יו"ר הוועדה לבט''פ: "המשטרה לא עושה מספיק מאמץ להגן על ח''כים"

ח''כ ארבל: "בתחילת משבר הקורונה נגשתי לקצין משטרה והערתי לו על פעולות בלתי חוקיות כאשר שוטרים סתרו לילד, והוא השיב לי תעוף לי מהעיניים"

יו"ר הוועדה לבט''פ: "המשטרה לא עושה מספיק מאמץ להגן על ח''כים"

ועדת הכנסת בראשות ח"כ ניר אורבך התכנסה היום לדיון משותף עם הוועדה לביטחון פנים בראשות ח"כ מירב בן ארי לדיון מיוחד בטענות חברי הכנסת איתמר בן גביר, עופר כסיף ומוסי רז לפגיעה בחופש התנועה של חה"כ.

ח"כ ניר אורבך (ימינה) אמר, חוק חסינות חברי הכנסת, שנחקק בשנת 1951, קובע כי "שום הוראה האוסרת או המגבילה את הגישה לכל מקום במדינה, שאינו רשות היחיד, לא תחול על חבר הכנסת, אלא אם היה האיסור או ההגבלה מטעמים של ביטחון המדינה או של סוד צבאי."

מטרת החוק לאפשר לחה"כ לנוע בחופשיות, ולצמצם למינימום את המצבים בהם מגבילים את התנועה של ח"כים. במטרה לאפשר להם למלא את תפקידם כנבחרי ציבור. גם כשהציבור מוגבל בגישתו למקום מסוים, ההגבלה אינה חלה באופן אוטומטי על חברי הכנסת. לגביהם נדרשת הפעלת שיקול דעת.

פן נוסף של העניין הוא אופן התנהלותם של כוחות הביטחון ביחס לח"כים. בעוד שלגבי כל אדם הזכות להפגין היא זכות יסוד במשטר דמוקרטי, הרי שלגבי ח"כים מדובר בעניין המצוי בלב פעילותם. המשטרה וכוחות הביטחון חייבים לאפשר לח"כים להשמיע את קולם ולהפגין בכל מקום, ללא חשש כי ימצאו את עצמם פגועים וחבולים מידי כוחות הביטחון שאמורים להגן עליהם.

חופש התנועה של ח"כים אינו מוחלט ונדרשים איזונים בהפעלתו. ח"כים אינם אמורים להפר את החוק או להפריע לכוחות הביטחון במילוי תפקידם כדין. מטבע הדברים, הפעלת שיקול הדעת בשטח בזמן אמת, לעתים על ידי דרגים זוטרים או תוך כדי התמודדות עם מהומות והפרות סדר, מעוררת אתגרים, אנחנו לא מתעלמים מכך.

יו"ר הוועדה לביטחון פנים ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) אמרה "היה מקרה שהמשטרה פגעה בזכויותיו אף שאמרו לשוטרים שמדובר בח"כ. ח"כ שנכנס לאזור מלחמה, קשה להוציא אותו באופן סטרילי מהאירוע. אולם ח"כ לא אמור להיפגע ואנחנו אירועים רבים כאלו. חסינות הח"כים נקבעה בחוק לא לחינם. המשטרה צריכה לעשות מאמץ גדול יותר. המשטרה לא עושה מספיק מאמץ להגן על חברי הכנסת. זה צריך להגיע עוד השוטר שמגיע לבית ספר לשוטרים".

