הבריחו 28 מיליון: נעצרו בכירים בחמאס אשר מימנו את הטרור בירושלים

חקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל, במהלכה נעצרו מספר מעורבים בחשד לעבירות הקשורות בהשתייכות ומימון ארגון טרור, חשפה פעילות חמאס בירושלים אשר הובלה בשני...

הבריחו 28 מיליון: נעצרו בכירים בחמאס אשר מימנו את הטרור בירושלים

חקירה משותפת של השב"כ ומשטרת ישראל, במהלכה נעצרו מספר מעורבים בחשד לעבירות הקשורות בהשתייכות ומימון ארגון טרור, חשפה פעילות חמאס בירושלים אשר הובלה בשנים האחרונות ע"י בכיר החמאס הירושלמי חאלד סבאח ומומנה ע"י בכירי חמאס היושבים בטורקיה. החקירה הבשילה לכדי כתב אישום שיוגש היום בבית המשפט.

חקירה משותפת של היחידה המרכזית במחוז ירושלים ושירות הביטחון הכללי במסגרת תקיפה כלכלית למניעה וסיכול פעילות טרור ושהתנהלה תחת צו איסור פרסום, הובילה למעצרם של 4 חשודים בגין עבירות של ניהול ותפקיד בארגון טרור, חברות בארגון טרור, מתן שירות לארגון טרור, עבירות מס והלבנת הון ועבירות נוספות. בימים האחרונים הבשילה החקירה והוגשו הצהרות תובע כנגד המעורבים והיום יוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט על ידי פרקליטות מחוז ירושלים.

משטרת ישראל על יחידותיה השונות והמקצועיות יחד עם שירות הביטחון הכללי וגופי אכיפה נוספים, פועלים רבות ובדרכים שונות כנגד פעילות ארגוני טרור, תקיפה כלכלית של פעילים המזוהים כמשתייכים לארגוני טרור אלו וסיכול פעילותם.

במסגרת זאת, בתאריך 4.2.22 נעצרו מיד עם נחיתתם בארץ שלושה בני משפחה תושבי צור- באהר שבמזרח ירושלים בחשד לעבירות הקשורות לארגון טרור. החשודים, חאלד סבאח ושני בניו מוניב ומוסעב סבאח, הועברו לחקירה בה עלה כי במסגרת פעילותם בעמותת "לג'נת זקאה אלקודס" לה משרדים בין היתר בהר הבית, שימשה העמותה כפלטפורמה להעברת כספים ותמיכה במשפחות מפגעים זאת תוך כיסוי כי מדובר בעמותה התומכת ביתומים.

במסגרת החקירה בשב"כ ובימ"ר ירושלים, נעצר חשוד (43, בית חנינה) נוסף ובמהלכה תוך פעילות חקירתית יחד עם רשויות המס, נתפס רכוש רב הכולל בין היתר כסף מזומן בסך חצי מיליון ש"ח, כלי רכב, נכסים, הוקפאו חשבונות בנק ונתפסו מסמכים רבים.

עוד עלה בחקירה, כי חלק מהחשודים ביצעו אימוני ירי מחוץ לגבולות המדינה והן רק לאחרונה מונה חאלד סבאח, בעת ביקורו בטורקיה שם נפגש עם חאלד עטון ומוסא עכארי, בכירי ארגון הטרור חמאס ששוחררו בעסקת שליט, לתפקיד ראש הארגון בירושלים.

כמו כן, במסגרת פגישתו עמם הוכוון על ידם לקידום פעילות שתעסוק בגיוס פעילים חדשים לשורות הארגון, גיוס כספים ופעולות נוספות, בין היתר דנו על פעילות עתידית מתוכננת לקראת הרמאדן, בכלל זה עימותים נרחבים עם כוחות הביטחון השונים.

מעצרם של ארבעת החשודים הוארך בבימ"ש מעת לעת תוך שחקירת הפרשה התנהלה תחת צא"פ שניתן. לאחר שהשבוע הוגשה הצהרת תובע, היום כאמור תגיש הפרקליטות את כתב האישום נגד הארבעה בבית המשפט.

במקביל, פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) הגישה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד חאלד, מוניב ומוסעב סבאח, אב ובניו, עמותת לג'נת זקאה אלקודס שנוהלה בידי חאלד, ונגד פיראס טוטח וזאת בגין קידום פעילות חמאס בירושלים.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עוה"ד רינת בן יעקב ומלכה גרוס, במהלך שנת 2019 מונה חאלד סבאח על ידי בכירי מפקדת החמאס בטורקיה כאחראי כספים בחמאס ירושלים. במסגרת תפקידו כאחראי הכספים התבקש לסייע בהוצאת כספי חמאס מטורקיה, הכנסתם לירושלים וחלוקתם לפעילי חמאס ומשפחותיהם בהתאם לצרכי חמאס.

