בית הדין בהאג משיב לנתניהו: "ההחלטה לחקור את ישראל איננה פוליטית"

בית הדין הפלילי הבינלאומי פרסם מסמך, ובו שאלות ותשובות באשר להחלטה לחקור פשעי מלחמה שביצעה לכאורה ישראל • "שני הצדדים ייחקרו", נכתב

בית הדין בהאג משיב לנתניהו: "ההחלטה לחקור את ישראל איננה פוליטית" בית הדין הבינלאומי בהאג

לאחר מחאה ברחבי העולם נגד החלטת בין הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, לפיה בסמכותו לחקור פשעי מלחמה שבוצעו על ידי ישראל לכאורה, פרסם הארגון מסמך בו הוא מבהיר את משמעות התהליך ועונה להאשמות, הכוללות את אלו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיהן מדובר בהחלטה פוליטית. כך מדווחת נטע בר בישראל היום.

במסמך, הכולל שאלות ותשובות, נטען כי ההחלטה איננה בעל אופי פוליטי, זאת משום ש"התובע התייחס לסוגיה החוקית באשר להיות של הטריטוריה, הכוללת את הגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים, כפופה לחוק הבינלאומי ולסמכותו של בית המשפט. ההחלטה מכירה בכך שמעמדה החוקי של הטריטוריה דורש בירור נוסף".

בתגובה ישירה לדבריו של נתניהו נכתב: "בית המשפט הוא גוף שיפוטי עצמאי ולא משוחד המשמש כלי קריטי על מנת לתת מענה משפטי לפשעים החמורים ביותר תחת החוק הבינלאומי. בית המשפט הפלילי הבינלאומי פועל אך ורק תחת המסגרת החוקית של אמנת רומא, שהעניקה לו את סמכויותיו".

במסמך בחרו לציין כי ההחלטה נתונה לערעור ומוסברים בו התנאים הדרושים על מנת לערער על ההחלטה. כמו כן, מצויין במסמך באריכות כי ההחלטה של בית המשפט לא מהווה החלטה לקיים חקירה כלשהי וכי התובע הכללי של בית הדין יידרש להחליט האם לקיים חקירה שכזו.

עוד נטען כי גם במקרה של חקירה, היא לא תוגבל לצד אחד בסכסוך וגם פעולותיהם של הפלגים הפלשתיניים, בהם חמאס והג'יהאד האסלאמי, יבדקו בחשד לפשעי מלחמה.

בשבוע שעבר, ראש הממשלה נתניהו גינה את החלטת בית הדין ואמר: "כשבית הדין הבינלאומי בהאג חוקר את ישראל על פשעי מלחמה שקריים לגמרי, זאת אנטישמיות מזוקקת. בית הדין הזה הוקם כדי למנוע זוועות כמו השואה הנאצית נגד העם היהודי, וכעת הוא תוקף את המדינה היחידה של העם היהודי".

יהדות התורה בקריאה: לא לשתף פעולה עם משטרת ישראל
ירושלים: נעצר צעיר ששדד עמדת "מתנות לאביונים"
מטוס ריסוס התרסק סמוך למסילת רכבת
השרה להגנת הסביבה בנבואת זעם: אירוע הזפת זה כלום
נקמה? ישראל תקפה בסוריה
שומרון: נתפס המחבל שניסה לדקור בחור ישיבה
הרמטכ''ל אישר: איראן עומדת מאחורי הפגיעה בספינה
לכבוד פורים: תיעוד משוגע מכפר מנדא • צפו
גנץ חתם על ארגון SAMIDOUN כארגון טרור
סופו של גנב הרכבים הסדרתי