בני ברק: אירועים נרגשים לסיום מחזור י"ב בתכנית "מצליחים"

האבחון המוקדם בכדי להגיע להתמודדות עם מורכבויות בעתיד הפך למודל עבודה בעיריית ב"ב בהשקעה רבה באבחון מוקדם, מתן טיפול מקדים וטיפוח חוזקות. בחודשים האחרונ...

בני ברק: אירועים נרגשים לסיום מחזור י"ב בתכנית "מצליחים"

האבחון המוקדם בכדי להגיע להתמודדות עם מורכבויות בעתיד הפך למודל עבודה בעיריית ב"ב בהשקעה רבה באבחון מוקדם, מתן טיפול מקדים וטיפוח חוזקות. בחודשים האחרונים הופעלו תוכניות "מצליחים" ו"מצליחות" הפועלות ביוזמה משותפת של עיריית בני ברק באמצעות התכנית הלאומית 360 לילדים ונוער המשותפת לאגף לשירותים חברתיים, אגף החינוך ומח' בריאות, ומכון "הקשב".

התכנית מיועדת לילדים וילדות שיש להם תסמיני הפרעת קשב וריכוז (ADHD), והיא מעניקה טיפול מקדים ייחודי וחדשני על ידי טובי בעלי המקצוע בהובלת חיים דיין יו"ר מכון הקשב. מטרת התכנית, לסייע להורים ולילדים להבין העולם הפנימי של אנשים עם תסמיני הפרעת קשב, למצוא משמעות אישית ולרכוש כלים מעשיים להתמודדות מוצלחת.

הילדים לומדים את "שפת העיגול והריבוע" שמטרתה ליצור שפה משותפת להתמודדות עם ההפרעה ולשפר תפקודים תוך שמירה על כבודו וייחודיותו של הילד. בסדנאות הילדים שולבו טכניקות של טיפול בבעלי חיים וטיפול באומנות, עם דגש על מודעות עצמית, חשיבה חיובית, שליטה עצמית, העצמה אישית ולמידה מהצלחות, בשיתוף פעולה עם מני אקשטיין עו"ס תכנית "רואים כוחות".

ההורים השתתפו בתכנית אינטנסיבית הכוללת הרצאה שבועית וחומרי קריאה ותרגול לשני ההורים, וכן מפגש שבועי בסדנה. בנוסף התקיימו מפגשי הדרכה פרטנית להורים ונבנתה עבור כל תלמיד תכנית אישית נושאת פרסים, לתרגול ויישום של התכנים שנרכשו בתכנית. בסיום התכנית קיבלו הילדים פרס עידוד עם הקדשה אישית מהרב חיים ולדר ותעודת סיום מהודרת.

לאחרונה התקיימו אירועי סיום והענקת תעודות ופרסים לבוגרי התכנית שמטרתם להעצים את הילדים והוריהם ולחזק את ידיהם על הצלחה בעמידה בדרישות התכנית. קבוצת התלמידים ואבותיהם נכנסו יחד עם הרב שמעון קשש, סגן מנהל אגף החינוך ומנהל 360, למעונו של רבי שרגא שטיינמן שליט"א, חבר מועצת גדולי התורה וראש ישיבות אורחות תורה.

בדבריו עמד על חשיבות התבוננות ומודעות של האדם לכוחות שגלומים בקרבו. "אדם ביקר ולא יבין, נמשל כבהמות נדמו". אדם "יקר" - חשוב, עם כוחות ויכולות נפלאים, אבל לפעמים האדם לא מכיר מספיק ביכולותיו. משל לסוס שאינו יודע שיש לו כח לברוח מהעגלון, והוא נכנע תחתיו. הגאון שליט"א שיבח ובירך את הילדים אשר התמידו בהשתתפות בתכנית ורכשו כלים לפתח את השליטה העצמית שלהם, "הם גיבורים אמיתיים". בסיום הדברים ניגשו הילדים לקבל ברכה ודברי חיזוק אישית מהרב שליט"א שגם חתם על תעודות הסיום.

קבוצת הבנות ואמהותיהן זכו לשיחה מיחדת מהרבנית בורנשטיין תחי' אשר חיזקה את הבנות וההורים שהתמידו בהשתתפות בתכנית ובס"ד רואים פירות של הצלחה. הרבנית שוחחה עם הבנות על התכנים שרכשו בתכנית וחיזקה אותן על המאמצים שהן משקיעות, "אדם נמדד לפי מידת ההשקעה שלו". בסיום המעמד המרגש הבנות זכו לברכה אישית מהרבנית ולהענקת תעודות הסיום.