ח"כ מוסי רז (מרצ) אמר, אלימות שוטרים מתרחשת כלפי ח"כים וגם כלפי מפגינים. ח"כ או אזרח לא צריך לספוג אלימות משוטר. לפני מספר שבועות המשטרה מנעה את כניסתי לבית בשכונת שייח ג'ראח, הורחקתי מאות מטרים מהבית. מפגינים רבים שנעצרו ע"י המשטרה, הלכו סביב והגיעו עד הבית. הגבלת תנועה ללא הגיון ובלתי מוצדקת בעליל. כאשר בקשתי לחזור לרכב שלי, קצין מנע ממני באופן פיזי לגשת לרכב שלי".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר, "ח"כ שלצורך מילוי תפקידו מגיע למקום מסוים, אין דבר כזה לעכב אותו או למנוע ממנו להיכנס. אתמול שוטר היכה ברכב שלי בעוצמה. לא יכול להיות שמפעילים כח כנגד ח"כ. אני מבקש שנצא מכאן עם דרישה חד משמעית ברגע שח"כ מציג תעודת ח"כ, חייבים מיד לאפשר לו לעשות את עבודתו".

ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) אמר, "בשמעון הצדיק יהודים חיים בסכנה ואין שם משטרה. אמש בשעה 12 בלילה, שוטרים פרקו לי את הלשכה שמוקמה בשטח יהודי פרטי ללא שום זכות. הרביצו לעוזרים שלי, ניסתי להפריד, אז הרביצו גם לי. בשלב מסוים הפילו אותי ארצה, התעלפתי והובהלתי לבית חולים. היום זה אני, מחר זה כל אחד מכם, וזה לא הפעם הראשנה. כעו"ד לא התנהגו אלי כמו שפוגעים בי כח"כ. ההגעה שלי למקומות חיכוך, תורמת להפחתת האלימות. לצערי יש מגמה בקצונה של המשטרה, הם צריכים להפנים את החסינות".

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) אמר, "בשכונת שמעון הצדיק יצאה המוגלה, אולם זה חוזר על עצמו פעמים רבות. גם אותי הגבילו מס' פעמים. רכב של ח"כ אמור להיות מזוהה ולאפשר לו חופש תנועה".

קצין הכנסת ניצב יובל חן קיבל את המלצת ח"כ מירב בן ארי ואמר שהוא ישלח מכתב הנחיות לחברי הכנסת מתי הח"כים צריכים לעדכן את קצין הכנסת. לדבריו, אנחנו אמונים על התיאום בין חברי הכנסת למשטרה כשהם מגיעים למקומות ציבוריים אולם לא תמיד חברי הכנסת מעדכנים אותי.

ח''כ בן גביר עם ראש חבוש לאחר פציעתו בעימות המשטרהח''כ יוסי טייב

ח"כ משה ארבל (ש"ס) אמר, "בתחילת משבר הקורונה נגשתי לקצין משטרה והערתי לו על פעולות בלתי חוקיות כאשר שוטרים סתרו לילד, והוא השיב לי תעוף לי מהעיניים".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) אמר, "בשנתיים שאני ח"כ, לפחות 10 פעמים ניהלתי ויכוחים עם שוטרים שלא אפשרו לי להיכנס, לעיתים ויתרתי והלכתי. אם המשטרה לא הייתה מונעת מח"כ סמוטריץ' להגיע למקום התאונה בה הנער אהוביה סנדק מצא את מותו, 50% מהאי אמון במשטרה היה יורד. המשטרה גורמת עוול לעצמה".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר וטען כי, "אני מתעב את דעותיהם של חלק מחברי הכנסת, אולם הם ח"כים וצריך לאפשר להם מעבר. ח"כים מוסלמים חייבים להיכנס למסגד אל-אקצה ללא מגבלות. טבעי שח"כ יהודי יכנס לבית כנסת וח"כ ערבי למסגד".

לשאלת ח"כ כסיף השיב סא"ל הראל וינברג רע"ן ביטחון ביועמ"ש איוש, כי אלוף הפיקוד מוסמך לעצור ח"כ מלהיכנס לאזור צבאי סגור. כאשר יש סיכון מיידי, המח"ט בשטח מוסמך. וינברג המליץ לחברי הכנסת לתאם את ביקוריהם מראש.

