מחקר INSS: הישראלים מסמנים-איראן האיום הגדול ביותר

ערב השבעת הנשיא ביידן – מחקר מקיף חדש של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS שבאוניברסיטת תל אביב • 51% מהישראלים חושבים שפתרון שתי המדינות אינו בר השגה

מחקר INSS: הישראלים מסמנים-איראן האיום הגדול ביותר

52% מהישראלים חושבים שלא יצליח לקדם באופן משמעותי את תהליך השלום; 49% סבורים שישראל תתמודד היטב גם עם צמצום התמיכה האמריקאית בה; הישראלים מסמנים את איראן גרעינית כאיום המשמעותי ביותר ותומכים בפעילות נגדה אך בעדיפות בתיאום עם ארה"ב; רוב הציבור תומך בהמשך ואף הגברת הפעילות הצבאית בחזית הצפון.

המחקר המקיף החדש הוא חלק ממדד הביטחון הלאומי שערך המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS – מדובר במדגם של למעלה מ-1,000 אנשים מכלל המגזרים בישראל. המחקר מגלה עמדות מעניינות של הציבור הישראלי במגוון סוגיות שקשורות ליחסי ישראל-ארה"ב ולמדיניות הרצויה באזור. את המחקר ניהלה ד"ר ציפי ישראלי מה INSS.

רוב הציבור תומך בפתרון שתי המדינות אך סקפטי בנוגע ליכולת ממשל ביידן להביא לפריצת דרך מדינית.

בתשובה לשאלה האם הנשיא ביידן יוכל לקדם באופן משמעותי את תהליך השלום עם הפלסטינים-30% מהישראלים חושבים שכן בעוד 52% חושבים שלא ו- 18% השיבו שלא יודעים. 51% מהישראלים חושבים שפתרון שתי המדינות אינו בר השגה בעתיד הנראה לעין, 35% חושבים שהוא אפשרי בעתיד הרחוק בלבד ורק 6% חושבים שהוא בר השגה בעתיד הקרוב. הציבור הישראלי תומך בהמשך הפעלת כוח בצפון ובפעילות נגד איראן, בעדיפות בתיאום עם ארה"ב.

באשר לנושאי מדיניות במזה"ת – רוב הציבור הישראלי חושב שאיראן גרעינית הוא האיום המשמעותי ביותר הניצב בפני ישראל ותומך בפעילות נגדה בתגובה להתקדמותה בתכנית הגרעין. יחד עם זאת, רבים בציבור מתנים זאת בשיתוף פעולה עם ארה"ב.

26% מהישראלים השיבו כי אם איראן תחדש את פעילותה הגרעינית, על ישראל לפתוח במתקפה צבאית על אתרי הגרעין שלה אך רק בתיאום עם ארה"ב. 20% מעדיפים שישראל תלחץ על ארה"ב להשיג הסכם גרעין משופר עם טהרן. רק 16% תומכים במתקפה צבאית ישראלית ללא תיאום עם ארה"ב.

באשר לחזית הצפון, הציבור הישראלי תומך בפעילות צבאית ישירה נגד האיראנים בסוריה ובלבנון. בתשובה לשאלה מה צריכה להיות תגובת ישראל לפרויקט דיוק הטילים של איראן וחיזבאללה, 37% תומכים בפגיעה ישירה בכוחות האיראניים שאחראיים לפרויקט הטילים המדויקים בסוריה ובלבנון, 19% תומכים אף בתקיפת תשתית ייצור הטילים בלבנון גם במחיר של אפשרות התדרדרות למלחמה, 17% מעדיפים שישראל תחזק את יכולות ההגנה שלה ו-14% חושבים שיש לחתור להסדר עם לבנון בתיווך גורמים בינ"ל להפסקת ייצור הטילים המדויקים.

נתוני המכון למחקרי ביטחון לאומינתוני המכון למחקרי ביטחון לאומינתוני המכון למחקרי ביטחון לאומינתוני המכון למחקרי ביטחון לאומי
צפו: בנט תוקף מראיין ממוסקבה שיוצא כנגד ישראל
נעצרו מוכרי כלי נשק באמצעות אפליקציה • צפו
הזמר חיים ישראל מותקף על ידי תומכי איראן
גנב נייד מסופרמרקט ונתפס ע"י חוקרים בבני ברק
האיומים הצליחו: המערב נסוג מהדרישה לגנות את איראן
צפו: הכלב קלט את הסיגריות
המכלית שזיהמה את החופים אכן הגיעה מאיראן!
סער: בשנים הבאות נהיה חייבים לבסס את ההתיישבות ביהודה ושומרון
במהלך אימון: נשדד נשקו של חייל
סערה בעקבות יהדות התורה: זו קריאה למרד