יו"ר רע"מ עבאס: "התחלנו להניע מהלך מדיני מול הפלשתינים"

עבאס רמז כי הוא פועל בעניין, אך סירב להרחיב בשל "סוגיות פוליטיות רגישות" • על היחסים עם חברי הרשימה המשותפת: "אפילו לא אומרים שלום זה לזה"

יו"ר רע"מ עבאס: "התחלנו להניע מהלך מדיני מול הפלשתינים" מנסור עבאס

יו"ר רע"מ, ח"כ מנסור עבאס, התראיין לעיתון הערבי "אל-קודס אל-ערבי", ובדבריו רמז כי החל להניע מהלך מדיני בנושא חידוש המו"מ ותהליך השלום בין ישראל לפלשתינים, שנמצא במבוי סתום. עם זאת, עבאס סרב לפרט ולהרחיב בעניין לדבריו בשל "סוגיות פוליטיות רגישות הקשורות לנושא".

על פי הדיווח ב'ישראל היום', עבאס סיפר על השיקולים הפוליטיים שהביאו אותו להצטרף לקואליציה בישראל. לדבריו, "מדובר באסטרטגיה שנוקט הזרם הווסטי באסלאם (אליו משתייכים עבאס וחברי התנועה האסלאמית בישראל), שהוא זרם מתון ופרגמטי המתנגד לאלימות ומהווה עבורנו מקור השראה.

"זאת לאור הבנת הנסיבות המיוחדות שבהן חיים הערבים בישראל, שאותן כבר תיאר בעבר מייסד התנועה, שיח' עבדאללה נמר דרוויש, כמי שחיים בבטנו של לוויתן".

לדברי עבאס, הוא וחברי תנועת רע"מ והתנועה האסלאמית בישראל לא מתערבים בחייהם של מי שחיים בעזה, בירדן או באינדונזיה - וכך אין הוא חפץ שגורמים אסלאמיים חיצוניים יתערבו באופן שבו החברה הערבית בישראל רוצה לחיות את חייה כחברה מוסלמית.

הוא הוסיף כי "חמאס כלל לא מתח ביקורת על רע"מ בעקבות הכניסה לקואליציה וכך צריך לנהוג, שכן גם התנועה האסלאמית בישראל לא מתערבת בענייניה של חמאס בעזה".

יו"ר רע"מ לא חסך ביקורת מחברי הרשימה המשותפת ואמר כי בין רע"מ ומרבית חברי הרשימה המשותפת קיים נתק מוחלט. "אנחנו אפילו לא אומרים שלום זה לזה", הודה. עם זאת, הוא הדגיש כי בין רע"מ ונציגי תע"ל במשותפת, הח"כים אחמד טיבי ואוסאמה סעדי, שוררים יחסים תקינים וטובים.

לדברי עבאס, הרשימה המשותפת "עוסקת בסיסמאות ולא יותר. קידום תוכנית 922 למגזר הערבי הייתה הצלחה של ראשי הרשויות הערבים, אבל הרשימה המשותפת לקחה על כך קרדיט שלא הגיעה לה".

עבאס אף מתח ביקורת חריפה נגד האסטרטגיה של בל"ד ורעיון מדינת כל אזרחיה: "במקום לקדם את האזרחים הערבים, מהלך כזה יביא רק לתוצאות הפוכות ולהחלשת החברה הערבית. צריך לדבוק ברעיון של השתלבות בחברה ובעשייה תוך שמירה על הזהות העצמית שלנו. סיסמאות רק ישאירו את הערבים בישראל בשוליים".

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד הגיב לאמירות של עבאס: "ההצהרה שלו חייבת להעיר את כולנו מפני האסון שעלול להתרחש במשמרת של הממשלה החדשה והרעה שקמה בישראל. שלא יהיה לציבור ספק - זו ממשלה שלא תהסס למכור הכל כדי להישאר בשלטון".

"אחרי מכירת הנגב, מסירת ועדת הפנים והעברת תקציבים חסרי פרופורציות למנסור עבאס, עכשיו הגיע הרגע שבו הם יהיו מוכנים למכור גם את ביטחון ישראל כדי לאפשר את המשך כהונתם של בנט וסער בממשלת שמאל מסוכנת וחסרת אחריות לאומית" הוסיף זוהר.

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד מסר: "ממשלת ההונאה בראשות בנט, שקד וסער כבר מכרה את כל הערכים שלה. מה זה בשבילם לסכן את ישראל ולהחזיר לקדמת הבמה את הפלשתינים, אחרי יותר מעשור שבו בזכות נתניהו הם הפכו ללא רלוונטיים? ממשלת שמאל על מלא".

הקונגרס אישר סיוע למימון כיפת ברזל
"צריכים לקבוע לאיראן לוח זמנים סופי"
סיכום חדשות החג: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו"
צפו: תיעוד מעצר שני הנמלטים מכלא גלבוע מקסדת הלוחמים ומהאוויר
חשיפה: כישלון במשא ומתן על חילופי האסירים בין חמאס לישראל
בנט על תפיסת המחבלים: "את מה שהתקלקל - אפשר לתקן"
לאחר שבועיים: נתפסו שני המחבלים הנמלטים מכלא גבלוע
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת