סוחרים בעזה חוששים: "אם המצב ימשיך, נגיע לפשיטת רגל"

הפסדים כלכליים, סחורות תקועות במחסנים, מוצרים מתקלקלים • בעלי העסקים והסוחרים בעזה מזהירים מקריסה אם לא יוסרו המגבלות • איש עסקים עזתי ל"ישראל היום": "ש...

סוחרים בעזה חוששים: "אם המצב ימשיך, נגיע לפשיטת רגל"

הפסדים כלכליים, סחורות תקועות במחסנים, מוצרים מתקלקלים • בעלי העסקים והסוחרים בעזה מזהירים מקריסה אם לא יוסרו המגבלות • איש עסקים עזתי ל"ישראל היום": "שני הצדדים השתגעו. אנחנו מחפשים פרנסה, אל תערבו אותנו בעניינים פוליטיים". כך פורסם ב'ישראל היום'.

הם קיוו שהמצב זמני ויחלוף תוך יום או יומיים, אך ככל שנוקפות השעות, אנשי העסקים והסוחרים ברצועת עזה מתחילים להיות מוטרדים יותר ויותר. מבחינתם, סגירת המעברים בין עזה לישראל שלושה ימים ברציפות היא קודם כל עניין כלכלי ונזק לפרנסה. "מי ישלם לנו על כל הנזק שנגרם לנו? מישהו ייתן לנו פיצויים על מה שאבד? זאת מכה קשה למגזר הפרטי בעזה. בעולם העסקים יש התחייבויות מראש ופעולות שנעשות בין שני צדדים, אי אפשר לחיות במצב שפתאום בלי שום הודעה מוקדמת סוגרים לך את השער ואומרים זהו עכשיו אין כניסה של סחורות לעזה", אומר ל"ישראל היום" איש עסקים מעזה בתחום הטקסטיל.

"היו משאיות שרצו להיכנס לעזה וחזרו. האנשים שאנחנו עובדים איתם בישראל לא יכולים להוציא את הסחורה שלהם, ואם מדובר במוצרי אוכל אז בכלל יש בעיה הרבה יותר קשה, הכל מתקלקל וכבר אי אפשר לשווק את זה. סחורות נשארות בנמלים ובמחסנים של ישראל, חלק מהדברים יצטרכו לזרוק לזבל וזה יוצר הפסדים לכל אנשי העסקים בעזה".

"המפעלים פה סובלים. גם בלי שיסגרו את המעברים המצב הכלכלי קשה מאוד ובקושי מצליחים להתפרנס. לדוגמה יש לנו מפעל תפירה גדול בעזה שרק מייצר טקסטיל לסוחרים ישראלים. אבל עכשיו הכל תקוע, אי אפשר לשלוח את הסחורה שמיוצרת בכמויות גדולות לשוק הישראלי. המפעל לא יוכל להמשיך לעבוד בצורה הזאת של הסגר, ולא רק המפעל הזה, כל זה יוביל לפשיטות רגל של בתי מלאכה. כבר היום יש הרבה סוחרים שעצורים בכלא בעשה בגלל שפשטו את הרגל ולא יכולים לעמוד בהלוואות", הוא מספר.

"שני הצדדים השתגעו. אל תעשו עונש לשני מיליון איש. הסוחרים תלויים במה שנכנס ויוצא ממעבר כרם שלום, אנשי העסקים חיים על ייבוא וייצוא, בלי זה אין כסף. קרה מעצר בגדה, ואתם מענישים את העסקים בעזה ? למה אנחנו קשורים לדבר הזה ? אנחנו מתעסקים בפרנסה וכלכלה, אל תערבו אותנו בעניינים הפוליטיים. הסגר הזה עכשיו יוסיף עוד סוחרים לרשימת פושטי הרגל, ויגרום למכה חדשה שתגביר את הלחץ הכלכלי על כל עזה. יש אנשים שאין להם כסף לקנות אוכל למשפחה".

הימשכות הסגר על מעבר ארז, שמשמעותו מניעת כניסה ויציאה של פועלים מעזה לעבודה בישראל מגבירה את הדאגה מפני התדרדרות המצב הכלכלי. "הפועלים שיצאו ביום ראשון בתחילת השבוע לעבודה בישראל רוצים לשוב לעזה ולא יכולים, לפחות תפתחו להם את המעבר כדי שיחזרו. ומה עם אלה שרוצים לצאת לעבוד? הסגר לא פוגע רק בהם אלא בכל המשפחה המורחבת שהם מפרנסים. אל תלחצו על אנשים שרק מחפשים משכורת לחיות ממנה. עזה לא במצב שהיא יכולה להכיל שום לחץ נוסף. הגענו למקסימום שאפשר לסבול, זה כלא, אפילו דלק לא מכניסים", כך לדבריו.

דובר חברת החשמל בעזה, מוחמד ת'אבת דרש היום לנטרל את נושא החשמל מהעניינים הביטחוניים והפוליטיים, ואמר כי "אי הכנסת דלקים לתחנת ייצור החשמל בעזה תחריף את המשבר ההומניטרי בעזה". כמו כן הזהיר שאם מצב זה יימשך, "יושבתו מתקנים אזרחיים המשרתים את האוכלוסייה ברצועה". בעזה אומרים כי חשמל סדיר מגיע 8 שעות ביום בלבד. כדי שתחנת החשמל ברצועה תעבוד בצורה תקנית ומלאה יש צורך באספקה יומית של 500 מגה ואט בתקופת הקיץ, אך זו מקבלת 120 מגה ואט מישראל נוסף ל-60 מגה ואט שמייצרת תחנת הכוח ברצועה.

שוק, סוחר
הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול