מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב: איראן - הסכנה הגדולה לביטחון באזור

על רקע הסכם הגרעין המתגבש, הגנרל מקנזי ערך ביקור בישראל ואמר: "אנחנו לא רוצים שלאיראנים יהיה נשק גרעיני, ואנחנו פועלים במישור הזה"

מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב: איראן - הסכנה הגדולה לביטחון באזור

"איראן היא האיום הגדול ביותר לביטחון האזור, וארה"ב תעשה הכול כדי למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני", כך מצהיר הגנרל קנת מקנזי, מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, בראיון ל"ישראל היום".

מקנזי הגיע לישראל לביקור פרידה קצר, עם סיום תפקידו כמפקד סנטקום, שאליו עברה ישראל בשנה האחרונה מפיקוד אירופה האמריקני (EUCOM). בתקופה הזו הוא הוביל את הידוק שיתוף הפעולה המבצעי והמודיעיני בין צה"ל לצבא האמריקני, וכן סדרת תרגילים שבחלקם השתתפו גם מדינות נוספות באזור, כולל איחוד האמירויות ובחריין, וכן מצרים וירדן. חלק מהתרגילים האלה נועדו להפגין חזית מול איראן, על רקע התוקפנות שלה באזור שעתידה להתגבר עם החתימה הצפויה על הסכם הגרעין המחודש.

במהלך ביקורו בארץ נפגש מקנזי עם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. מקנזי אמר גם כי הוא עוקב מקרוב אחר הלחימה באוקראינה. "אנחנו מתרשמים באופן ניכר מהעמידה של אוקראינה תחת הלחץ האדיר הזה", הצהיר, "ומאוד מתרשמים מהקואליציה של מדינות מתואמות שמכירים באיום על היציבות האירופית שהפלישה הזאת הציבה. אני חושב שהימים הבאים יהיו נטל גדול לכולנו".

האם אתה מסכים עם מי שאומר שהמלחמה הזאת מסמלת חולשה של המערב וארה"ב?

"לא, אני חושב שהיא דווקא מלמדת על הכוח של המערב. המלחמה לא הסתיימה ולכן לא אומר זאת כלל".

האם אתה סבור שיש סוף שאינו ברור מאליו - כלומר סוף שבו רוסיה לא משתלטת על אוקראינה?

"רוסיה יכולה אולי להשתלט על אוקראינה, אבל זה לא אומר שזה סוף הסיפור. אני לא יודע מה הולך לקרות, אבל אני לא חושב שזה סימן לחולשה".

איך אתה עוצר את הרוסים מלהרחיב את יעדיהם אחרי אוקראינה?

"כבר ציינו שהרחבה נוספת של הלחימה תהיה בגדר פעילות נגד מדינות שעמן יש לנו יחסים במסגרת סעיף 5 (הסעיף בהסכם נאט"ו שמבטיח ערבות הדדית בין המדינות החברות, י;ל). בסנטקום אנחנו פועלים מול הרוסים בסוריה, לדוגמא, ושם יש לנו מנגנוני תיאום שבנויים היטב. אנחנו מקדמים את משימותינו בסוריה תוך חיכוך מינימלי, ולכן לא ראינו עליה במתח שם".

מהם האיומים הכי גדולים ביותר על שלום העולם ויציבותו? מוסקבה ובייג'ין?

"אסטרטגיית הביטחון הלאומי שלנו מזהה את סין כאיום משמעותי, וכך גם את רוסיה. גם איראן וצפון קוריאה הן איום, אבל לא באותו סדר גודל כמו שתי הראשונות; וישנם גם ארגונים קיצוניים ואלימים כמובן. ארה"ב היא כוח עולמי, כך שאנחנו צריכים להסתכל במבט גלובלי ואנחנו צריכים להסתכל על יותר מאיום אחד וצריך לאזן את האיומים האלו".

כשביידן נכנס לבית הלבן הוא אמר ששימוש בכוח יהיה מוצא אחרון, אבל זה לא עבד מול רוסיה. זה יעבוד במזרח התיכון מול איראן?

"יש לנו כמה מטרות מול איראן. אנחנו לא רוצים שלאיראנים יהיה נשק גרעיני, ואנחנו פועלים במישור הזה במגוון אמצעים, ביניהם גם התהליך הדיפלומטי שבעיצומו. בד בבד, החלק שלי בפעילות הוא להרתיע את איראן מלקחת חלק בפעילות התקפית נגדנו או נגד שותפנו באזור, באופן ישיר או דרך השליחים שלה. יש לנו הצלחה מסוימת בזה".

אפשר להרתיע את איראן במציאות שבה החות'ים בתימן פועלים נגד ערב הסעודית ואיחוד האמירויות? אנחנו רואים את פעילות חיזבאללה בלבנון והמיליציות בעיראק ובסוריה. מדוע שנהיה אופטימיים בכל הנוגע להתנהלות האיראנית לאחר שתחתום על הסכם?

