פרישת זועבי: אלו תרחישי הדרמה הפוליטית שיקבעו את גורל הקואליציה

כל האופוזציות שעומדות בפני ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי: לפעול נגד הקואליציה כמו שיקלי, להימנע מפעולות קיצוניות כמו סילמן, לחזור בה מהודעת הפרישה או להתפטר

פרישת זועבי: אלו תרחישי הדרמה הפוליטית שיקבעו את גורל הקואליציה בחירות

אחרי שח"כ ג'ידא רינאוי זועבי הפתיעה את הקואליציה במכתב פרישה והכניסה את המערכת הפוליטית לטירוף מערכות, מנסים בקואליציה להבין מה היא מתכוונת לעשות. כך פורסם ב'ישראל היום'.

בפני זועבי עומדות כמה אפשרויות:

מתווה שיקלי - ח"כ זועבי לא רק מצהירה שהיא פורשת מהקואליציה, אלא גם מכריזה מלחמה ופועלת נגדה. היא לא מתפטרת מהכנסת, ופועלת באותו אופן שבו פעל ח"כ עמיחי שיקלי מימינה כשפרש - הצביע מאות פעמים נגד מפלגתו וגם ביקר אותה באופן ציבורי. מדובר בשבירת כלים מול חבריה לשעבר, שעשויה להסתיים בהכרזה על זועבי כפורשת, ובכך לא תוכל להשתלב בבחירות הבאות במפלגה שמכהנת כעת בכנסת (כפי שנעשה עם שיקלי). במקרה כזה, היא עשויה להצביע בעד פיזור הכנסת ביום רביעי הבא.

מתווה סילמן - ח"כ זועבי מצהירה שהיא פורשת מהקואליציה אך לא פועלת נגדה. היא לא מתפטרת מהכנסת. אמנם היא מביעה ביקורת על חבריה למפלגה, על הדרך ועל המעשים, אך נזהרת מלנקוט פעולות דוגמת הצבעה בניגוד לעמדת מפלגתה והקואליציה, שיגרמו לחברי מפלגתה להכריז עליה כפורשת. נכון לאתמול, ועל פי סימנים, היא אינה מתכוונת להצביע בעד פיזור הכנסת. נראה שזה המתווה שבו היא מתכוונת לבחור.

להתפטר - ח"כ זועבי יכולה להתפטר מתפקידה כח"כית בכנסת ולצאת מהחיים הפוליטיים. זהו התרחיש המועדף על חברי מפלגתה ועל חברי הקואליציה. אם כך יקרה, היא תוחלף בחבר/ת כנסת חדש/ה ממרצ שיפעלו כפי שמעוניינת הקואליציה.

לחזור בה מהודעת הפרישה - בליכוד ניצלו את הודעתה כדי לחזק את הלך הרוח שלפיו הממשלה תתפרק. אך יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר בשיחות סגורות כי הוא כלל לא בטוח שזועבי תפרק את הממשלה. לאחר שלא הצביעה בעניין חוק הגיוס עם הקואליציה, הובטח לה את תפקיד קונסולית ישראל בשנחאי כדי להרחיק אותה מהכנסת. אלא שהמינוי נתקל בקשיים וישנה הערכה שזועבי מפעילה לחץ כדי שזה יקרה. אם יימצא תפקיד שכזה, היא עשויה לחזור בה מהודעת הפרישה.

ראש הממשלה לשעבר בנט החליט: "לנקות את הרשת"
אביו של טירן פרו שנחטף בג'נין: "אנחנו צריכים פה משילות"
גנץ לגלנט: אתה תהיה שר ביטחון סוג ב'
יריב לוין: "רוצה ששופטי העליון ייבחרו על ידי הכנסת"
גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת