סיכום חדשות השבת: נעצרה חוליית מחבלות רגע לפני פיגוע

שלוש מחבלות נתפסו לפני ביצוע פיגוע • בטהרן נסוגו באופן רשמי מהדרישה שהיתה עד כה המכשול העיקרי לחתימה • באוקראינה פגע מל"ט מתאבד במפקדת הצי הרוסי בסבסטופול

סיכום חדשות השבת: נעצרה חוליית מחבלות רגע לפני פיגוע נשקי המחבלות

נמנע בנס פיגוע במעבר אליהו סמוך לשכם. לפי תחקיר ראשוני של האירוע: הנשים נעצרו עם הרכב לפני המחסום, והתכוונו לבצע פיגוע ירי לעבר מאבטחי משרד הביטחון במקום.

‏אחד המאבטחים חשד, התקרב אליהן ועצר אותן - ובחיפוש ברכב נמצאו נשק מסוג קרלו ומכתב התאבדות. ‏הנשים תושבות שכם, ללא היתרי כניסה לישראל.

ממשרד הביטחון נמסר: "הבודקים הביטחוניים של רשות המעברים במשרד הביטחון עצרו הערב שלוש נשים פלסטיניות במעבר אליהו. ברכבן נמצא נשק מסוג ״קרלו״. הנשים הועברו להמשך חקירה".

צעד בדרך לחידוש הסכם הגרעין עם איראן? בטהרן הסכימו לוותר על דרישתם להוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור של ארה"ב, כך אמר בכיר בממשל האמריקני לרשת CNN.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', לדברי הבכיר, הדרישה לא הופיעה בתגובה לטיוטת ההסכם שהועברה ע"י האיחוד האירופי, טיוטה שאותה הגדירו האירופים כ"סופית".

נוסף על כך, ויתרה איראן על דרישות להוציא מהרשימה מספר חברות איראניות הקשורות למשמרות המהפכה. עם זאת, בדיווח לא צוינו שמות החברות המדוברות. לדרישה זו ולוויתור עליה יש השלכות משמעותיות, שכן עד כה דרשו האיראנים להסיר את הסנקציות מעל תאגיד הענק של משמרות המהפכה, "חתאם אל־אנביה". מדובר בזרוע הבנייה וההנדסה של משמרות המהפכה, המבצעת עבורם את הפרויקטים המורכבים ביותר שלו, ומהווה את אחד ממקורות ההכנסה העיקריים שלו. זוהי למעשה הצעת פשרה איראנית לנוכח הסירוב של ארה"ב להוציא לגמרי את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור של מחלקת המדינה.

"הנשיא ביידן היה עקבי ונחוש בדעתו כי לא יסיר את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור", אמר הבכיר האמריקני, אך הדגיש: "ההסכם אמנם קרוב יותר לחתימה מאשר היה לפני שבועיים, אולם עדיין קיימים פערים בין הצדדים. הנשיא ביידן יאשר את ההסכם רק אם הוא יענה כל כל דרישות הביטחון הלאומי של ארה"ב".

מל

בד בבד, ההתנגדות הרפובליקנית לחזרה להסכם רק מתעצמת. הסנאטור טד קרוז תקף: "ההסכם הזה מסיר את העיצומים על כלכלת איראן ומציף את המשטר במאות מיליארדי דולרים, אפילו בזמן שאיראן שואפת לצוד ולרצוח בכירים אמריקנים לשעבר ומתנגדים פוליטיים על אדמת ארה"ב". קרוז הבהיר כי הוא "נחוש ומחויב לחסום את החזרה להסכם הקטסטרופלי הזה".

כזכור, שלשום פתחה ישראל בבליץ מדיני במטרה למנוע ברגע האחרון את חתימת הסכם הגרעין בין איראן לארה"ב. ראש הממשלה יאיר לפיד ערך ביום חמישי סבב שיחות אינטנסיבי בנושא האיראני. לפיד שוחח עם עמיתו הגרמני הקנצלר אולף שולץ, עם חבר הקונגרס האמריקני טד דויטש ועם שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס. בנוסף, ראש המל"ל, איל חולתא, ייצא בשבוע הבא לארה"ב לסבב שיחות בשליחות ראש הממשלה.

גורם מדיני בכיר אמר כי: "המסר של ישראל לארה"ב ולאירופה הוא שאיראן קיבלה הצעה סופית להסכם שאינה עומדת בעקרונות שעליהם התחייבו האמריקנים בעצמם, והצעה זו הוגדרה כ-'take it or leave it'. למרות זאת, איראן סירבה להצעה ולכן הגיע הזמן לנטוש את השיחות מולה - כל דבר אחר יעביר מסר של חולשה. עכשיו הזמן לדבר על מה עושים בהמשך כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני".

מל"ט "מתאבד" פגע במפקדת הצי הרוסי

אוקראינה ממשיכה לחבוט במטרות רוסיות בחצי האי קרים: מל"ט "מתאבד" פגע בבניין מפקדת צי הים בשחור הרוסי בעיר סבסטופול, העיר הגדולה ביותר בחצי האי, ונזק גדול נגרם במקום.

מדינות אירופה פרסמו הצהרה נגד הפשיטה של כוחות הביטחון ברמאללה

תשע מדינות אירופיות פרסמו הצהרה משותפת נגד הפשיטה של כוחות הביטחון על משרדי שבעה ארגונים פלשתיניים ברמאללה. כזכור, הכוחות ביצעו פשיטה בחמישי לפנות בוקר ביום, על משרדי הארגונים, משום שהם פועלים עבור ארגון הטרור "החזית העממית".

שישה מתוך הארגונים הוכרזו על ידי שר הביטחון בני גנץ כארגוני טרור, אולם לטענת האירופאים הם "ארגוני חברה אזרחית". המדינות שפרסמו את ההודעה הן גרמניה, צרפת, ספרד, איטליה, הולנד, שבדיה, דנמרק, אירלנד ובלגיה, אשר חלקן תומכות כספית בכמה מהארגונים הללו.

כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל
מפקד הפלוגה במג"ב שניטרל את המחבל בפיגוע בחווארה משחזר
לוחמים ניטרלו מחבל חמוש בסכין באיזור חווארה
סיכום חדשות השבת: פיגוע דקירה בחווארה
נעצר מבוקש החשוד בביצוע פיגועי ירי במרחב העיר שכם
מבצע בבית הסוהר הוביל לתפיסה רחבת היקף של מכשירי טלפון וסכינים
ראשוני: פיגוע ירי סמוך לעופרה, המחבלים נמלטו
בית המשפט הרשיע את המחבל מעאד חאמד שרצח את מלאכי רוזנפלד הי"ד