התושבים זועמים: עשו אותנו 'מצורעים' הסגר הוטל בפזיזות, השר ליצמן קרא לשקול מחדש את ההחלטה להטלת סגר

זעם רב בעיר אלעד בעקבות הסגר שהוטל על העיר: תושב העיר אומר ל'בימה' סגרו אותנו כמו מצורעים, הוטל סגר על העיר בלי לבדוק את הנתונים, התושבים ממושמעים מאוד

התושבים זועמים: עשו אותנו 'מצורעים' הסגר הוטל בפזיזות, השר ליצמן קרא לשקול מחדש את ההחלטה להטלת סגר עמדת היבדק וסע באלעד

זעם רב בעיר אלעד בעקבות הסגר שהוטל על העיר: השר ליצמן קרא לשקול מחדש את ההחלטה להטלת סגר בשכונה החרדית בטבריה ובאלעד. במקביל מתארגנת הפגנה באישור בשערי העיר.


החל מהשעה 08:00 הבוקר, נכנס לתוקפו הסגר על העיר אלעד ועל כמה שכונות בעיר טבריה, בהתאם להחלטת ועדת השרים שהתקבלה אמש. הסגר שנכנס יהיה בתוקף במשך שבוע, החל מהיום כאמור, מהשעה 08:00 ועד יום לרביעי בשבוע הבא.


בעיר קיבלו ברגשות מעורבים את ההחלטה להכריז על המקום אזור מוגבל. ראש העירייה, ישראל פרוש, פרסם הודעה מוקלטת לתושבים שבה הצהיר: "נלחמנו עבור העיר, הצגנו למשרד הבריאות נתונים ופילוח של ההדבקות בעיר, נתונים שהם לא הכירו, אך לצערנו יש שלב שבו ההכרעה לא בידינו.


"אנחנו, בעייריה ובצוותים שמלווים אותנו בטיפול במשבר, מעריכים אתכם ואת המאמץ הרב שהשקעתם ומשקיעים בשמירה על ההנחיות. אנחנו בטוחים שבכוחות משותפים נוכל כולנו להמשיך ביחד בפעילות ובסיעתא דשמיא לנצח את הקורונה"


ראש העיר פנה בקריאה להמשיך ולשמור על ההנחיות - חבישת מסכה, ריחוק חברתי והיגיינה. "אנחנו מאמינים בכם ויודעים שאתם עושים הכול כדי לשמור על בריאות התושבים בעיר", אמר פרוש.


גורמים בכירים בעירייה טענו כי במשטרה ובפיקוד העורף הגדירו באוזניהם את ההחלטה "הזויה" והאשימו את הממשלה כי קיבלה אותה רק כדי "ליצור כותרות". עוד הוסיפו: "העיר מתנהלת בצורה מעולה עם משמעת מלאה של התושבים אנחנו המלצנו לא להטיל את ההגבלות".


תושב אלעד אמר בשיחה לכתב 'בימה', "בעיר שומרים כל העת על הוראות משרד הבריאות וכפי ציווי הרבנים, התקשורת עושה כותרות מכלום, אפשר לבוא לעיר ולראות את המשמעת של התושבים", "סגרו אותנו כמו מצורעים", "התושבים גם כן נאלצים ללכת ממרכז ומקצה העיר לעבר תחנת אוטובוס היחידה שפעילה לנסיעות בין עירוניות מה שגם גורם לדוחק גדול בתחנת באוטובוס ויכול לגרום סכנה גדולה של הידבקות", התקשורת הגיעה בהמוניה וחוגגת על העיר.


ח"כ גפני אמר הבוקר לרשת ב': הציבור החרדי הכי שומר מהקורונה. מי שמציג אותם אחרת זה בושה וחרפה. ואני יודע מי שעושה את זה. העיר אלעד הידבקות בה פחות מת"א גם במספרים וגם באחוזים. הכי קל לדפוק את החרדים.


העיתונאי יעקב גרושה כתב בחשבון טויטר שלו: ‏סגר בדיחה על העיר אלעד: שני שוטרים בכניסה לעיר גורמים לפקק ענק ובסוף מכניסים ומוציאים את כולם, מנגד, אלפי נוסעי התחבורה הציבורית נדחסים בתחנה אחת ונמרחים האחד על השני. ‎יולי אדלשטיין, אל תתפלא אם שיעור ההדבקה בעיר יעלה, למרות התמונות עם האדמו"ר מויז'ניץ.