בטקס הסיום שהתקיים עבור ההורים במרחב הקולי נשא ראש העיר אברהם רובינשטיין דברי ברכה והוקרה להורים ולילדים שסיימו בהצלחה את תכנית "מצליחים" ו"מצליחות" ולמדו דרכים להצליח בהתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז והוסיף "העירייה מפעילה תוכניות שונות עבור ילדי העיר בכלל ועבור הילדים והילדות עם הפרעת קשב בהובלה המסורה של התוכנית הלאומית 360 שהיא משותפת לכלל גורמי המקצוע המיוחדים באגפי הרווחה, החינוך ומח הבריאות".

"אני מחזק את ידי ההורים והילדים שהתמידו בתכנית גם בתקופה מאתגרת במיוחד, לפעמים מהטלפון בהתאם להנחיות ועמדו בהצלחה בכל דרישות התכנית. מאחל לכם מקרב לב. שתזכו לרוב נחת דקדושה מהם ומכל יוצ"ח".

הרב שמעון קשש, סגן מנהל אגף החינוך ומנהל 360 בב"ב, דיבר ועמד בדבריו על החשיבות בתכנית ייחודית שנוגעת בילדים וילדות עם תסמיני הפרעת קשב שקיים חסר במתן המענים הנדרשים להם, בדגש על טיפול מקדים, מבעוד מועד והדגיש את החשיבות בשיתוף הפעולה בין ההורים, אנשי הטיפול ואנשי החינוך כמפתח להצלחת ילדים אלה בפרט.

הרב קשש הודה לראש העיר ולרב יצחק פריימן, יועץ רה"ע ומנהל מחלקת קהילות לצעירים על עזרתו הרבה, לצוות המקצועי במכון הקשב, לאנשי המקצוע בעיריית בני ברק שמלווים את התכנית, ובעיקר לגב' מויאל מנהלת האגף לשירותים חברתיים, הרב יהונתן ספרא, מנהל אגף החינוך, הרב ראובן קורלנסקי, חבר מינהלת יישובית ב-360, גב' נבון מנהלת מח' ילד ונוער, המלווה יחד עם גב' קצנלבוגן וגב' זינגר את התכנית מקרוב.

ההורים הביעו שביעות רצון מהשתתפות בתכנית. "הרצאות פקחו את עיננו נתנו משמעות ל"אתגר", הבנה לנפש בננו וכלים אמיתיים וחינוכיים לגרום לנו להיות הורים המסוגלים לתת מענה נכון לילד". ההורים שיתפו על שיפור בתפקוד הילדים "שינוי מקצה לקצה בתפיסה שלנו את הילד", ושיפור במערכת היחסים במשפחה.

"הקשר ביני לבין הילד התעצם. למדנו לשוחח בנחת אני מחכה שהילד יחזור מהתלמוד תורה כדי לשמוע איך עבר עליו היום, זה לא היה כך בעבר". "הילד מאד התקדם נהיה יותר מבין ומודע לקשיים שלו ולאפשרויות לבלום את ההתפרצויות שלו (שכמובן לא נעלמו ולא חלמנו שייעלמו), יודע הרבה יותר להסביר את עצמו ואת הרצונות שלו".

"רואים ילד רגוע יותר נינוח יותר ומצליח יותר הן בבית סבלני עם האחים והן בתלמוד תורה". ההורים ציינו את חשיבות הגישה החיובית "למדתי להסתכל על הילד בצורה חיובית" והתרומה של תכנית שמכוונת למניעה "להקדים רפואה למכה", במיוחד בטיפול מונע בקרב בנות עם תסמיני ההפרעה – נושא שקיימת מודעות נמוכה לגביו.

ההורים הדגישו את חשיבות המענה הכוללני "שלא עושה חצי עבודה, לא רק לאבא לא רק לאימא, לא רק לילד, אלא תופס כולם כחוליה משרשרת שצריכה את חיבור כל החוליות על מנת שלא תיפרם". שביעות רצון הובעה על תפקוד הצוות "שלא חוסך שום מאמץ, אכפתי דואג מקשיב ומלבן עם כל הורה או כל ילד, כיצד להקל את ההתמודדות או לעזור בכל דבר ועניין".

ראש עיריית בני ברק
אושר: מעונות לפעוטות הפועלים במבני מגורים לא ידרשו לקבל היתר
הלך לעולמו: הגאון רבי מכלוף פחימה זצוק״ל
ראש ישיבות באר יהודה השיא את נכדו • גלריה‎‎
התינוקת אלטע פיקסלר נותקה והומתה באכזריות
בנצי הדייר המיוחד ערך סיום מסכת לע"נ הוריו ● צפו
"רחל! תתפללי שילדינו ישובו הביתה": עשרות ניצולות העתירו בקבר רחל
אבל כבד: ר' קלמן שטקל הלך לעולמו
מערך החינוך של 'אהל שרה' מוביל בשילוב תלמידים עם מוגבלויות
שמחת החלאקה לנכד האדמו"ר משומרי אמונים קרית גת • גלריה
תיעוד הספד התמרורים על פטירת הגר''א אדרת זצ"ל