המציאות הנפיצה של לוד: "חיים בפחד, אבל חיים"

יותר משנה חלפה מאז המהומות בלוד, על פניו השקט בעיר הושב על כנו, אך התושבים מבינים שזה זמני • מאיר ליוש: "גורמים לאומניים ותופעת הנשק לא טופלו - 'שומר הח...

המציאות הנפיצה של לוד: "חיים בפחד, אבל חיים" מהפרעות בלוד

יותר משנה חלפה מאז המהומות בלוד, על פניו השקט בעיר הושב על כנו, אך התושבים מבינים שזה זמני • מאיר ליוש: "גורמים לאומניים ותופעת הנשק לא טופלו - 'שומר החומות' יחזור ובגדול" • לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על המבצע - סיור בעיר המפולגת. כך פורסם ב'ישראל היום'.

ישראל חי, בעל דוכן התבלינים בשוק לוד, הסביר לקונה הערבייה שכף אחת מתבלין הבית שרקח - והאוכל שלה יקבל שדרוג של כוכב מישלן.

לרגע נראתה השיחה כחלק מסרט תדמית לאפשרות של שלום ודו-קיום, אבל אז חזרנו במנהרת הזמן למאי בשנה שעברה, למבצע שומר החומות. היכן שעמד הדוכן של חי, בפאתי שכונת רמת אשכול, האש בערה והשנאה ניצחה. בתי כנסת, מכוניות וניידות משטרה הוצתו. אבנים ובקבוקי תבערה הושלכו לעבר יהודים ובתיהם. מצלמות ותמרורים נעקרו ממקומם. ביקורת רבה נשמעה מצד היהודים שהרגישו חסרי הגנה, תוך שהם מפטרלים בעצמם ברחובות. הכאוס שלט בכל.

"אם רצינו חיים נוחים, היינו צריכים לנקות את העיר באחת המלחמות ושתהיה רק של יהודים - אבל לא עשינו זאת, וזה מה שיש", אמר חי לאחר שהקונה הערבייה עזבה. "לכן אני תמיד משתדל לחיות בשלום ובדרך כלל מחייך. הרי גם בין שכנים יש ריבים קשים ומשלימים, אבל משהו בלב תמיד יישאר שבור. חיים בפחד, אבל חיים".

מה שקרה במאי בשנה שעברה יכול לחזור?

"אתה יודע אם תחיה מחר?"

הפרות סדר

לוד היא עיר דליקה. אני זוכר את הביקור שלי יום אחרי שהיא בערה במאי 2021. ריח העשן שלט ברחובות, ואת שאריות רימוני הגז, ששימשו לפיזור ההמון, היה צריך לטאטא מהכביש. "יש פה מלאך, ששי שלמה, מפקד תחנת לוד, שמעבר להיותו אדם נהדר הוא זמין לתושבים ונותן מענה איכותי לכל תושב שמתלונן על ביטחונו האישי", מספר מאיר ליוש, אסטרטג תקשורת ורשת. "יש הרגשה של חומר נפץ, אבל מי שיושב על המצת, המשטרה שמה עליו עין בצורה הרבה יותר משמעותית. זה לא אומר שהמשטרה והמציאות השתנו. האם הגורמים הלאומניים ותופעת הנשק טופלו? לא. האם 'שומר החומות' יחזור? כן, ובגדול".

ידידיה צוקרמן, שמתגורר בעיר ב-14 השנים האחרונות ומגדיר את עצמו כתושב אכפתי, מוסיף: "יש השתדלות ניכרת מצד השוטרים, שנערכים הרבה יותר טוב. בפעם האחרונה שהיתה התרעה על הפרות סדר הגיעו המון כוחות, אבל אירועים כמו אלה שהיו במאי לא יהיו רק בלוד, אלא גם ברמלה, ביפו, בעכו ובנגב. בסדר גודל כזה, אני לא יודע איך המשטרה תצליח להתמודד".

200 מטרים מהשוק נמצא המסגד הגדול של לוד. הגענו בדיוק כאשר מחמוד אבו צהלו הופיע לתפילת הצהריים. "אישית, אני לא מתערבב עם אנשי הגרעין התורני שבאו להתגורר בלוד", הוא מודה, "אני עדיין כועס על התנהגותם בזמן המהומות, אבל אני גם יודע שבסוף נסתדר, כי הם כבר חיים כאן. הבעיה הגדולה היא עם המתנחלים, שמסיירים ברחובות ומבקשים להפוך את העיר ליהודית. הם לא יצליחו. הם מציתים את האזור, ולכן מה שקרה בשנה שעברה יחזור פעם נוספת".

גם חליל חסנין יודע מי האשם: "חיינו פה בשקט במשך עשרות שנים, כי מאיפה באו הוריהם של ותיקי לוד היהודים? ממרוקו, מתוניסיה, מעיראק. אכלנו מאותה צלחת, אבל מי שבא לפה אתמול אומר, 'זו הארץ שלי מלפני מאתיים שנה'. הלו, אם תיתן לי כבוד, אני אתן לך פעמיים, אבל אם תבוא ותציק לי ולילדיי - אין מצב שאעמוד ואסתכל מהצד".

ליוש, דמות לודאית מוכרת, ממהר להגיב: "לצד היהודי לא היה חלק במהומות, וזה לא נכון שהיו שני צדדים לאירוע. אנחנו אלה שהותקפנו. אנחנו חיים כאן את חיינו, אין לנו במי להתגרות, עובדה שעד היום לא פרצו מהומות בגללנו".

מאז "שומר החומות" השקט די נשמר בעיר. צוקרמן מספר שלשכונת רמת אשכול, שהיתה מוקד האש, הגיעו כ-30 משפחות חדשות.

אני שואל אם יש מצב שזאב יגור עם כבש בלוד, ולא רק בהפסקת אש זמנית. "בוודאי", ידידיה עונה ללא היסוס, "אם השכנים הערבים יתנהגו כמו בני אדם. לא יזרקו אבנים ובקבוקי תבערה, לא יחזיקו נשק לא חוקי, לא יעסקו בעצמאות פלשתינית בלב מדינת ישראל, יכירו בישראל כמדינת העם היהודי, דבר שלא כולם מקבלים. כל עוד זה לא ישתנה, המצב יישאר מתוח".

חייל צה"ל חמד לצון ודיווח למשטרה: "חטפו אותנו"
הצהרת תובע נגד פלסטינים שהשליכו אבנים בסילוואן
נהג אוטובוס נפצע באורח קל מזריקת אבנים בירושלים
"לקיים שגרת חיים מלאה": מפכ"ל המשטרה סייר יחד עם הממ"ז בירושלים
תג מחיר: 5 רכבים נשרפו כליל בסמוך לירושלים
שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה
פיגוע דריסה בבאר שבע: נער נפצע באורח בינוני
"הלחץ עבד, ישראל לא נתנה דבר בתמורה": גופתו של טירן פרו הוחזרה
נס גדול: בלון גז הוצמד למטען נפץ אך לא התפוצץ
גנץ: "זמנם של מבצעי, מתכנני ומממני הפיגועים - קצוב"