פוטין שוחח עם אבו מאזן: "דוחה את מעשי ישראל בהר הבית"

המתיחות עם מוסקבה נמשכת: נשיא רוסיה ביקר את המדיניות של ישראל באזור מסגד אל-אקצא והדגיש את תמיכתו בעם הפלשתיני • פוטין: רוסיה תמשיך לסייע מדינית לפלשתינים

פוטין שוחח עם אבו מאזן: "דוחה את מעשי ישראל בהר הבית" נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן שוחח היום (שני) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על המהומות בהר הבית ובאזור העיר העתיקה.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', פוטין הדגיש בשיחה את עמדת רוסיה התומכת בעמדת העם הפלשתיני ושרוסיה תמשיך להגיש סיוע מדיני לסוגיה הפלשתינית בפורומים הבינלאומיים, בכל הנוגע למה שהתרחש בירושלים ובמסגד אל-אקצא.

כמו כן, הדגיש הנשיא הרוסי שהוא דוחה את "הפעולות הישראליות שמונעות ממתפללים להגיע באופן חופשי למסגד אל-אקצא ועל הצורך לכבד את הסטטוס קוו במסגד ובירושלים".

בנוסף, אישר פוטין כי רוסיה תספק את הצרכים מבחינת הביטחון התזונתי ליבואנים פלשתינים ולגורמים אחרים במזרח התיכון, לרבות קמח וחומרי מזון בהתאם לאמצעים של רוסיה, ושהיא תעשה כל מאמץ כדי להגיע לפתרון דרך מו"מ במשבר באוקראינה.

מצידו עדכן יו"ר הרשות הפלשתינית את נשיא רוסיה בדבר ההתפתחויות האחרונות באזור, ובפרט על מה שמתרחש בירושלים וסיפר לו על "הפלישות היומיומיות למסגד אל-אקצא מצד מתנחלים קיצונים תחת הגנת כוחות הכיבוש הישראלי, שמתנהגים באופן ברברי כלפי מתפללים ובהפרה ברורה של החוק הבינלאומי ושל הסטטוס קוו".

השיחה של שני המנהיגים מצטרפת למתיחות המדינית שנוצרה בתקופה האחרונה בין ישראל לרוסיה. כזכור, מוקדם יותר החודש ישראל החליטה להצביע בעד השעייתה של רוסיה ממועצת זכויות האדם של האו"ם. כמו כן, שר החוץ לפיד הצהיר כי "חיילים רוסים ביצעו פשעי מלחמה", בעקבות קברי האחים שהתגלו בפרברי קייב.

מנגד החליטו ברוסיה לתקוף את ההחלטה של ישראל. "יש מאמץ לנצל את המצב באוקראינה על מנת להסיח את דעת הקהילה הבינלאומית מאחד העימותים הארוכים ביותר הבלתי פתורים - הסכסוך הישראלי־פלשתיני", כך נכתב בהודעה של הרוסים.

בהמשך, תקפה מוסקבה את "ההתבטאויות של מי שעומד בראש משרד החוץ הישראלי, היוצרות צער ושלילה", והוסיפה כי ישראל "מבצעת כיבוש בלתי חוקי וסיפוח של השטחים הפלשתיניים". ואם לא די בכך, נכתב כי "הכיבוש הארוך ביותר מאז מלחמת העולם השנייה מבוצע עם ההסכמה השקטה של מדינות מובילות במערב ובתמיכתה המוצהרת של ארה"ב".

רוסיה אף הוסיפה והאשימה את ישראל בהטלת הגבלות אכזריות על רצועת עזה, שהוגדרה כ"בית כלא באוויר הפתוח, שבו שני מיליון איש נאלצים לשרוד במשך 14 שנה תחת תנאים של מצור אווירי, יבשתי וימי". בצעד נוסף החליטו אתמול במשרד החוץ הרוסי לזמן את שגריר ישראל במוסקבה לשיחת הבהרה.

כזכור, מאז יום שישי גינו שורה של מדינות ערביות את ישראל בעקבות ההמתפרעים בהר הבית. בין המדינות היו גם מרוקו, בחריין, איחוד האמירויות וסעודיה. בהמשך לכך, בשיחת טלפון שקיימו היום המלך עבדאללה ונשיא מצרים א-סיסי, הדגישו השניים את "הצורך לעצור את הצעדים הישראליים הבלתי חוקיים והמתגרים בהר הבית".

נחשף: הצעת החוק שתעגן את סמכויות בן גביר
הושג סיכום תפקידים בין הליכוד לש״ס
תנאים של חיבה: תמונת המצב של הקואליציה המתגבשת וארה"ב
יהדות התורה והליכוד חתמו על הסכם בנוגע לתפקידים
ראש הממשלה לשעבר בנט החליט: "לנקות את הרשת"
אביו של טירן פרו שנחטף בג'נין: "אנחנו צריכים פה משילות"
גנץ לגלנט: אתה תהיה שר ביטחון סוג ב'
יריב לוין: "רוצה ששופטי העליון ייבחרו על ידי הכנסת"
גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה