באופן נדיר ביותר הקרציות חדרו לחדרי המגורים • תיעודים מהמקום

בכפר אדומים אותר בית גידול של קרצית המערות בחלל שמתחת לקרוואנים המשמשים למגורים • באופן נדיר ביותר קרציות נמצאו גם בחדרי המגורים • צפו בתיעודים • כל הפרטים

באופן נדיר ביותר הקרציות חדרו לחדרי המגורים • תיעודים מהמקום

במהלך השנה האחרונה דווחו מספר חולים בקדחת המערות (קדחת חוזרת אנדמית) בצפון, בדרום ובמרכז הארץ.

בעקבות חשד לנוכחות קרציות באופן נדיר ביותר בחדרי המגורים בקרוואנים שבהם מתגוררים אנשים בתחומי היישוב כפר אדומים, התבצע ניטור ביישוב. בניטור נמצא באופן מפתיע ומדאיג בית גידול של קרצית המערות (Ornithodoros Tholozani) בחלל שנוצר מתחת לקרוואנים וכן נמצאו קרציות בחדרי המגורים, באחת המיטות.

הקרציות שאותרו בכפר אדומים שבמועצה האזורית מטה בנימין, נאספו באמצעות מלכודת דו-תחמוצת הפחמן, והועברו לזיהוי ובדיקה במעבדות משרד הבריאות. במהלך הביקור במקום של צוות המשרד להגנת הסביבה, הדיירים במבנה ושכניהם הוזהרו בדבר הסכנה האפשרית בעקיצות מקרצית המערות. לאחר הביקור, אחד מילדי השכנים אושפז בשל תחלואה בקדחת אנדמית חוזרת.

בשנה האחרונה התגלו מיקומים חדשים וחריגים של הדבקות בקרבת מבנים או מחילות של בעלי חיים. קרצית המערות עלולה להעביר לאדם קדחת חוזרת אנדמית. הקדחת נגרמת מהדבקה בטפיל בורליה פרסיקה, וידועה בארץ בשם "קדחת מערות". המחלה מתאפיינת בהתקפי חום, שמתבטאים בעלייה מהירה של טמפרטורת הגוף. להתקפים נלווים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: שיעולים, קוצר נשימה, בחילות, כאבי שרירים ומפרקים ופריחה על העור. רוב מקרי ההידבקות מתרחשים במערות, וחלק קטן בחורבות. המקרה הנוכחי נדיר, שכן הקרצית התגלתה בחדרי המגורים ולא רק בחלל שמתחת לקרוואן.

הקרצית מתגוררת באדמה וכאשר היא חשה ברטט הקרקע מפסיעות בעלי החיים, ומזהה דו-תחמוצת הפחמן (CO2) הנפלט מנשימת בעלי החיים, מתעוררת ועולה בזריזות מתחת לפני השטח ואל גוף בעל החיים. במצבים שבהם בעלי החיים נוטשים את המחילה, הקרצית נאלצת בשעות הלילה לצאת מהאדמה ולחפש מזון מחוץ למחילה. אנשים המתגוררים מעל לבית גידול עלולים להינשך על-ידי הקרצית בשעות הלילה בעודם ישנים במיטתם. נשיכות הקרצית הן קצרות, ומרבית הננשכים לא ימצאו קרציות על גופם אלא רק סימן למציצת הדם, לרוב באזור הבטן.

במשרד להגנת הסביבה מבקשים לקרוא לציבור מעל 'בימה' זו, להודיע לרשות המקומית וכן למוקד החירום של המשרד על כל חשד לנוכחות קרציות, כדי שניתן יהיה לבצע בדיקה מקיפה.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם משרד הבריאות, בודק כל מקום חשוד ומסייע בהנחיות לרשויות המקומיות. אנו קוראים לציבור לגלות ערנות ולדווח למוקדי הרשויות המקומיות וכן למוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה על כל חשד לבית גידול לקרציות"

בית נגוע בקרציות רכות בכפר אדומים

צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה

בית נגוע בקרציות רכות בכפר אדומים

צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה

קרציות רכות בבית בכפר אדומים
האף המלאכותי המשוכלל: "יריח" חיידקים
הבשורה: אחוזי נכות לסובלים ממיגרנה
המדריך לטיפוח השפתיים בעונת הקיץ
איך לעזור לילדים שלנו לדבר טוב יותר? • 6 טיפים
וירוסים - קו הגנה מרכזי של הגוף נגד חיידקים!
גנץ פנה לבנט: "להסיר את החיסיון מדיוני קבינט הקורונה"
ח''כ אזולאי: "בתי החולים זועקים לעזרה"
סוף סוף: מורידים את המסכות
ניתוח בקע מיותר גרם למות אם לחמישה
קוטל העשבים ראונדאפ גורם מחלות מיטוכונדריאליות