49% מהציבור סבורים שיוקר המחיה הוא הנושא המטריד ביותר

מערכת הבחירות הנוכחית שונה מקודמותיה: מתחת לפני השטח מורגשת המצוקה הכלכלית בכל בית • לפי הסקר הנושאים שמשתרכים מאחור הם בעיית המשילות האיום האיראני

49% מהציבור סבורים שיוקר המחיה הוא הנושא המטריד ביותר אילוסטרציה

לפני כל מערכת בחירות, הפוליטיקאים והמועמדים השונים שואלים את עצמם מהו סדר היום הרצוי. מה מבין כל הנושאים שעל הפרק ישרת את קמפיין המפלגה באופן המיטבי. לא פעם סדר היום הזה מופרע - לעיתים על ידי מפלגות אחרות, לעיתים על ידי המציאות עצמה.

כלל ידוע הוא בישראל, שלא משנה כמה יתכננו ויתאמצו, בסופו של דבר סדר היום הביטחוני עלול לצוץ בכל רגע ולשבש להם הכל. לא רק את סדר היום התקשורתי, אלא גם את ההצבעה בקלפי. אפשר להניף הרבה דגלים במהלך מערכת בחירות אחת, אבל בסופו של דבר מדובר בהנפה בעירבון מוגבל. מרגע שיונף הדגל המדיני או הביטחוני, כל היתר יורדו לחצי התורן.

לכן מערכת הבחירות הנוכחית שונה מאוד מקודמותיה. בלי הרבה רעש תקשורתי, וללא הדים נרחבים בכותרות ובמהדורות, מתחת לפני השטח המשבר הכלכלי ויוקר המחיה כובשים את סדר היום של מערכת הבחירות.

נאנקים תחת המינוס

זה פחות בא לידי ביטוי בתקשורת, אבל הפך לשיח היום במחשבות שבין אדם לעצמו ובין איש לאשתו. המצוקה גדולה והחיסרון מורגש בכל כיס. הרבה יותר אנשים מוצאים עצמם נאנקים תחת המינוס מאשר בשנה שעברה, רבים מהם תולים עיניים בפוליטיקאים שאולי אחרי הבחירות יושיעו, אבל אלה עסוקים בשלהם.

הנושאים המטרידים

נראה שמעולם לא היה ניתוק כזה בין רצון העם לקמפיין שמנהלים נבחריו, או אלה שמתיימרים להיות כאלה. השיח הכלכלי אמנם קיים, אבל כרגיל הוא נמצא בשוליים, הרבה אחרי הנושאים המדיניים, הביטחוניים ואפילו האזרחיים.

נגד רצונם

מסקר "ישראל היום", שהוא למעשה הסקר האחרון למערכת בחירות זו, עולה כי כ־49% מהאוכלוסייה בעלת זכות הבחירה בישראל מגדירים את המשבר הכלכלי כנושא המטריד ביותר כעת.

מדובר בפער גדול לעומת הנושאים האחרים שמטרידים את הציבור הישראלי: המצב הביטחוני והסכסוך המדיני (19%), השסע בעם (12%), המשילות בנגב, בגליל ובערים המעורבות (9%), האיום האיראני (3%) ובעיות התחבורה (2%).

חלק מהמועמדים הפוליטיים בבחירות אלה הציגו בחודשים האחרונים תוכניות כלכליות ופיזרו הבטחות להילחם ביוקר המחיה. אולם הם עשו זאת, כך נראה, יותר כדי לצאת ידי חובה. איש מהם לא הניף את הדגל הכלכלי גבוה, כפי שהיה מצופה מאירוע המטריד את הציבור יותר מכל.

למרות רצונם של פוליטיקאים רבים מהממשלה הנוכחית לטשטש את הבעיה, להעלים אותה ולא לעסוק בה מטעמים מובנים, הציבור עדיין מוטרד, מוטרד מאוד, ולא מוכן להתעלם.

הסקר האחרון של "ישראל היום" למערכת בחירות זו נעשה, כרגיל, באמצעות מכון "מאגר מוחות" בהנהלת פרופ' יצחק כץ, והוא גדול במיוחד: 1,201 משתתפים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל בעלת זכות ההצבעה, וטעות דגימה קטנה במיוחד של 2.7% בלבד לכאן או לכאן.

שפעת עופות התגלתה בלול תרנגולי הודו במושב בית הלוי, בעמק חפר
שופרסל מכריזה על סל מוצרים נבחר ומוזל - "הורדנו-נעלנו"
מועצת רשות המים אישרה את העלאת תעריפי המים לבית בכ-3.5%
למעלה מ-1500 נקודות טעינה יוקמו בחניונים פרטיים הפתוחים לציבור
יוקר המחייה: בכמה התייקרה הטחינה ב-4 שנים האחרונות
רופא שיניים עקר ארבע שיניים ללא סיבה
שוב: מחיר הדלק מתייקר הלילה בכ-40 אגורות לליטר
'אסם' הודיעה על סלמונלה במוצרי חומוס של 'צבר'
מקבלי רכב צמוד – מי הם?
הממונה על הבנקים הטיל עיצום כספי על בנק לאומי