אחרי 9 שנות שלטון הימין: מהפך פוליטי באוסטרליה

ידיד ישראל סקוט מוריסון יפנה את מקומו לאחר שמפלגת הלייבור זכתה בבחירות הפדרליות לפרלמנט בקנברה • המנצח, אנתוני אלבינז, נחשב מתון בשמאל האוסטרלי והצהיר ב...

אחרי 9 שנות שלטון הימין: מהפך פוליטי באוסטרליה

ידיד ישראל סקוט מוריסון יפנה את מקומו לאחר שמפלגת הלייבור זכתה בבחירות הפדרליות לפרלמנט בקנברה • המנצח, אנתוני אלבינז, נחשב מתון בשמאל האוסטרלי והצהיר בעבר כי ימשיך בקו של תמיכה במדינה יהודית. כך פורסם ב'ישראל היום'.

דרמה באוסטרליה: אחרי כמעט 10 שנים של ראשי ממשלה מהימין, הודיעו הרשתות המרכזיות במדינה כי מפלגת השלטון, הליברלים, הפסידה בבחירות.

אם לא די בכך, מפלגת ה"לייבור" צפויה להשיג רוב בפרלמנט ומכאן שמנהיג הלייבור אנת'וני אלבניז שנחשב לפחות אוהד את ישראל, צפוי כמעט בוודאות להרכיב את הממשלה הבאה ללא קושי מיוחד במקום זה הנוכחי, סקוט מוריסון, שנחשב ידיד ישראל.

אלבניז הצליח לרכב על חוסר שביעות הרצון מהתנהלות השמרנים במהלך מגיפת הקורונה והתחושה שהשמרנים מתעלמים מהמצוקות הבסיסיות של האזרח ובראשן יוקר המחיה. מוריסון התקשר זמן קצר לאחר ההודעה ברשתות לאלבניז והודה בהפסדו.

בעבר התבטא אלבניז נגד ישראל לנוכח התנהלותה מול הפלשתינים ואף טען שפועלת באלימות בלתי פרופורציונלית, אך נחשב למתון יחסית בשמאל האוסטרלי, ומתנגד לתנועת החרם. עם זאת, בעבר אף נחשב לידיד של מנהיג מפלגת הלייבור לשעבר בבריטניה, ג'רמי קורבין, שנחשב לאנטי-ציוני ותומך נלהב בתנועת ה-BDS.

אלבניז טוען כי הוא בעד אימוץ ההגדרה של האנטישמיות של IHRA שמשווה בין שנאת ישראל לבין שנאת יהודים, והצהיר במהלך הקמפיין כי תומך בזכותה של ישראל להתקיים והבטיח "לעבוד במשותף עם ישראל".

עם זאת, הוא פחות נחשב לפרו-ישראלי מראש הממשלה היוצא, שממשלתו הכירה במערב ירושלים כבירת ישראל ופעלה באופן הוגן מול ישראל בהצבעות באו"ם, ובקהילה היהודית הסתכלו עליו בחשש מסוים במהלך הקמפיין, שמא הוא לא יצליח להדוף את הלחצים מבית ויביא למעשה לחזרה אחורה במדיניות האוסטרלית כלפי ישראל.

דגל אוסטרליה
ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה