האלוף זמיר מאיים: "אם איראן תפרוץ מחר לפצצה - ישראל תפעל"

"אם ארה"ב לא תפעל - ישראל תידרש לפעול" • סגן הרמטכ"ל לשעבר: "עניין של זמן עד לסבב הלחימה הבא ברצועת עזה" • "צה"ל נערך לאפשרות של פעולה קרקעית נרחבת"

האלוף זמיר מאיים: "אם איראן תפרוץ מחר לפצצה - ישראל תפעל" מתקן להעשרת אורניום באיראן

"אם איראן תפרוץ מחר לפצצה, ישראל תפעל", כך הזהיר אתמול (שבת) האלוף אייל זמיר, שכיהן עד לאחרונה כסגן הרמטכ"ל' כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

בשיחה בכנס של ארגון IAC במיאמי, אמר זמיר כי ישראל צריכה להיות מוטרדת מהשיחות שמתקיימות בווינה בין איראן למעצמות. "אי אפשר לסמוך על האיראנים", הבהיר. "איראן תיעצר רק אם יעמוד מולה איום ברור, שירתיע אותה. היינו מעדיפים שארה"ב תוביל את האיום הזה, שחייבים להיות בו שני מרכיבים: נכונות ויכולת.

"נכונות לבד אינה מספיקה, ויכולת לבד אינה מספיקה. לארה"ב יש את שניהם, אבל אם היא לא תפעל - ישראל תידרש לפעול. אם איראן תחליט לפרוץ מחר לפצצה, ישראל תפעל. אני מכיר את התוכניות. יש לנו את היכולת לעשות זאת".

זמיר, שכיהן עד לקיץ האחרון כסגן הרמטכ"ל, נמצא כעת בשנת לימודים בוושינגטון בהמתנה להחלטה מי יכהן כרמטכ"ל הבא של צה"ל, אחרי אביב כוכבי. בשיחה הוא הוסיף כי ישראל פועלת בסוריה הרבה מכפי שידוע, במטרה לעצור את שאיפות ההתפשטות של האיראנים במרחב. "איראן רצתה להקים צבא דמוי־חיזבאללה גם בסוריה. מנענו זאת", סיפר.

בהתייחסו לעזה אמר זמיר, שכיהן בעבר כאלוף פיקוד הדרום, כי "זה רק עניין של זמן עד לסבב הלחימה הבא ברצועה". הוא אמר כי צה"ל נערך לכך, כולל לאפשרות שתידרש פעולה קרקעית נרחבת בעזה.

בד בבד, שר הביטחון בני גנץ עדכן את בכירי הממשל האמריקני כי הורה לרמטכ"ל ולצה"ל להכין פעולה צבאית נגד התשתית הגרעינית של איראן. כך אומר גורם ביטחוני שנלווה לביקורו של שר הביטחון בוושינגטון בסוף השבוע.

לדברי הגורם הביטחוני, "גנץ אמר לאמריקנים כי הנחה את הרמטכ"ל להכין אופציה צבאית והם יודעים על כך".

הגורם הביטחוני הוסיף כי מבחינת היכולות הצבאיות של ישראל ושל ארה"ב, עדיף בהרבה שהאמריקנים הם אלה שיפעלו מול איראן, ואולם בשלב הזה אפשרות כזו נראית רחוקה. "מה שעבור ישראל הוא מבצע, עבורם זו פעולה. מה שעבורנו מלחמה, עבורם זה מבצע", תיאר הגורם הביטחוני את פערי העוצמה בין צה"ל לצבא ארה"ב.

הוא הוסיף כי "האמריקנים קרובים ולא קרובים לאבד את הסבלנות מול איראן. הם מבינים שאיראן לא מעוניינת להגיע להסכם אך שואפים לשמר את התיאום מול הקהילה הבינלאומית, בכלל זה רוסיה וסין. גם אם יימאס להם מהשיחות עם איראן, הם לא ייגשו ישר לאופציה צבאית אלא יפעילו סט לחצים אחר, ויתחילו לקדם אפשרות צבאית".

"השת"פ יתרחב"

הגורם הביטחוני אישר שיש פערי גישה בין שתי המדינות בנוגע לאיום האיראני. "אנחנו מסתכלים ישר על המטרות. להם יש ראייה רחבה עם אתגרים מול רוסיה וסין. עם זאת, הם מבינים את הלקחים מאפגניסטן וקלטו את האיתותים של מדינות המפרץ שהחלו בשיח עם איראן, ומסיקים מסקנות". חרף פערי הגישה, אמר הגורם הביטחוני כי שיתוף הפעולה הביטחוני בין ארה"ב וישראל צפוי להתרחב בתקופה הקרובה.

גנץ נפגש ביום שישי לפנות בוקר (שעון ישראל) עם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין ועם שר החוץ אנתוני בלינקן. בהמשך, הגיע גנץ לוועידת הישראלים־אמריקנים ואמר שם כי "לא נפסיק לעבוד עם שותפינו בארה"ב, ולהעריך את התמיכה הדו־מפלגתית. איראן מציבה לא רק איום פיזי על ישראל, אלא גם איום קונקרטי על דרך חיינו ועל הערכים המשותפים לישראל ולארה"ב".

גדר ללא הפרדה: השלמת הבנייה אינה נראית באופק
מטר מהחייל: מחבל ניסה לדקור חייל ונוטרל
אבו מאזן התקשר לאחיו של המחבל מג'נין והביע תנחומים
בעקבות הפיגוע: שביל אופניים יפתח באלעד
"התעללות פדגוגית": הרשות הפלשתינית הקצינה את תכני ההסתה נגד ישראל
אתגר השבח''ים: מי יהיה זכאי להיתר עבודה ואיך נמנעים מפרצות בגדר
סוכל פיגוע: נתפס מחבל עם גרזן ומכתב התאבדות
התמורה לעבאס תמורת הישארות בקואליציה: עשרות מליונים לג'יסר א-זרקא
הפר תנאי ערובה - ונמצא עם אולר וגז פלפל
סינוואר: "אני לא מתחבא, לא עושה חשבון לכיבוש"