בהתאם לכך, במספר הזדמנויות הכניס את הכספים דרך מעברי הגבול של ישראל ללא דיווח כנדרש בפני פקיד המכס על הכנסת הכספים. בהמשך הוא נדרש להעביר סכומי כסף גדולים יותר לישראל, מה שהקשה על הכנסת הכספים. על כן הוא הפקיד את הכספים לחשבון הבנק הטורקי שהיה בבעלותו וכנגד כספים אלו שקיבל העמיד כספים מהונו האישי בישראל, והעבירם לפעילי החמאס בארץ בסכום של כ- 250,000 דולר, תוך שבניו, מוניב ומוסעב, מסייעים לו כחלק מהחברות שלהם בארגון חמאס.

הכספים הללו, כאמור, הועברו לפעילי חמאס בישראל למשפחותיהם וכן לעבריינים אשר הורשעו בין היתר בעברות טרור, בטחון, והפרה של הסדר הציבורי.

על פי כתב האישום, במהלך ביקוריו בטורקיה לאורך השנים נפגש חאלד עם פעילי חמאס בכירים במפקדת החמאס בטורקיה, בין היתר עם זכריה נג'יב, שהורשע בגין מעורבותו בחטיפתו של נחשון וקסמן ז"ל ושלושה פעילי חמאס נוספים אשר הורשעו בחטיפתו ורציחתו של השוטר ניסים טולדנו ז"ל, וזאת כשהוא יודע כי מדובר בפעילים בולטים בארגון הטרור.

לחלק מן הטיסות הצטרפה לחאלד משפחתו, רעייתו ובניו מוניב ומוסעב, כל זאת על מנת להציג מצג שווא כי מדובר בנסיעה משפחתית. בביקורו האחרון בחודש שעבר הורחב תחום אחריותו והוא מונה כ"אחראי חמאס ירושלים" וזאת לשם קידום פעילות החמאס בירושלים. במסגרת תפקידו התבקש חאלד, בין היתר, להקים ולהניע תשתית צבאית וארגונית בירושלים ובמיוחד להיערך לקראת חודש הרמדאן בשנת 2022.

עוד נטען בכתב האישום כי מוסעב סייע לאביו חאלד ושימש כאיש קשר בינו לבין בכירי מפקדת חמאס בטורקיה, זאת לאור חשש הצדדים כי קשר ישיר בין חאלד לבין פעילי חמאס עלול לעורר את חשד הרשויות בישראל.

מוניב סייע אף הוא לחאלד בהעברת מסרים בינו לבכירי מפקדת החמאס בטורקיה ואסף מהם כספים עבור אביו. בשנים 2022-2012 גייס פעיל החמאס, פיראס טוטח, כ- 4,000,000 שקלים עבור עמותת לג'נת זקאה אלקודס, זאת ביודעו כי הכספים מועברים למשפחות ויתומים המזוהות עם חמאס וכן, תוך שהוא מודע לכך, כי מטרת העמותה הינה קידום מטרות החמאס, וכי חאלד הינו איש חמאס.

בשנים 2020-2007 העבירה העמותה באמצעותו כספים בהיקף של כ-28,000,000 שקלים למשפחות 'נזקקות', ובהם משפחות פעילי חמאס ומשפחות שהידים. בנוסף, העמותה העבירה חלק ניכר מכספיה ליתומים שאינם מזוהים עם החמאס, זאת כדי להגביר את התמיכה ואת אהדת הציבור בארגון, להטמיע את רעיונותיו ולגייס לשורותיו פעילים נוספים, כל זאת, לשם קידום מטרות החמאס וכחלק מהמאבק במדינת ישראל והפגיעה בריבונותה, ובמטרה להציג את פעילות העמותה כפעילות חוקית אשר לא תעורר חשד במערכות אכיפת החוק.

כתב האישום מייחס לנאשמים (כל אחד על פי חלקו) ביצוע עבירות של מילוי תפקיד ניהולי או פיקודי בארגון טרור, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, איסור הלבנת הון, איסור עשיית פעולה ברכוש אסור, חברות ופעילות בארגון טרור, אי דיווח למיסוי מקרקעין ומרמה, ערמה או תחבולה.

הפרקליטות מבקשת להורות על מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם ולחלט מהם כספים ורכוש בהיקף של כ- 800,000 שקלים.

נתפסו כספי החמאס למימון הטרור בישראל

דוברות המשטרה

מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל