בצה"ל צריכים לדאוג: המל"טים האיראניים מכים בעוצמה בצבא אוקראינה

התחמושת המשוטטת שסיפקה טהרן לרוסים גורמת נזק כבד למערך הארטילריה שלהם • המודיעין הבריטי האשים את הרוסים בתקיפה מכוונת של מטרות אזרחיות

בצה"ל צריכים לדאוג: המל"טים האיראניים מכים בעוצמה בצבא אוקראינה מל

צבא אוקראינה הצליח להכות את הרוסים ולהדוף אותם כמעט מכל מחוז חרקיב, אך בימים האחרונים גוברות העדויות לכך שנשק חדש שמפעילים כוחותיה של מוסקבה בחזית הלחימה הצפונית - ומקורו באחת מאויבותיה הגדולות של מדינת ישראל - מצליח לגרום נזק גדול לכוחות האוקראיניים התוקפים.

על פי הדיווח ב'ישראל היום, לפי עדויות ישירות משדה הקרב, צבא רוסיה החל בשבוע החולף לעשות שימוש נרחב במל"ט "מתאבד" מדגם שאהד-136, בעיקר נגד שריון וארטילריה של צבא אוקראינה, כלים שאותם עמלה קייב להשיג ולהשמיש לקרב במשך חודשים.

שאהד-136, אחד הדגמים החדישים ביותר של תחמושת משוטטת מתוצרת טהרן, הוא כלי טיס זעיר בעל מבנה של כנף דלתא, והוא נושא ראש נפץ גדול יחסית ובעל טווח בינוני. הדגמות שביצע צבא איראן הראה שהשימוש בו נעשה בזוגות וניתן לשגר כמות גדולה של מל"טים בו בזמן ממשגר ייחודי.

מפקדים אוקראינים סיפרו במהלך סוף השבוע לעיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל" כי השימוש הרוסי במל"טים גרם נזק גדול לכמה יחידות של תותחים מתנייעים, לכמה טנקים ולכמה רכבים משוריינים. האוקראינים הסבירו כי בגזרת חרקיב סובלים הרוסים מנחיתות בכוח האש הארטילרי, והמל"טים המשוטטים האיראניים מאפשרים להם תגובה כלשהי לאש שנורית לעברם.

במהלך השבוע שעבר פורסמו לפחות שתי סדרות של צילומים המוכיחים כי מל"טים "מתאבדים" מדגם שאהד-136 נמצאים בשירות צבא רוסיה, זאת לאחר יותר מחודשיים שבהם מדווח במקורות שונים כי רוסיה רכשה מאיראן כמות גדולה של כלי טיס בלתי מאוישים. בטהרן הכחישו את העסקה לאורך כל התקופה, אך מומחים הניחו כי מדובר בשקר של טהרן כבר לפני כמה שבועות.

בתוך כך, משרד הביטחון הבריטי פרסם היום דו"ח והאשים את רוסיה בכך שבמשך השבוע החולף ביצעה סדרה של תקיפות במטרות תשתית אזרחיות, וכי כל מטרתן של התקיפות הייתה להעניש את אוקראינה על התקדמות הצבא האוקראיני בחזית ולגרום לפגיעה במורל של העורף האוקראיני.

דיווחים: הצבא הרוסי קורס במחוז חרסון
דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה
לראשונה זה חמש שנים: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מעל יפן
"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה
ביידן בתקרית מביכה: חיפש בקהל חברת קונגרס שכבר לא בחיים
ההוריקן מאיים למוטט את מפרץ מקסיקו: מיליונים מפונים בפלורידה
בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה
ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"
אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה