"ישראל נערכת לעימות אפשרי עם איראן"

סיקור עולמי סביב חשיפה, לפיה צה"ל מכין תוכנית מבצעית חדשה • גורמי מודיעין במערב העריכו: "איראן טרם קיבלה החלטה לפרוץ לפצצה"

"ישראל נערכת לעימות אפשרי עם איראן" אילוסטרציה

"ישראל בוחנת מחדש את האופציות הצבאיות שלה לקראת עימות אפשרי עם איראן", ציטטה סוכנות הידיעות "רויטרס" את הפרסום אתמול. הדברים זכו להד נרחב בשלל כלי תקשורת נוספים, שפירטו בהרחבה על הוראתו של הרמטכ"ל להכין שלוש חלופות לתקיפה אפשרית באיראן, ועל העימות הצפוי בנושא בין ממשלת ישראל לבין ממשלו החדש של ג'ו ביידן. כך מפרסם יואב לימור בישראל היום.

ההנחיה של כוכבי ניתנה על רקע המהלכים האחרונים שביצעה איראן בתוכנית הגרעין שלה. בשנה האחרונה הפרה איראן לא מעט מהאיסורים שהוטלו עליה בהסכם הגרעין, ובראשם צבירה של קרוב לשלוש טונות של אורניום מועשר לרמה נמוכה, התקנה של צנטריפוגות מתקדמות במתקנים הגרעיניים שלה בנתנז ובפורדו, ולראשונה גם העשרת אורניום במתקן התת־קרקעי בפורדו.

את ההפרה הבולטת והמתוקשרת ביותר ביצעה איראן בשבוע שעבר, כאשר מימשה חוק שעבר בפרלמנט האיראני והחלה להעשיר אורניום לרמה של 20 אחוזים. איראן אמנם העשירה אורניום לרמה הזאת גם לפני הסכם הגרעין, אולם מסרה את החומרים שהיו ברשותה כחלק מההסכם שנחתם ב־2015. אם תמשיך בתהליך כמתוכנן היא תקצר משמעותית את דרכה אל הפצצה, אם תחליט לפרוץ אליה.

גורמי מודיעין במערב מעריכים כי איראן טרם קיבלה החלטה כזאת. ההנחה הרווחת היא שאיראן מבקשת לחזור להסכם הגרעין המקורי על רקע מצבה הכלכלי הקשה, כתוצאה מהסנקציות הכבדות שהטילה עליה ארה"ב, והמהלכים האחרונים שביצעה נועדו לצבירת "קלפי מיקוח" שהיא תוכל לוותר עליהם במו"מ שצפוי להתנהל בנושא.

ביידן ובכירי ממשלו כבר הבהירו כי בכוונתם לחזור להסכם הגרעין, אולם בישראל מתריעים כי מדובר יהיה בטעות קשה, משום שההסכם המקורי היה בעייתי מאוד. באופן רשמי מתנגדת ממשלת ישראל לכל חזרה להסכם, אולם סביר שמאחורי הקלעים יתנהלו מגעים עם ממשל ביידן, בניסיון להכניס שינויים משמעותיים בהסכם המקורי. בעיקר אמורים הדברים במועד הפקיעה של ההסכם, בהידוק הפיקוח על אתרים, מתקנים ומדענים, וכן בהגבלות על תוכנית הטילים של איראן ועל פעולות הטרור שהיא מעורבת בהן במזרח התיכון.

ראש הממשלה נתניהו כבר הצהיר כי בכוונתו למנות פרויקטור שירכז את הטיפול בגרעין האיראני. ההערכות הן שהמועמד המוביל לתפקיד הוא יוסי כהן, מייד לאחר שיסיים את כהונתו כראש המוסד בחודש יוני הקרוב. כהן ביקר השבוע בוושינגטון ונפגש עם בכירי הממשל היוצא, והוא מחזיק בקשרים קרובים גם עם כמה דמויות מפתח בממשל הנכנס מתפקידיו בעבר.

ההערכה הרשמית של אגף המודיעין בצה"ל קובעת כי מרגע החלטה על פריצה לגרעין ועד לייצור מתקן גרעיני ראשון, יידרשו לאיראן כשנתיים, אולם גורמים שונים סבורים שמדובר בקונספציה שגויה, ומשך הזמן האמיתי קצר בהרבה - עד שנה. נראה שזאת גם הסיבה להנחיית הרמטכ"ל, שמבקשת לוודא כי ישראל מחזיקה בידה בכל עת אופציה צבאית זמינה ואמינה להפעלה.

"איראן התקדמה בשנים האחרונות גם בתחום המחקר והפיתוח, גם בצבירת החומר המועשר וגם ביכולות התקפיות, ויש לה משטר שבאמת רוצה להגיע לנשק גרעיני", אומר שר הביטחון בני גנץ בכתבה נרחבת על פרויקט הגרעין האיראני שמתפרסם היום במוסף "שישבת". "ברור שישראל צריכה להחזיק מולה אופציה צבאית. זה מחייב משאבים והשקעה, ואני פועל כדי שזה יקרה".

הקונגרס אישר סיוע למימון כיפת ברזל
"צריכים לקבוע לאיראן לוח זמנים סופי"
סיכום חדשות החג: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו"
צפו: תיעוד מעצר שני הנמלטים מכלא גלבוע מקסדת הלוחמים ומהאוויר
חשיפה: כישלון במשא ומתן על חילופי האסירים בין חמאס לישראל
בנט על תפיסת המחבלים: "את מה שהתקלקל - אפשר לתקן"
לאחר שבועיים: נתפסו שני המחבלים הנמלטים מכלא גבלוע
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת