גורם בלשכת בנט: "הולכים בכול הכוח על החלפת רע"מ ביהדות התורה"

דיווח: גפני קיבל את אישור הגר''ג אדלשטיין לפני שהחל במתקפות על נתניהו • ביהדות התורה מעריכים שאם הדבר היה תלוי בגפני בלבד - המהלך היה יוצא אל הפועל

גורם בלשכת בנט: "הולכים בכול הכוח על החלפת רע"מ ביהדות התורה" גפני ובנט

התייעצויות קדחתניות ומגעים מאחורי הקלעים בלשכת ראש הממשלה בין בכירים בקואליציה לבין בכירים במפלגת יהדות התורה. על הפרק: להחליף בין יהדות התורה לרע"מ. גורם בלשכת ראש הממשלה אמר בשיחה סגורה לפני זמן קצר כי "הולכים על מהלך ההחלפה בכל הכוח". ביהדות התורה מכחישים ואף הוציאו הודעה משותפת עם ש"ס המבהירה כי פניהם להחלפת הממשלה ולא לשותפות איתה. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

בשבועות האחרונים מרבה יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני לתקוף את ראש האופוזיציה בנימין נתניהו ואף קרא לליכוד להחליף אותו על מנת שתתאפשר הקמת ממשלת ימין. כעת נודע כי קדמו לאותן התקפות אור ירוק שקיבל גפני מבית הרב אדלשטיין, מנהיג הזרם הליטאי בציבור החרדי, להחריף את הטון מול נתניהו. באותו זמן החלו מגעים בין בכירים במפלגה החרדית האשכנזית לבין גורמים בקואליציה ובלשכת בנט. זאת מתוך כוונה לבחון שיתופי פעולה בין הממשלה לבין יהדות התורה. מגעים אלה התנהלו בין השאר על ידי יו"ר כחול לבן בני גנץ, השרה איילת שקד ועוד.

בימים האחרונים, לקראת שובה של הכנסת מהפגרה, התקיימו דיונים אינטנסיביים יותר לגבי המשך פעילותה של הקואליציה בהיעדר רוב בכנסת, כאשר במהלכן עלתה האפשרות להחליף את רע"מ ביהדות התורה, או לכל הפחות רובה, להגדיל בח"כ או שניים את הקואליציה, ובעיקר לנטרל את מה שגורם לביקורת הקשה ביותר על הממשלה מאז נוסדה ובפרט בתקופה האחרונה- השותפות עם רע"מ. הערכה בימינה היא כי במידה שרע"מ תצא ויהדות התורה תיכנס, גם אידית סילמן, שפרשה על רקע הכנסת החמץ למרכזים הרפואיים בפסח, תחזור חזרה לשורות הקואליציה. וכמוה חברים נוספים בקואליציה המביעים בתקופה האחרונה חוסר נוחות מהישיבה עם רע"מ, לאור האירועים הביטחוניים.

ביום ההולדת של גפני, שהתקיים בצהריים במשכן הכנסת, הגיעו חברי כנסת מקואליציה, ובהם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שחיבק ושפע חיוכים כלפי גפני. גם יו"ר כחול לבן, בני גנץ לא מסתיר לאחרונה את רצונו לראות את הסיעות החרדיות בקואליציה. ראש הממשלה בנט עצמו אמר בישיבת סיעת ימינה היום כי מטרת העל שלו הינה "לייצב את הממשלה ואולי להרחיב אותה".

ביהדות התורה מעריכים כי אם הדבר היה תלוי בגפני בלבד, המהלך כבר היה מתרחש. אלא שישנם כמה מכשולים שיהיה על גפני לעבור במידה שיסכים ללכת על המהלך עד הסוף. הראשון שבהם הם כמה מחברי יהדות התורה שצפויים להתנגד נחרצות ובראשם חברי הכנסת פינדרוס ופרוש. השני היא סיעת ש"ס, המתנגדת נחרצות להפסקת הברית עם נתניהו, והיא זו שדחפה להוציא את ההודעה המשותפת עם יהדות התורה אחרי דבריו של בנט.

מכשול נוסף שעלה בשיחות בין הצדדים הוא אביגדור ליברמן. בעוד שעם יאיר לפיד, ימינה, תקווה חדשה ומפלגת העבודה, אין ליהדות התורה בעיה בישיבה משותפת, יחד עם זאת עם ליברמן זו עשויה להיות בעיה וזאת בשל מתקפותיו הארסיות על הציבור החרדי.

מיהדות התורה וש"ס נמסר כי "הממשלה הנוכחית אינה זוכה לאמון העם וללא רוב בכנסת, פוגעת פעם אחר פעם בציבור החרדי והמסורתי. נמשיך לעשות הכל להחלפתה בממשלה לאומית, שתתן ביטחון לתושבי ישראל ותייצג בכבוד את מסורת ישראל, והשכבות החלשות".

מלשכתו של יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני נמסר בתגובה לפרסומים השונים נמסר: "מאסנו בהכחשות מידי יום על תידרוכים מגורמים בקואליציה וכתבים מטעם, כביכול יש מה לדבר איתנו. אין ולא יהיה שום שיתוף פעולה עם הממשלה הרעה הזאת שזמנה עבר מן העולם. נפתלי בנט שפוגע בנו ובילדינו כל העת, משתמש בנו בשקריו כדרכו, כדי להציל את שלטונו שהגיע לסוף דרכה".

סקר הבחירות: גוש נתניהו עם 60 - מתנגדיו עם 53
"רמסתם ואימללתם את כולנו": ראש עיריית ביתר עילית על השר כהנא
פרישת זועבי: אלו תרחישי הדרמה הפוליטית שיקבעו את גורל הקואליציה
"גזירה נוראה": אייכלר על קריסת המתווה במירון
"הקריסה בלתי נמנעת": סמוטריץ' על כישלון מתווה מירון
עבאס: "רע"מ לוקחת אחריות, היינו על סף מלחמת אזרחים"
מזכ"ל העבודה יוזם מהלך לאיחוד מפלגתו עם כחול לבן
חשש באופוזיציה: הח"כ מהליכוד שיערוק לקואליציה
יעקב אשר חשף: "לאף גוף ממשלתי אין רשימה של פצועי אסון מירון!"
ראש לשכת עורכי הדין: "תמיד התנגדתי לפוליטיקאים שמזנבים במערכת"