הוצאה להורג בירי: כך חמאס בונה הרתעה

איש מנגנוני הביטחון ברצועה נידון למוות לאחר שרצח גבר ונערה לפני שבועיים • הרקע: סכסוך משפחתי • במשפט בזק הכריע בית הדין הצבאי בעזה: ההוצאה להורג תבוצע ב...

הוצאה להורג בירי: כך חמאס בונה הרתעה אילוסטרציה

איש מנגנוני הביטחון ברצועה נידון למוות לאחר שרצח גבר ונערה לפני שבועיים • הרקע: סכסוך משפחתי • במשפט בזק הכריע בית הדין הצבאי בעזה: ההוצאה להורג תבוצע בירי • בחמאס מגלים אפס סובלנות כלפי סוררים פוטנציאליים • המטרה: למנוע זליגת כאוס לרחובות. כך פורסם ב'ישראל היום'.

ב-14 ביולי נורו למוות במחנה הפליטים ג'באליה שבצפון רצועת עזה גבר בן 43 ונערה בת 13. העובדה שהיורה הוא איש כוחות הביטחון של חמאס שהשתמש בנשקו האישי במסע ההרג הוסיפה דרמה לאסון שגבה את חייהם של השניים, עבד אלעזיז דרדונה ויאסמין דרדונה.

היורה, בדרגת סמל ראשון, בן 26, היה מסוכסך עם בני המשפחה של אשתו. הוא פתח בירי מנשקו והרג את חמו. מהירי נהרגה גם הנערה יאסמין, ו-11 בני אדם ששהו בבית ובסביבתו נפצעו מרסיסים. רשויות חמאס בעזה לא בזבזו זמן. הם החלו מיד בחקירה ובהליכים משפטיים למיצוי הדין עם היורה, ג'בריל קרמוט.

לא חלפו חמישה ימים מהאירוע, וכבר נפתח המשפט. סדרה של דיונים מרתוניים נערכו בבית הדין הצבאי בעזה. אלה הגיעו היום לישורת האחרונה עם הכרעת בית הדים, שפסק פה אחד בהרכב של שלושה שופטים כי קרמוט מורשע בסעיפי כתב האישום ויוצא להורג בירי.

גזר הדין ניתן בנוכחותו של קרמוט, שהוחזק בתוך כלוב מאחורי סורג ובריח באולם בית הדין. "הנאשם מורשע בהרג בכוונה תחילה, ניסיון הרג, גרימת נזק רב ונשיאת נשק ללא רישיון, ירי באזור מאוכלס ופגיעה בשלום הציבור", ציינו השופטים.

חמאס לוקח ברצינות רבה אירועי ירי על רקע נקמת דם וסכסוכים משפחתיים שבהם מעורבים אנשי ביטחון של הארגון בעזה. קודם כל כדי לייצר הרתעה ולחזק את המשמעת, ושנית כדי למנוע כאוס וזליגה של ירי לרחובות.

תופעת החמושים שמרשים לעצמם לפעול בחופשיות וללא רסן כפי שרואים בשכיחות רבה בחברון ובמחנות הפליטים ג'נין ובלאטה, אינה מקובלת בעזה. חמאס לא עוצם עין מול אירועים שבהם חמושים ממנגנוני הביטחון שלו מעזים להשתמש בנשק על דעת עצמם, שלא במסגרת משימות ביטחוניות של הארגון. החשש ברור וממנו גם נגזרת מטרת העל. נשק שמופעל בריבי חמולות, סכסוכים ותגרות רחוב, עלול בסוף להיות מופנה נגד חמאס עצמו.

מחסן תחמושת התפוצץ בצפון חצי האי קרים • צפו בתיעוד
איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל
פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות?
סיכום חדשות השבת: מסמכים "סודיים ביותר" נמצאו באחוזת טראמפ
דיווח: הפשיטה על אחוזת טראמפ נועדה לאתר מסמכים קשורים לנשק גרעיני
אחותו של קים ג'ונג און סיפרה שחלה - והקהל פרץ בבכי
‏תיעוד מארה"ב: מטוס התרסק באמצע כביש מהיר בקליפורניה ועלה בלהבות
טילים שוגרו מאודסה לחצי האי קרים ותקפו את חיל האוויר הרוסי בקרים
סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן
ביידן הכריז: מצב חירום לאומי במאבק באבעבועות הקוף