יומא דהילולא: האר"י הקדוש

ארי שבחבורה: שביבי הוד מתולדותיו של האר"י ז"ל לרגל יום הילולא דיליה - הלילה ומחר:

יומא דהילולא: האר"י הקדוש בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים

מלבד רבי חיים ויטאל היו תלמידים נוספים שהעבירו את תורתו, ובראשם רבי ישראל סרוג, שקבלת האר"י לפי שיטתו הופיעה בעיקר בספר עמק המלך, וכן בספרים נוספים. מכיון שהאר"י הסמיך בעיקר את רבי חיים ויטאל לכתוב את תורתו, קמו עוררים על ספרי קבלת האר"י של התלמידים האחרים, ובראשם עמק המלך.


בתורת החסידות מסתמכים בעיקר על כתבי האר"י של רבי חיים ויטאל, כאשר ה"שמונה שערים" הוא המוסמך ביותר, אם כי לעיתים מובאים דברים גם מכתבי התלמידים האחרים.


פיוטיו

בין השאר חיבר את הפיוטים "אסדר לסעודתא", "אזמר בשבחין" ו"בני היכלא" הנאמרים בסעודת ליל שבת קודש, בסעודת יום השבת ובסעודה שלישית. בפיוטים אלו נרמז שמו בראשי החרוזים.


יום ההילולא - האר"י נפטר לבית עולמו בתאריך ה' באב, כשהוא בן 38 בלבד. מקום קבורתו בבית העלמין העתיק בצפת, בסמוך לקברי רבו הרמ"ק, המבי"ט, הרדב"ז, רבי שלמה אלקבץ, רבי אלעזר אזכרי ובנו רבי משה.

בימה - המעודכנים מעדכנים

למשך תקופה קצרה היה תלמידו של רבי משה קורדבירו, ולאחר הסתלקותו בכ"ג בתמוז ה'ש"ל, התקבל האר"י אצל כל גדולי צפת כיורשו הרוחני של הרמ"ק והחל ללמד את תורת הקבלה בצפת, כשהוא מקים עשרות תלמידים המכונים גורי האר"י. בין הבולטים שבהם היו: רבי חיים ויטאל, רבי ישראל סרוג, ועוד רבים.


האריז"ל הקים דרך בלימוד תורת הקבלה, כשהיא מכונה קבלת האריז"ל. בשיטה זו חידושים רבים על פני המקובלים שקדמו לו, ביניהם הרמ"ק. על אף חשיבותה של קבלת הרמ"ק והשפעתה הגדולה על הקבלה עד היום, השיטה העיקרית יותר היא קבלת האריז"ל.


רבנו חיים ויטאל העיד כי אחר פטירת רבותיו, הרמ"ק והאריז"ל, התגלה אליו הרמ"ק וגילה לו שלמרות ששתי השיטות בקבלה הן אמת, בכל זאת "דרכי הוא על פי הפשט למתחילים בחכמת הקבלה, ודרך רבך [האריז"ל] היא פנימית ועיקרית, וגם אני עתה למעלה איני לומד אלא בדרך רבך".


תורתו של האר"י נכתבה בעיקר על ידי תלמידו המובהק רבי חיים ויטאל, ונערכה על ידו בכמה מהדורות. מתוך כתבי האר"י יצאו לאור ספרים רבים, ביניהם: עץ חיים, שמונה שערים, אוצרות חיים, מבוא שערים.

כמו בכל שנה, למרות המצב - המונים צפויים להגיע הלילה ומחר (יום ראשון) לפקוד את ציון האר"י הקדוש בצפת לרגל יום ההילולא. כעת פורסם בקבוצות בעיר צפת בשם קהילות החרדים כי "החל מהערב ולמחרת תיערך הפגנת האר"י, אלפים יצעקו בתפילה בשטח הפתוח לעומת אלפי מתפרעים שמאלנים אנרכיסטים - שיגיעו סמוך למעון נתניהו, בבלפור, כמידי ערב. המונים יבואו לחיזוק כלכלת צפת".


"כהמשך להפגנת יום שלישי המותרת בחוק שהתקיימה בצפת בנוכחות ראש העיר ממוצאי שבת ולמחרתו ביום ראשון, המונים יגיעו לציונו של האר"י, בבית החיים העתיק צפת 'שטח פתוח' - הפגנת סוחרים ותושבים המותרת בחוק 'יזעקו בתפילה ותהילים' במקום נא להקפיד על מסיכות וזכות האר"י הקדוש יגן על כל בית ישראל האטס געפוילט אלס גוטס".

נביא כעת טעימה מתולדותיו של האר"י ז"ל לרגל יום הילולא:


רבי יצחק בן שלמה לוריא, (המכונה האר"י הקדוש ולעתים האר"י החי) נולד בשנת ה'רצ"ד, נפטר בה' באב ה'של"ב היה גאון עולם גדול בתורת הנגלה והסוד ובסוף ימיו התגורר בצפת. בגיל שלושים ושמונה, ונקבר בבית העלמין העתיק בצפת.


בגיל שמונה נפטר אביו רבי שלמה, והוא ירד יחד עם אימו אל דודו במצרים, שם למד תורה אצל רבי בצלאל אשכנזי (מחבר השיטה מקובצת), וכן אצל גאון עולם הרדב"ז (רבי דוד בן זמרא) - רבה הראשי של מצרים.


בגיל חמש עשרה נשא את בת דודו. במשך זמן ארוך התבודד. כבר בגיל צעיר התבלט בחריפותו, בבקיאותו ולמדנותו בתורה. בשנת ה'ש"ל, בגיל שלושים ושש, עלה לארץ ישראל והגיע לצפת.

השטייגען שלנו תלוי בנו! • קמפיין חדש של משרד הבריאות • צפו
דאגה: האדמו"ר מפיטסבורג פונה לבית החולים כשהוא סובל מקשיי נשימה
תפילות ותחנונים: הדיין הגאון רבי זלמן נחמיה גולדברג פונה במצב קשה לבית החולים
מיוחד ועילאי ומעורר געגועים • צפו באדמו"ר זורק תפוחים
אפליית בתי הכנסת: הממשלה אישרה את השוואת ההגבלות בבתי הכנסת ובמסעדות
לְהַאי שׁוּפְרָא דְּבָלֵי בְּעַפְרָא: האדמו"ר מסדיגורא בבואו לנחם את מרן הגר"ע
פרשת שבוע: רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה - צפו
צפו במסר של חיזקי לתקופה: "אהבת חינם" ומדוע יצא להלווית האדמו"ר מסאדיגורה
ממתק לשבת פרשת ראה תש"פ עם הרב נחמיה וילהלם
ליל שישי עם הרב גלזר: הכנה לפרשת ראה