האם טראמפ בדרך להדחה נוספת?

פנס החליט שלא להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה המאפשר להעביר את סמכויות הנשיא • מנגד מנהיג הרפובליקנים בסנאט הודיע כי יתמוך בהדחה: "סיימתי עם טראמפ"

האם טראמפ בדרך להדחה נוספת? טראמפ

בית הנבחרים האמריקני צפוי להצביע היום (רביעי) על הדחתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בטענה כי הסית בדבריו את ההמון האלים שפרץ לבניין הקפיטול שבוע שעבר והרג שני שוטרים.

ארבעה מחוקקים רפובליקניים כי יתמכו בהדחה, בהם מחוקקת בכירה ממדינת וייומינג, ליז צ'ייני. אם אכן יצביע בית המחוקקים על הדחתו של טראמפ, הוא יהפוך לנשיא הראשון בהיסטוריה שהודח פעמיים בהצבעת בית הנבחרים. עם זאת, על מנת להשלים את הליך ההדחה יש לזכות ברו של שני שלישים בסנאט, דבר שהדמוקרטים יתקשו לעשות.

מנהיג הרוב הרפובליקני בנסאט, מיץ' מקונל, הודיע היום כי יתמוך במהלך ההדחה אך לא יחייב את חברי סיעתו לפעול כמוהו. מקור המקורב למחוקק הוותיק סיפר לרשת החדשות "פוקס ניוז" כי מקונל אמר לו כי הוא "זועם" על הנשיא ו"סיים" את יחסיו עמו.

מוקדם יותר הודיע סגן הנשיא, מייק פנס, כי לא יפעיל את הסעיף ה-25 לחוקת ארצות הברית, המאפשר את העברת סמכויות הנשיא בשל אי כשירות. בית הנבחרים העביר במהלך הלילה (שעון ישראל) החלטה הקוראת לפנס להפעיל את הסעיף, שחייב להיות מאושר על ידי הקבינט. מדובר בהחלטה סמלית שכן סגן הנשיא כבר הודיע כי לא יפעיל את הסעיף.

פנס נועד אתמול עם הנשיא לאחר נתק של ארבעה ימים, בעקבות אירועי הפריצה לבניין הקפיטול. פנס והנשיא קיימו שיחה שהוגדרה "חיובית" והבטיחו לפעול למען המורשת המשותפת של נשיאות טראמפ.

המהומות בבניין הקפיטול התרחשו בשבוע שעבר במהלך אישור קולות האלקטורים בסנאט, מהלך סמלי שבסופו מתקבלות באופן רשמי תוצאות הבחירות לנשיאות. המהומות החלו לאחד עצרת בסמוך לבית הלבן במהלכה קרא הנשיא לתומכיו לצעוד לעבר בניין הקפיטול.

מאות מתומכיו של טראמפ פרצו למבנה בו יושב הקונגרס האמריקני, גרמו נזק רב לרכוש, בזזו את המבנה ופרצו למשרדים. במהומות נהרגו שישה בני אדם, בהם שני שוטרים וארבעה מהפורעים. הדברים התפרסמו ע''י נטע בר בישראל היום.

הבית הלבן: התנצלות ראשונה לביידן
מה שהתרחש בשבת: הדברים שלא כדאי שתפספסו
שוב הר הגעש אטנה פרץ ב-2 סילונות
לאן הולך השלג? טונות שלג מובלים ביפן וברוסיה?
רוצים להיכנס לארה''ב? תבודדו שבועיים!
עם כניסתו לתפקיד: ביידן חתם על שורה של צווים נשיאותיים
הנשיא ה-46: החל טקס ההשבעה של ג'ו ביידן
טראמפ נפרד מהבית הלבן: "אלה היו ארבע שנים נפלאות"
מדריד: פיצוץ ענק במרכז העיר
נבלני חשף את ארמון הפאר של פוטין