רוסיה: שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר

הקהילה היהודית בעיר קרסנודר שבמערב רוסיה, זוכה בשנים האחרונות לעדנה והתעוררות גדולה, הבאים לידי ביטוי בכל עניין יהודי ובכל הגילאים. וזאת בעקבות פעילותו ...

רוסיה: שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר

הקהילה היהודית בעיר קרסנודר שבמערב רוסיה, זוכה בשנים האחרונות לעדנה והתעוררות גדולה, הבאים לידי ביטוי בכל עניין יהודי ובכל הגילאים. וזאת בעקבות פעילותו האינטנסיבית של רב העיר, השליח הרב מנחם מענדל לאזאר, המצעיד את שירותי הקהילה לכל יהודי העיר והמחוז בידיים אמונות ומסורות.

לפני כשבועיים התבשר הרב על לידת תינוק במשפחה יהודית צעירה, המשתתפת דרך קבע בשיעורי התורה והחסידות בקהילה. בבדיקה מעמיקה יותר הובן, כי הברית צריכה להיערך בערב שבת. המוהל הוזמן, אך עקב קושי בסידור לו"ז הטיסות, הוא נחת כשעתיים לפני שבת, ובפעילות מהירה הובא התינוק בבריתו של אברהם אבינו, במעמד מרגש בבית הכנסת שבמרכז העיר, ונקרא שמו בישראל 'אליהו'.

רב העיר, הרב לאזאר, ניצל את ההזדמנות לעריכת עוד מספר בריתות למבוגרים יותר. הראשון הוא יהודי שאביו החל לפקוד בשנים האחרונות בקביעות את בית הכנסת, ולאחר שראה את השמחה על פני אביו החליט כי גם הוא צריך להתקרב ליהדות, ויקרא שמו בישראל 'לוי יצחק'.

השני הוא בחור שהחל להגיע לשיעורי התורה לצעירים, ובהתוועדות חסידית שנערכה לפני זמן קצר, קיבל על עצמו את קיום מצוות ברית מילה, ונקרא שמו בישראל 'יוסף יצחק'. הנימול השלישי עבר לגור בעיר קרסנודר לפני מספר חודשים, החל לפקוד את בית הכנסת, וצעד אחרי צעד התקרב לשמירת תורה ומצוות. בשבת השתתף בסעודת שבת בבית הרב, בהשתתפות המוהל ואורחים רבים מהקהילה, ובמהלך ההתוועדות התעוררה בו נשמתו היהודית, וביום ראשון התייצב עם עיניים אדומות, סיפר כי לא ישן כל הלילה, וברצונו למול את עצמו ולקבל את השם 'ישראל אריה לייב'.

המוהל של רוסיה, ד"ר ר' ישעיהו שאפיט, עוסק במסירות רבה זה שנים רבות בבריתות מטעם ארגון "ברית יוסף יצחק" בראשות הרב ירון עמית, והוא זה שמל את כל אלו שזכו במשך ביקורו הבזק בקרסנודר להיכנס בבריתו של אברהם אבינו.

בריתות אלו, משקפות את הפעילות הענפה בעיר קרסנודר השוכנת בדרום רוסיה, הנחשבת לאחת הערים החשובות בחבל הקווקז, ומתגוררים בה אלפי יהודים.

והנה לנו סיפור השגחה פרטית מופלאה, כאשר ביקור בזק לברית מילה של עולל בן שמונה ימים, השפיע על שלושה יהודים נוספים להצטרף לעם ישראל כיהודים כשרים לכל דבר.

שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר שמחה משולשת בקהילה היהודית המתפתחת בעיר קרסנודר
"דרך אמונה - בחרתי": ישוב חרדי חדש הוקם בהרי יהודה • גלריה
הערב י''ט מנחם-אב יומ''ד רבא של רבי יהודה יחיאל • האזינו
"בושה לעם היהודי": משאית שופכת זבל בתוככי הר הבית מול מקום המקדש
מעמד יומא ט"ובא לרבנן בזוטשקא בראשות האדמו"ר • גלריה
החכמה מאין תמצא? • צפו
מה דינו של חתול שאכל תרנגול? • דף היומי
״רגלי חסידיו ישמור״: חכם שלום כהן אושפז בשל זיהום שהתפתח ברגלו
האדמו"ר מבוטושאן בתפילה בכותל המערבי • צפו
מעמד חלוקת הפרסים למצטייני מפעל הבחינות בת"ת נודע בשערים בבית שמש
שמחת הברית בחצרות לעלוב ב"ב-צאנז טשאקאווא • גלריה