איראן שיגרה טיל שמותאם לנשק גרעיני

בצל הניסיונות לחידוש הסכם הגרעין, שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן חשף בפני מועצת הביטחון עוד הפרה איראנית • "יש לחקור את ניסוי הטילים הבליסטיים"

איראן שיגרה טיל שמותאם לנשק גרעיני

שעה שארה"ב ומעצמות העולם עושות מאמצים לחזור להסכם הגרעין עם איראן, חושפת ישראל כי איראן ביצעה ניסויים בטילים בליסטיים שמיועדים לשאת ראשי חץ גרעיניים.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', שגריר ישראל לארה"ב ולאו"ם, גלעד ארדן, שלח אתמול מכתב תלונה רשמי לחברות מועצת הביטחון ולמזכ"ל האו"ם ובו חשף את המידע אודות הניסויים שערכה טהרן בחודשים האחרונים, במסגרתם משמרות המהפכה שיגרו מגוון טילים בעלי יכולת לשאת ראש קרב גרעיני, המהווה הפרה של החלטה 2231.

ארדן דרש מחברות המועצה לגנות את הפעילות האיראנית. הוא כתב ל־15 החברות כי "על מועצת הביטחון להגיב לאיומים על השלום והביטחון העולמי המגיעים מכיוונה של איראן. חברות המועצה צריכות לחקור את המידע שישראל חשפה בפני המועצה ולדווח על זה במסגרת הדו"ח הקרוב בנושא החלטת 2231. כפי שהבהרנו בעבר - ישראל תגן על אזרחיה ועל ריבונותה בכל היכולות שבידיה". ארדן מפרט במכתב את סוג הטילים ששיגרה איראן ואת יכולותיהם.

ארדןכתב כי במהלך תרגיל צבאי בשם "הנביא הגדול 15", שערכה איראן באמצע ינואר, שוגרו טילים לטווחים שונים. בין היתר, הטיל "סגי'ל" המסוגל לשאת ראש נפץ של 650 ק"ג ובעל טווח של עד 2,000 ק"מ; הטיל "גאדר", שיכול לשאת ראש נפץ של 650 ק"ג לטווח 1,900 ק"מ, ואחרים.

"ההתקדמות הטכנולוגית הזו מדגישה שוב את הקשר ההדוק בין תכנית החלל האיראנית והתוכניות הצבאיות, הפועלות במקביל, כדי להביא לפיתוח יכולתה לשאת ראשי נפץ גרעיניים", הזהיר ארדן.

איראן מאיימת: לא נשתוק
בינתיים הזהירה אתמול איראן את ישראל וארה"ב כי ייתכן שיהיו יעד לפעולת תגמול על תקיפת הספינה "Saviz" בים האדום השבוע. דובר הצבא האיראני אמר כי "ללא ספק ארה"ב היתה מעורבת", ולדבריו נבדקת אפשרות שארה"ב וישראל ביצעו את הפעולה או שהיו אלה גורמים המזוהים עימן.

לדבריו, "אין לו ספק" שאיראן תגיב, אך לפי שעה תמתין עד שתושלם חקירת התקרית. "אם אנחנו נמצא מי עומד מאחורי ההתקפה, אנחנו נגיב בהחלט. לא נשתוק", אמר.

הספינה, שמשמשת את משמרות המהפכה כנראה גם לצרכי ריגול, נפגעה ביום שלישי, באירוע שכלל מוקשים ימיים. התקיפה התקיימה במקביל לשיחות העקיפות בין ארה"ב לאיראן בווינה, במסגרת מאמצי האירופים לתווך להחזיר את הצדדים ליישום הסכם הגרעין מ־2015.

ביום רביעי חזר ואמר דובר משרד החוץ האמריקני כי ארה"ב מוכנה לשקול הסרת סנקציות על איראן כדי להביא אותה למצב שבו היא ממלאת את חלקה בהסכם. חברי קונגרס רפובליקנים, ג'ו וילסון וג'ים באנקס, פנו למזכיר המדינה האמריקאי אנטוני בלינקן ומחאו על כוונת הממשל ביידן לחזור להסכם עם איראן.

הם אף הזהירו כי הרפובליקנים מתכוונים לסכל כל מהלך של הסרת סנקציות, כל עוד טהרן לא מילאה את 12 הדרישות המרכזיות שהציב ממשל טראמפ בזמנו.

בתוך כך, שר ההגנה האמריקני, לויד אוסטין, יגיע לישראל, ביום ראשון. יהיה זה הביקור הפיזי הראשון של נציג בכיר מטעם ממשל ביידן בישראל. אוסטין ייפגש עם עמיתו, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש הממשלה נתניהו וככל הנראה גם שר החוץ גבי אשכנזי. ההערכה היא שסוגיית איראן תעמוד בלב השיחות.

תמרון טילים 'הנביא הגדול 15' באיראן

מחבל ניסה לבצע פיגוע בחברון וחוסל
110 חימושים מדויקים הוטלו הלילה על ה'מטרו' בעזה
מבצע "שומר החומות" עדכונים מכל הגזרות
נתניהו על עזה: "ממשיכים להכות בתווך התת קרקעי" • צפו
שישה שיגורים זוהו משטח לבנון לשטח ישראל
התקיפות ברצועה: מפקד חטיבה חוסל, בתי בכירים, מנהרות, משגרי רקטות
פיגוע דריסה בירושלים - 7 שוטרים נפצעו, המחבל נורה ונהרגו
עין רואה: כך נתפס מבעיר הפח ביפו • צפו
מפתיע: הרגע בו בנט שולף את הטיל באמצע הראיון • צפו
מדרום וצפון, עכשיו גם ממזרח: חמושים חצו את הגבול מירדן לישראל