חשיפה: החוקרים שקבעו קבלת חיסון שלישי ממומנים על ידי חברת פייזר

בכירי החוקרים שחתומים על המחקר הסרולוגי הגדול של ביה"ח שיבא, שהוביל להחלטה של ישראל ללכת על מנה שלישית של פייזר למבוגרים - מקבלים מימון כספי מחברת פייזר

חשיפה: החוקרים שקבעו קבלת חיסון שלישי ממומנים על ידי חברת פייזר אילוסטרציה

אמש נחשף בחדשות 12, על ידי יואב אבן, כי שני החוקרים המובילים שחתומים על מחקר בביה"ח שיבא, מקבלים מימון כספי מפייזר למחקרים שלהם, כפי שעולה ממסמך של כתב העת המדעי המוביל ניו-אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין, שפרסם את המאמר על המחקר.

בשבוע שעבר פרסמו בשיבא את המחקר הסרולוגי הגדול שלהם, על פיו למי שיש מספר גבוה של נוגדנים פחות נדבק בעצמו, ופחות מדביק אחרים.

המחקר הוצג לראש הממשלה בנט ועמד בין היתר במוקד קבלת ההחלטה על מתן מנה שלישית לקבוצות סיכון, החלטה שבטווח הארוך שווה לפייזר הרבה כסף.

אמש נחשף כי פרופ' גילי רגב יוחאי שהובילה את המחקר מטעם שיבא, הצהירה בפני כתב העת שמבקש לדעת אם יש ניגודי אינטרסים פוטנציאליים, שהיא אכן מקבלת מימון מפייזר, וכך גם פרופ' מארק ליפשיץ - שהוביל את שיתוף הפעולה במחקר עם אונ' הרווארד בארה"ב.

בביה"ח שיבא טוענים כי מדובר במימון למחקרים אחרים ולא למחקר הספציפי הזה, ולכן אין עם זה שום בעיה. גורם בכיר במערכת הבריאות קבע: "שלא יבלבלו את המוח, בשורה התחתונה הם מקבלים מימון מפייזר, והציבור צריך לדעת את זה כי אמון הציבור הוא קריטי"

בנוסף, דיווח כי גם פרופ' רן בליצר אשר מנהל מחקרים על החיסונים של פייזר, מקבל מפייזר מימון למחקרים אחרים שעורך המכון, לא המחקרים על החיסונים (המימון הוא למכון, לא לפרופ' בליצר אישית).

בנוסף לזאת, הבעיה החוקרים מסתירים מהציבור מידע זה. כמו כן, מאז תחילת המגפה הטענות כי פייזר מממנת מחקרים כאלה הוכחשו מכל וכל.

אלא לאחר החשיפה כי רופאים המבצעים מחקרים על החיסון אכן מקבלים מימון מפייזר, אבל המימון הזה הוא למחקרים אחרים, ולכן לטענתם אין עם זה שום בעיה.

"צוהר חדש לאוכלוסייה שלמה של חולים אשר עד כה נותרו ללא מענה"
מקרה נדיר: בת 13 מאושפזת לאחר נשיכת עכביש
אמסלם: "אפילו בסדום לא היה דבר כזה" • צפו
"שיגעתם את הציבור": בן גביר זועם על משרד הבריאות
ליצמן: "מדובר בסיכון ממשי כלפי המטופלים"
2,500 מתמחים הגישו מכתבי התפטרות
סכנה משתיית מים בעת 'התקופה'
מדינות גדולות בעולם לא מאשרות חיסון קוביד לצעירים
סרטן הקיבה: מהם הגורמים למחלה?
האם את בסיכון ללידה מוקדמת?