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) אמר, "כאשר מופעל כח פיזי כנגד ח"כ זו עבירה פלילית. לדבריו, בעת מבצע שומר חומות, תיאום עם המשטרה לא הועיל. המשטרה לא הייתה מוכנה לאבטח אותי. אתמול, לא אפשרו לעוזרים שלי להיכנס אולם לבעלי תעודות לע"מ אפשרו הגעתי למסקנה שהמשטרה עוסקת ביח"צ ולא בביטחון".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) אמרה, "הבן שלי החליט להוציא רישיון לנשק כי המשטרה לא מגנה עלינו. הייתי מעורבת בפרשיית ריגול ולא קיבלתי שום עדכון מגורמי הביטחון. מישהו צריך לתת את הדין על מה שקרה פה".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אמר, "חסינות חברי הכנסת, זו הגשמת הדמוקרטיה. המשטרה צריכה לכבד את החסינות לא פחות מכיבוד חופש התנועה של עיתונאים". אוחנה פנה ליו"ר הכנסת ואמר, אתה כבר לא מפקד המחוז, אתה יו"ר הכנסת, ומתפקידך לדאוג לחופש התנועה של חברי הכנסת.

קצין אג"מ של מחוז ירושלים ארז תבור אמר," מדובר באירועים בשכונת שייח ג'ראח ובסמוך לביתו של ראש עיריית ירושלים. הייתה התפרצות אלימות, מתבצרים רעולי פנים עם גז ובקבוקי תבעירה. זירה מורכבת ומסוכנת ולכן המשטרה החליטה לסגור את התנועה באזור. זה היה אירוע מורכב שהשתתפו בו גם הימ"מ וצוותי מו"מ. המניעה להיכנס הייתה על כולם כולל ח"כים. הצפייה שלנו שח"כים יכבדו את הוראות השוטרים". לדבריו, "כל אירוע מתוחקר, ואם יש צרך לוקחים אותו לפן המשמעתי".

ח"כ רז השיב לתבור ואמר, "ניכר מדבריך שלא הייתה בשטח, ואתה לא יודע מה היה שם. שיקול הדעת של הקצין בשטח היה מוטעה. אתה אומר אמירות חסרות בסיס זה יעבור בשתיקה זה כמו עדות שקר! אני דורש שתתנצל, כך מתנהלת המשטרה, סומכים על דיווחי שקר".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך סיכם את הדיון ואמר, יש כאן חזית אחידה נדירה מימין ושמאל לקבל נהלים ברורים. המשטרה התחייבה להעביר לנו את הנוהל של הצבא לטיפול באירועים בהם משתתפים ח"כים.

יו"ר הוועדה לביטחון הפנים ח"כ מירב בן ארי סיכמה את הדיון ואמרה, שהמטרה לצאת עם מסקנות אופרטיביות. צריך להגדיר לחברי הכנסת מה ומתי צריך לעדכן. בעניין יועצי הח"כים אמרה בן ארי, אנחנו מציעים שיועץ אחד של ח"כ יוכל להיות צמוד לח"כ. הרבה פעמים יועץ קריטי ולעיתים נכנס לנעלי הח"כ. עוד אמרה בן ארי, כל השוטרים וחיילי מג"ב חייבים להכיר את נושא חסינות הח"כ.

ח''כ אחמד טיביקצין אג''מ מחוז ירושלים ארז תבור
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח
נחתם נספח תפקידים להסכם קואליציוני בין הליכוד לעוצמה יהודית
'אור לאחים' קורא להביא לחקיקת חוק נגד המיסיון
דוד ביטן נגד נתניהו: "חושב שהוא עבר את הגבול"
בן גביר דורש: השב"כ יסייע למשטרה להיאבק בפשיעה במגזר הערבי
גולדקנופף: "באתי לייצג את ציבור שולחיי ולעמוד על זכויותיהם"
נתניהו על גולדקנופף: "מה שאמרת כאן לא יישאר כמילים ריקות"
אולמרט יפצה את משפחת נתניהו ב-62 אלף שקלים
סמוטריץ' תוקף את נתניהו: "מתחשב יותר מדי בארה"ב"