מתווה הכותל: גפני וקריב ''מתאחדים'' נגד כוונות הממשלה

בעקבות עליית הרפורמים לממשלה באמצעות חבר הכנסת גלעד קריב, אתמול התקיימה פגישה של נציגי הארגונים הרפורמים יחד עם מזכיר הממשלה שלום שלמה אשר חפצים לקדם את...

מתווה הכותל: גפני וקריב ''מתאחדים'' נגד כוונות הממשלה

בעקבות עליית הרפורמים לממשלה באמצעות חבר הכנסת גלעד קריב, אתמול התקיימה פגישה של נציגי הארגונים הרפורמים יחד עם מזכיר הממשלה שלום שלמה אשר חפצים לקדם את מתווה הכותל אשר יקרע מהכותל חלקה לרפורמים לעשות בה ככל העולה על רוחם.

במקביל לאחר שהוגש בג''ץ למדינה על יישום מתווה הכותל, ביקשה המדינה דחייה של חצי שנה ליישום המתווה. לכאורה מדובר בסתירה בין הרצון של הממשלה לשמור על מדיניות הממשלה הקודמת לבין הרצון לשתף פעולה עם הרפורמים.

עם זאת, מזכלי''ת התמועה הרפורמית (המכונה התנועה המסורתית) חשפה את התרמית: "מזכיר הממשלה בפגישתנו עמו היום התחייב במקביל על קידום מתווה הכותל. ניכר שההודעה לבגץ מתייחסת לשיפוץ הרחבה, ומלמדת על הרצון ללמוד את מתווה הכותל לעומקו".

בתגובה לדחיית המתווה תקף ח''כ גלעד קריב הרפורמי את המתווה בצעד הנחזה להסוואת המלהכים לקידום המתווה. קריב אמר:"תשובת המדינה לבג"ץ בעניין מתווה הכותל חוזרת למחויבות של ממשלת נתניהו להקים רחבת תפילה שוויונית וממלכתית בכותל המערבי. בניגוד לנתניהו, שהתקפל באופן מביש מול הלחץ של המפלגות החרדיות".

קריב תקף את חברי הכנסת החרדיים יחד עם נתניהו: "בשבועות האחרונים נתניהו, דרעי וליצמן, פועלים להעמיק את המחלוקת בעם היהודי ממניעים פוליטיים ומאינטרסים אישיים, ואין כל סיבה להיגרר אחרי ניסיונם הנלוז. התשובה המתאימה להתנהלות מסיתה זו, היא יישום מהיר של התחייבות הממשלה בתשובתה לבגצ".

בסיעת ש"ס זעמו בעקבות הפגישה: "הכותל המערבי הוא קו אדום וכל פגיעה בו תרעיד את אמות הסיפים ותוציא המוני יהודים להגן עליו. אנחנו מתריעים בפני ממשלת בנט-קריב: הסירו ידיכם מהכותל הקדוש. אל תגרמו לקרע נורא בעם. לא נשתוק על חילול הכותל".

בתגובה לדברים תקף גפני את הפגישה של מזכיר הממשלה: "מזכיר הממשלה שלום שלמה עושה דברו של נפתלי בנט, שניהם פוגעים ללא הפסקה בכל הנושאים היהודיים של מדינת ישראל".

עוד זעם: "פגישתו של שלמה עם הרפורמים והקונסרבטיבים שנועצים סכין בתורה הקדושה לא מפתיעה אותי, 'זה דרכו כסל למו' מאז ומתמיד בתפקידיו השונים, הגלויים והנסתרים, שמתאים כאמור למפעילו נפתלי בנט". כשגם בש"ס פרסמו תגובה נגד הפגישה.

מפלגת נעם הגיבה גם היא לתשובת המדינה לבג"צ בנושא מתווה הכותל, לדברי מפלגת נעם: "פרקליטות המדינה ומזכיר הממשלה בשליחותו של רוה''מ בנט מקדמים שוב את מתווה הכותל".

בנעם הזכירו כי המתווה המוצע מנוגד להלכה ולחוק "תשובת המדינה שהוגשה היום לבג"ץ מלמדת על כוונת ממשלת בנט - לפיד - עבאס, להחיות מחדש את מתווה הכותל ולהקים רחבה רפורמית בחלק הדרומי של הכותל המערבי, מהלך אשר מנוגד כמובן להלכה המקובלת על כל גדולי ישראל ש"הכותל קדוש לכל אורכו, מפינתו הצפונית ועד לפינתו הדרומית", מנוגד לחוק לפיו הרבנות הראשית היא הקובעת את סדרי התפילה במקומות הקדושים ומנוגדת ללב היהודי הפועם לפיו יש לשמור על שלמות וקדושת הכותל מכל משמר".

בנעם הזכירו כי "הממשלה הקודמת הכירה בטעות שהיא החלה בה ועצרה את קידום מתווה הכותל "נזכיר כי הממשלה הקודמת הכירה בטעות שעשתה ובסופו של דבר הקשיבה לרחשי לב מליוני בית ישראל שלא יכלו לסבול את הכוונה לפגוע בקדושת הכותל וקיבלה החלטה לבטל את מתווה הכותל".

"לעומת מהלכי ממשלת בנט המפלגים את העם והמחללים את קדושת שריד בית מקדשנו, מפלגת נעם תמשיך במאמצים לחוקק את חוק הכותל של חה''כ אבי מעוז ולהיאבק בכל הדרכים הקיימות על מנת לעצור את מתווה הכותל ולשמור על קדושת המקום", הוסיפו לסיום.

גפני וקריב
לפיד: מבצע "עלות השחר" החזיר את ההרתעה הישראלית
סמוטריץ': "הצלנו את מדינת ישראל פשוטו כמשמעו"
בן גביר מגיע לעוטף עזה: "לא אפקיר את האחים שלי בדרום"
"לפיד, תושבי הדרום נצורים בבתיהם ואתה יוצא לנופש בצפון?"
הציונות הדתית: 16 מתמודדים לרשימת הציונות הדתית לכנסת
מצחיק: נשיא המדינה נפגש עם נשיא בחצאית
גנץ: "נביא את החוק שיאסור על נאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה"
כך נתניהו מנסה לשמור את החרדים קרוב אליו
'ישראל חופשית': מפלגתו החדשה של ח"כ אבידר
אדלשטיין בכנס קטיף: "אפשר לשלוט בלי להשפיל, אחרת זה חוזר כבומרנג"