המרצה ‏אלי אדלר, תושב אלעד שבסגר, אמר למנדי ביתאן הבוקר - "הסגר על אלעד הוטל בחיפזון ובפזיזות. יש פה כבר קולות שטוענים שעדיף לא להיבדק ולא להיות "מסומנים". גם ההתנהלות עצמה בתוך העיר היא רשלנית - יש עכשיו תחנת אוטובוס אחת, שבה כולם מצטופפים המונים"‎

בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים

עוד מאדלר - "לא נבדקו באמת מספרי הנדבקים בעיר לפני שהוטל סגר. יש כאן פחות חולים מערים אחרות עליהן לא הוטל סגר, לא רק מתל אביב. היחס לריכוזים החרדיים הוא מחפיר ונעשה בקלות דעת"

סגן שר החינוך מאיר פרוש אמר בתגובה ל"החלטה השרירותית להטיל סגר על הציבור החרדי": "ישנם מוקדי הדבקה מסוכנים ורגישים בהרבה מהעיר אלעד או מהשכונה החרדית בטבריה, למרות זאת הסגר לא הוטל עליהן. משרד הבריאות ממשיך לסמן את הציבור החרדי כיעד קל שאפשר להכניס אותו לגטו, כנראה משום שהוא לא מצליח למצוא פתרונות איך להתמודד עם התפשטות הנגיף. ההתנהלות הזו חייבת להשתנות"

גם ח"כ ישראל אייכלר מחה הבוקר על הפגיעה ברבבות חפים מקורונה, שנגרם להם עוול מהסגר שהוטל על שכונות חרדיות בלבד. "אסור להפוך את החרדים כשעיר לתקשורת".

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן קורא לראש הממשלה נתניהו ולשר הבריאות אדלשטיין לשקול מחדש את ההחלטה להטלת סגר בשכונה החרדית בטבריה ובאלעד

כפי שאמרתי בעת שהייתי בתפקיד שר הבריאות, אין לקבל החלטה להגבלות תנועה על בסיס אופי האוכלוסיה אלא על פי שיקולים מקצועיים בלבד.

השר ליצמן ציין כי ההחלטה הסופית להטיל מגבלות תנועה מתקבלת בידי רה”מ, בועדת השרים להגבלות, על פי המלצת המל”ל, שר הבריאות ומנכ”ל משרד הבריאות. כפי שדרשתי בדיונים הסגורים כשהייתי שר הבריאות אני סבור גם כיום כי ראוי ואף חובה שהחלטה מעין זו תתקבל שלא על פי אופי אוכלוסיה, אלא על פי פרמטרים מקצועיים. על פניו ההחלטה לסגר על השכונה החרדית בטבריה ובאלעד בלבד, הינה מגזרית ואינה נכונה.

השר ליצמן הדגיש עוד כי ההחלטה לפתוח את גני הילדים בעת הזו היא טעות, בשל החשש הגבוה מהידבקות בקרב הגילאים הצעירים והקושי הקיים בשמירה מהידבקות בגנים.

"הנסיון הוכיח כי לאחר פתיחת הסגר בבני ברק, סימנו כל בנין שיש בו ריבוי חולי קורונה והזהירו במודעות על כללי הבידוד והזהירות הנדרשים. החולים יצאו למלוניות וכך הופסקה שרשרת ההדבקה.

יש לפתוח שוב את המלוניות שנסגרו ולפנות את החולים בהסכמה בלבד. זה יחסוך כסף רב לבתי החולים. זה מה שהפסיק בגל הראשון את גל ההדבקות בשכונות ה"אדומות" ורק זה יפסיק את הגל השני.

בהנחיית שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח״כ מירי רגב, נערך משרד התחבורה לתגבר באופן מיידי את התחבורה הציבורית באלעד באמצעות הסטת אוטובוסים מאשכולות אחרים אל העיר, במטרה להפחית את העומס על מערך התחבורה הציבורית בעיר בצל הגבלות הקורונה שהוכרזו בעיר מאז אמש. במקביל נציגי המשרד הונחו להגיע אל העיר ולבחון את הסיוע הנוסף הנדרש לעיר בתיאום עם ראש העיר.

טרגדיה בקדומים: נער טבע למוות בבור מים
צוותי כיבוי פועלים בשריפת יער ללא שליטה בישוב מבוא דותן
רובינשטיין תוקף: ממשלת ישראל מגלה אזלת יד נוראית בהתמודדות עם הגל השני
משרד הבריאות: צפוי עומס חום כבד
אושר סופית: השב''כ יוכל לעקוב אחרינו
צפו: ערבים גנבו מיליון קוב מים
שוטרי השיטור הימי של משטרת ישראל חילצו סירה רגע לפני התרסקותה על שובר הגלים
עיירית בני ברק בהודעה: מוסדות חינוך וישיבות אשר יפרו את הנחיות הקורונה ייסגרו
כביש 6 בדרום נחסם לתנועה
הצתה מכוונת? שוב שריפה ביערות ירושלים