבטים. המטוס יאוחסן במתחם, תוך שמירה על כשירותו, עד לקבלת החלטה על אופן השימוש העתידי בו. בכך למעשה ירדו לטמיון - לפחות לעת עתה - יותר מ-600 מיליון שקלים שהושקעו במטוס ובהקמת טייסת ייעודית בחיל האוויר שנועדה לתפעל אותו ופורקה בינתיים.

המטוס, המכונה "כנף ציון", נרכש לאחר שוועדה מיוחדת בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג קבעה כי יש הצדקה לרכוש מטוס ייעודי לנסיעות ראש הממשלה, נשיא המדינה ושר החוץ, הן מנימוקים כלכליים והן מנימוקים ביטחוניים. עד אז נהגו ראשי הממשלה לטוס במטוס בואינג 707 מיושן של חיל האוויר שעבר הסבה לצורך זה לפני כל טיסה, והחל משלב מסוים נחכרו מטוסים מחברות מסחריות לצורך כל נסיעה. נשיא המדינה ושר החוץ טסים עד היום בטיסות סדירות של חברות תעופה.

על רקע הביקורת הציבורית בעקבות ההחלטה לרכוש מטוס ייעודי לראשי המדינה, הוחלט לרכוש מטוס מיושן יחסית מדגם בואינג 767 מחברת קוואנטס האוסטרלית. המטוס, שטיסת הבכורה שלו הייתה ביוני 2000, היה זול יותר ממטוסי מנהלים בגודל דומה מסדרת BBJ של בואינג או ACJ של איירבאס. עם זאת, בדיעבד התברר כי הניסיון לחסוך השיג אפקט הפוך, מאחר שעלויות השדרוג של המטוס הלכו ותפחו הרבה מעבר לתקציב שתוכנן עבורו במקור.

במהלך המו"מ על הקמת הממשלה, אחד התנאים שהציב יאיר לפיד היה הפסקת פרויקט "כנף ציון". על רקע זה המטוס, שלמעשה כשיר לטיסה כבר חודשים ארוכים, עומד ללא שימוש בנתב"ג וכאמור גם הטייסת הייעודית שהוקמה לצורך תפעולו בחיל האוויר, בעלות של עשרות מיליוני שקלים - פורקה. לפיד דבק בהחלטתו אף על פי שבפרויקט כבר הושקע סכום עתק ואין אפשרות למכור את המטוס במחיר ראוי, לאור העובדה שמדובר בדגם מיושן שאין לו דרישה בשוק מטוסי המנהלים.

אלעד: מפתחות הרכב נפלו בעת שהאבא חגר את התינוקת והיא ננעלה ברכב
ירושלים: רכב התנגש בקיר ברחוב יצחק הנדיב
בית שמש: אבדו עקבותיו של הנעדר הסובל מאלצהיימר - יחיא מונייסר
פגע בהולכי רגל: אוטובוס התנגש בחנות ברחוב שמגר בירושלים • צפו
שני קטינים שיידו אבנים לעבר אוטובוס נעצרו לחקירה ומעצרם הוארך
"אתגר ממשי": לפיד קיים דיון בנושא מוכנות ישראל לשריפות ענק
הרס ברוטלי בבנימין: פרצו, הרסו בית כנסת ואיימו במעצר
‏בקת״ב נזרק לעבר קו 84 של אגד ליד הר הצופים בירושלים
אדמות במזרח ירושלים שניקנו בראשית המאה הקודמת - הוחזרו למדינה
פורצים עוד דרך לירושלים: בסוף החודש ייחנך כביש 16