נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא

תושב השרון, שמעצרו הוארך, הראה במצלמות האבטחה כי לא ביצע את המעשה שיוחס לו • במשטרה טענו כי קרתה טעות והוא שוחרר

נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא בקבוקי תבערה, אילוסטרציה

במשך חמישה ימים המשטרה החזיקה במעצר את תושב השרון, לאחר שנטען כי השליך בקבוק תבערה לעבר בית שכנו, למרות הכחשתו הגורפת וסרטוני אבטחה שתיעדו כי לא הושלך דבר. במשטרה שחררו לבסוף את החשוד במעשה, ובשבוע שעבר הוא הגיש תביעה במאות אלפי שקלים נגד הארגון. כך פורסם ב'ישראל היום'.

על פי התביעה, בחודש פברואר השנה ערך התובע "על האש" בגינת ביתו, ולפתע שמע רעש מכיוון בית השכן והבחין כי הרכב שלו עולה באש. השכן נסע ברכב הבוער לכיוון ביתו של התובע, פגע בעוצמה בשער החשמלי של הבית ואף פצע את בנו של התובע. התובע יצר קשר מייד עם מוקד 100, הסביר את שהתרחש וביקש שיגיעו למקום ניידת ואמבולנס באופן מיידי.

חבול ואזוק בניידת

למקום הגיע גם קצין משמרת, שנכנס לניידת שבה התובע שכב חבול ואזוק, ולטענתו אמר לו: "אנחנו יודעים שאתה שרפת את הרכב, ראו אותך". לדבריו, כאשר ביקש להזמין את מד"א, קצין החקירות החל לצחוק ואמר: "אתה לא בקייטנה, שרפת - תהיה גבר".

"לא הספיקו לצפות בסרטון"

התובע ביקש שיצפו בסרטונים ממצלמות האבטחה בביתו, שלדבריו מראים כי הוא לא השליך או שרף דבר. הקצינים נכנסו לביתו וצפו בסרטונים, אך למחרת הוא הובא להארכת מעצר, ושם הבין כי המשטרה מייחסת לו עבירות הצתה, וכי חלק מעילות המעצר הן מכיוון שאחותו של השכן, שלטענתו היא שוטרת, ראתה אותו זורק בקבוק תבערה לעבר המכונית - דבר שלא עולה בקנה אחד עם צילומי סרטוני האבטחה.

השופטת ביקשה במהלך הדיון לצפות בסרטוני האבטחה, אבל המשטרה סירבה בטענה כי "לא הספיקו לצפות בסרטונים".

מעצרו של התובע הוארך בשלושה ימים, וכשהובא שוב לבית המשפט כעבור כמה ימים, במשטרה טענו כי הוא חשוד בניסיון רצח, מכיוון שלטענתם ניסה לשרוף את בית המתלונן ולא את רכבו, ומעצרו הוארך ביומיים נוספים. בתביעה צוין כי כעבור חמישה ימים, במשטרה טענו כי קרתה טעות והוא שוחרר.

כעת, כאמור, הוגשה התביעה לבית משפט השלום בתל אביב, שם טוען התובע כי בעקבות המקרה, שאף פורסם, נפגע העסק בבעלותו שנמצא ביישוב. הוא ציין את חוסר השיקול המקצועי של השוטר, שעצר אותו ביום האירוע כשהוא ראה את הנזק לבית התובע, וכי הוצג לשוטרים, ובפרט למפקד התחנה, סרטון שבו התובע בכלל עושה "על האש" בגינה, ואין לו כל קשר להצתה.

ממשטרת ישראל נמסר: "לכשיתקבל כתב התביעה, נגיב לו באמצעות הפרקליטות בבית משפט. בתום בחינת הממצאים במסגרת דיוני בימ"ש, הוחלט על הארכת מעצרו בהסכמת שני הצדדים, וצוין כי קיים חשד סביר וכן עילות מעצר של מסוכנות וחשש לשיבוש הליכי חקירה".

מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל
"נמנע פיגוע רחב": שני שוטרים נורו ונדרסו בכפר קאסם