"אחד מהיעדים המרכזיים שלי הוא לייצר הרתעה שמטרתה למנוע מלחמה של מדינה מול מדינה. אנחנו באמת מנענו זאת, אבל יש גם אזורים אפורים רבים, שכוללים שליחים איראניים ופעילות איראנית שלילית. אני לא יודע אם יש לנו את היכולת לעצור את ההתנהלות הזאת של איראן, אבל מה שאנחנו כן יכולים לעשות זה למנוע הסלמה גדולה יותר, וזו אחת המשימות החשובות ביותר שלנו".

האם אתה מסכים עם ישראל שאיראן היא האיום הכי גדול לעולם, או לפחות לאזור?

"אני לא יכול לנתח את המצב מנקודת המבט הישראלית. ממקומי, מנקודת מבט של סנטקום, אנחנו רואים את איראן כשחקנית השלילית הראשית באזור ואנחנו ממוקדים בה. אנחנו ממוקדים באופן מלא באיראן בתור המרכיב הראשי באיומים על האזור ומחוצה לו".

האם ניתן לסמוך על איראן?

"אני לא חושב שצריך לסמוך על אף אחד. מה שצריך זה לאמוד אנשים לפי ההתנהלות שלהם ולא לפי מה שהם אומרים, כך שאמון זה לא הגורם החשוב פה".

האם אתה מאמין לאיראן כשמנהיגיה מצהירים שאין להם כוונה להשיג נשק גרעיני?

"זה לא משנה מה אני מאמין, מה שחשוב זה מה אני רואה ומזהה. הם בתהליך של שיחות עכשיו ואני לא חושב שהם פרצו לנשק גרעיני כרגע".

האם צריך להאמין לארה"ב כשהיא אומרת שהיא תעשה הכול כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני?

"אנחנו שותפים טובים שלכם במשך שנים, אבל אני לא יכול לענות על זה, רק אתם יכולים. אגיד כך: אחת ממטרות הביקור שלי פה הוא לשדר מסר שמבטיח שארה"ב מייחסת חשיבות לאזור הזה וליחסים שלה עם החברות ועם בנות הברית שלה כאן. אנחנו נמשיך להיות מעורבים".

רק בכל הנוגע לאיראן או בסוגיות אחרות?

"לארה"ב יש באזור אינטרסים רבים וסיבות רבות שבגינן אנחנו רוצים להיות מעורבים כאן, כמו מסחר ושמירה על היציבות העולמית. כל אלו חשובים לנו וחשובים לישראל, ולכן יש לנו יעדים דומים באזור".

איזה סוג של שיתוף פעולה אתה רואה בין ישראל לבין ארה"ב ומדינות נוספות באזור בעתיד?

"אני חושב שהכניסה של ישראל לתחום האחריות של סנטקום היתה צעד חשוב כי היא גרמה ליישור קו בכל הנוגע לכיוון שהאיום המרכזי של איראן מגיע ממנו. אנחנו ממוקדים באיראן וישראל רואה באיראן כאיום מרכזי. אז יש פה עניין טבעי של שיחות בינינו. יש לנו הזדמנות עם עוד שותפות באזור שרואות את הסכנה שמגולמת מהרחבת האיום של איראן, והוא של טילים בליסטיים, מל"טים וטילי שיוט. כולם רואים את התגברות האיום הזה והוא מורגש בחמש השנים האחרונות, אז יש פה הזדמנות של אומות לעבוד ביחד כדי להשיג סוג מסוים של הגנה אווירית והגנה מפני טילים. זו הזדמנות אדירה. לישראל יש יכולות אדירות בתחום הזה ואנחנו מאמינים שנעבוד כדי למצות את היכולות האלו".

ראינו תרגילים עם בחריין, איחוד האמירויות הערביות ומדינות אחרות. אתה רואה את זה מתרחב, כמו ערב הסעודית?

"אני מקווה שעם הזמן זה יתרחב. אני חושב שאנחנו בנתיב טוב כדי להשיג זאת. אנחנו מקדמים עם כל השותפות שלנו תכנית תרגילים משמעותית. מדובר פה בבניית אמון, וזה אמון שאנחנו חושבים שקיים בינינו באזור ולא קיים מול איראן".

ישראל מסתכלת על מה שקורה באוקראינה ואומרת שהיא צריכה להגן עצמה בעצמה. אתה ביקרת ביד ושם. אתה מבין את זה?

"אני לגמרי מבין את זה. אי אפשר לצאת מביקור ביד ושם בלי תחושה של זוועה וזעם, כך שאני מבין לגמרי. אני גם יודע שיש אומות נוספות שרוצות לעזור לישראל להגן על עצמה וארה"ב עומדת בראשן".

האם ישראל יכולה לסמוך על החברות והתמיכה האלו בעתיד?

"הביקור שלי הוא סימן לכך, הגעתה של ישראל לסנטקום היא סימן לכך, הפגישות שערכתי עם בכירים ישראלים היום תומכים בכך. השורה התחתונה היא כן".

שר הביטחון גנץ עם מפקד סנטקום, הגנרל מקנזיחורבן ברחובות אוקריאנה
מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל